Kouzelné sruby a roubenky: Jak je poznat a v čem se liší?
Láska k dřevu a klasickým masivním dřevostavbám přivede mnoho lidí k oboru dřevostaveb, jehož kouzlu později propadnou. Co to ale ty klasické sruby a roubenky vlastně jsou, čím se vyznačují a jak je správně v praxi poznat? Pojďme si společně přiblížit základní fakta a následně se nechat unést těmi nejkrásnějšími v nich v obsáhlé galerii.
Dřevostavba. Záhadné slovo, pod nímž si možná každý laik představí něco jiného. Někdo vidí zasněžený srub v horách, další moderní pasivní dům se všemi technickými vymoženostmi a jiný si představí alternativní low cost přístřešek. Ačkoliv pravdu mohou mít všichni, dnes se zaměříme na tu první skupinu, která je zřejmě nejpočetnější. Podíváme se společně na zoubek tradičním masivním konstrukcím neboli srubům a roubenkám. Většina lidí je totiž obdivuje, ale pořádně nerozezná, o jaký typ stavby jde. Udělejte si v tom jasno a otestujte se v galerii.
Fotogalerie:
Srubová stavba
Mezi srubové stavby obecně můžeme zařadit sruby i roubenky. Jedná se o dřevostavby, jejichž obvodové stěny plnící nosnou funkci jsou tvořeny z masivního dřeva. Podobným typem masivních konstrukcí jsou tzv. novodobé masivní systémy, ty lze však na první pohled od těchto klasických srubových staveb jednoduše odlišit.
Srubové stavby patří jednoznačně mezi nejstarší typy dřevostaveb, a proto jejich vzhled často navazuje na regionální tradice. Spotřeba dřeva při jejich výstavbě je poměrně veliká. Pro srubové stavby je typické, že různé konstrukční prvky stavby jsou pohledové. Obvykle se jedná například o rohové spoje, hrany nebo trámy.
Co je tedy srub?
Ačkoliv slovo „srub“ mnoho lidí používá mylně a dokonce i odborníci a výrobní firmy se ne vždy shodují v jeho definici, můžeme najít několik základních rysů, jak takový srub identifikovat. Nejčastěji srub definujeme jako stavební konstrukci vyrobenou z masivní opracované kulatiny o průměru kolem 30–40 cm, jejíž stěny jsou v rozích spojeny sedlovým spojem, přes který přečnívají. Leckdy se však můžeme setkat i s tím, že se mezi sruby řadí i stavby, které nejsou z kulatiny nýbrž z hraněných klád.
A kdy mluvíme o roubence?
Roubenka má na našem území mnohem větší tradici než sruby. Jedná se o velmi podobnou dřevostavbu, která se však vyrábí z hraněných opracovaných profilů o šířce kolem 20–25 cm a výšce okolo 25–30 cm. Na rozdíl od srubu je pro roubenku charakteristické tzv. roubení, což je roh stěn s typickým rybinovým spojem a bez přesahů.
Architektonicky jsou si oba typy konstrukcí často podobné a používají stejné prvky. V případě srubů se však někdy architekti uchylují i k výraznějším řešením, například plošně proskleným štítům, které se u roubenek zpravidla nevyskytují.
Řemeslná výroba surového srubu
Ani v otázce výroby to u srubů není zcela jednoznačné. Některé firmy se přiklánějí k tomu, že srubem by měla být označována pouze stavba, která je vyráběna ze smrkové kulatiny řemeslně, tedy manuálně s použitím motorové pily a ručního nářadí. Opačný názor tvrdí, že jak sruby, tak roubenky, lze vyrábět řemeslně i průmyslově. V případě řemeslné výroby se stavba běžně nejprve zkušebně sestaví ve výrobní hale, následně je rozebrána a znovu postavena na místě stavby.
Rozměrové změny
Pro srub i roubenku je typické výrazné sedání stavby, které může být kolem 15 cm na podlaží, a proto je potřeba s ním předem počítat. Během výstavby se také často zařazuje technologická přestávka před osazením oken a dveří. Tato doba slouží k tomu, aby stavba částečně vyschla a sedla si.
Roubenka z lepeného dřeva
Roubenku lze kromě masivních trámů vyrábět rovněž z lepeného a předem vysušeného dřeva. Následné opracování na CNC centru je rychlé a přesné. Vše se předem počítačově vymodeluje, naprogramuje a stroj pak vyrobí přesné dílce se všemi detaily. Takovou stavbu je pak možné stavět rovnou na místě stavby. Díky použití sušeného lepeného dřeva také u těchto roubenek nedochází k tak výraznému sedání jako u srubů z kulatiny.
Slušet to může oběma
Ať už vás okouzlily sruby z kuláčů nebo útulné roubenky, podívejte do naší galerie na výběr těch nejlepších tradičních masivních staveb z celého světa.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka
Vydáno dne:
22.12.2018
Photocredit: Shutterstock
Sruby a jejich budoucnost
Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?
Masivní dřevostavby ožívají
Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale
Jak se vyznat v konstrukčních systémech dřevostaveb
Konstrukčních systémů dřevostaveb je celá řada, který je ale ten nejlepší?
Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku
Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.
Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři
Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?
Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)
Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.
Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat
Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.
Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?
Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.
Vyhrajte pobyt ve srubu. Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby.
Hlasujte pro nejlepší dřevěné stavby a vyhrajte pobyt ve srubu v Jizerských horách. Vyberte ze 109 soutěžních děl ta nejkrásnější dřevěná hřiště, konstrukce, moderní domy, sruby, roubenky i interiéry.
Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem
Stačilo použít pár jednoduchých řešení a roubenka postavená v drsných podmínkách Tyrolských Alp je ukázkovým příkladem domu s levným energetickým provozem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: