Máte rádi pivo? Postavit si vlastní domácí pivovar není těžké – postup výroby, cena, vybavení
Dnes zavítáme na Sázavu, do domu šikovného kutila Daniela, který si na zahradě s pomocí ženy postavil dílnu a následně i domácí mikropivovar. Ve stručnosti nám sdělil všechny důležité kroky, které je třeba splnit předtím, než se do stavby pustíte. Co všechno budete ke stavbě vlastního domácího pivovaru potřebovat, se dozvíte v následujících odstavcích. Jedná se o domácí vaření pro vlastní potřebu v povoleném množství dle zákona.
Od marketéra k pivovarníkovi
Ochutnávač piva a pivní cestovatel tak dlouho snil o své značce piva, až to jednou nevydržel a začal vlastní pivo vařit. Nejprve pomalu a s pomocí zkušeného sládka a později s vlastním profi vybavením. Přečtěte si, jak se z marketéra a pivního konzumenta stal domácí pivovarník a jak si společně se svou ženou zařídili domácí minipivovar na zahradě.
Fotogalerie:
Stavba vlastního minipivovaru na zahradě
Pan Daniel je velice kreativním člověkem, který se nebojí žádné výzvy. Sám sobě se stal tvůrcem, projektantem i stavitelem celého projektu.
„Jako dlouholetý fanda do různých speciálních nebo svrchně kvašených piv jsem si již nějakou chvíli pohrával s myšlenkou, jaké by to bylo, mít svoje vlastní pivo.“
V období neustále se zvyšujících cen za energie opustil Daniel komunitní hi-tech dílnu, kterou založil (přenechal ji ostatním členům), odstěhoval se s rodinou na venkov a společně si zde postavili dům. Nejen na samotné vaření piva však potřeboval speciální prostory. Přibližně rok plánoval stavbu malé zahradní dílny, která by se stala jeho tvůrčím místem. O samotné stavbě této zahradní dílny svépomocí nám řekl spoustu užitečných informací. Detailní postup výroby si můžete přečíst v tomto článku:
Reportáž: Pan Daniel si postavil domácí dílnu. Ukázal nám postup, materiály i ceny
Drobné úpravy interiéru, které si vaření piva vyžádalo
Původní zařízení interiéru by bylo dostačující pouze v případě, že by dílna sloužila čistě k účelům tvorby nových projektů či jako kancelář. Daniel zde však chtěl vybudovat i zmíněný minipivovar, a z toho důvodu si dílna vyžádala opětovný zásah do konstrukce.
Namísto obložení stěn pomocí OSB desek zvolil impregnovaný sádrokarton, který je odolný vůči vlhkosti. Což je potřeba, neboť fáze vaření piva produkuje velké množství páry. Varnou část dílny ještě obložil pomocí PVC obkladu a do budoucna plánuje dlaždice.
Levná výroba a pořízení nábytku do dílny
Dozvěděli jsme se, že je Daniel znalý programu SketchUp, ve kterém si dělal veškeré návrhy svojí dílny. Pokud se však v tomto programu neorientujete, doporučujeme si udělat alespoň malý náčrt na papír.
Na odsávání páry byla do dílny nainstalována digestoř s vývodem ven. Na fermentaci (kvašení) byla zase vyrobena speciální skříň a v ní izolovaná komora s teplotním regulátorem a výhřevnou podložkou.
O výrobě nábytku nám pan Daniel řekl více v samostatném článku. Dozvíte se v něm především detailní postup výroby pracovního stolu a regálu, včetně důkladné fotodokumentace:
Jak zabránit přehřívání – kutil Daniel přišel na způsob, který odborníkům uniká
Seznam veškerého vybavení nutného k vaření piva
Předtím, než se pustíte do samotného vaření piva, budete potřebovat určité vybavení. Pan Daniel nám poskytl níže uvedený seznam.
1. Poloautomatický domácí pivovárek
Součástí poloautomatického pivovárku z nerezové oceli je čerpadlo, ovládací panel (i na dálku z mobilní aplikace), scezovací koš a protiproudé chlazení. Konkrétně pan Daniel investoval do většího typu (25l), který dokáže vyprodukovat až 50 piv na jednu várku.
Pivo je však možné uvařit i v obyčejném větším nerezovém hrnci se scezovacím košem (není vyloženě nutné vlastnit automatizovaný hrnec).
2. Fermentační nádoba
Nerezová nádoba slouží k fermentaci (kvašení) piva. Její součástí je mimo jiné i kvasná zátka a ventil. Plánujete-li se věnovat vaření piva více, doporučujeme pořídit si nádobu s řízeným kvašením.
3. Regulátor teploty
Pro kontrolu teploty si pan Daniel objednal speciální regulátor, k němuž připojil chlazení i ohřev. Regulátor teploty následně připojil ke komoře, kterou si vyrobil svépomocí, aby ušetřil.
4. Speciální lednice s komorou vyrobená svépomocí
Samotná lednice slouží pro chlazení, na ohřev si pan Daniel pořídil topnou podložku. Speciální komoru si vyrobil pomocí dřevěného rámu a PIR desek, následně vytvořil výsuvné víko. Poté přidal regulátor teploty.
5. Ohřívač vody
V neposlední řadě budete také potřebovat klasický ohřívač vody.
6. Další drobné vybavení
Mezi příslušenství, které budete potřebovat, patří např.: teploměr, odměrný válec, nerezové míchadlo, pákový zátkovač, hadice, hustoměr na pivo, příslušenství pro dezinfekci a čištění.
Vše v jednom – sada domácího pivovaru
Pokud jste úplně na začátku a nemáte doma žádné vybavení na vaření piva, bude pro vás pravděpodobně nejjednodušší pořídit si kompletní sadu domácího pivovaru. Cenově se tato sestava pohybuje okolo 30 tisíc korun a zahrnuje veškeré výše zmíněné vybavení.
Podívejte se do fotogalerie, jak jednotlivá příslušenství k výrobě piva vypadají.
Pivní set ze dřeva svépomocí: montážní návod ke stažení
Jakmile měl pan Daniel veškeré vybavení na vaření piva připravené, mohl se pustit do vymýšlení vlastních receptů a samotného vaření. Šikovný pivovarník Daniel preferuje anglická a americká svrchně kvašená piva, čemuž také uzpůsobil samotné recepty.
Jak se vaří pivo?
Detailní informace a potřebné kroky k přípravě piva jsou vždy uvedeny na obalu výrobce, od kterého vybavení odkupujete. Pan Daniel nám uvedl, jak postupoval při vaření piva on sám.
1. Zapnul jsem aplikaci, nalil potřebné množství vody a dal ji vařit.
2. Po dosažení požadované teploty jsem navážil a nasypal ingredience do hrnce.
3. Vše jsem promíchal a přidal scezovací koš, násadu na čerpadlo a spustil čerpání.
4. Po dosažení daného času mi aplikace oznámila, že je čas na sparging (kropení).
5. Vysunul jsem koš, položil na úchytky a nechal odkapávat vodu.
6. Dolil jsem potřebné množství vyslazovací vody.
7. Následně jsem přešel k samotnému vaření.
8. Přidal jsem chmel a spustil odpočet času.
9. Ukončil jsem vaření a přešel ke chlazení na 23–24 °C (ze 100 °C).
10. Uložil jsem nádobu s tekutinou na fermentaci a sledoval kvasnou zátku a teplotu na teplotním regulátoru.
11. Vyčkával jsem přesně 10 dní.
Kompletní fotopostup vaření piva naleznete zde.
Dvě otázky na závěr
Jste s výsledkem uvařeného piva spokojený?
Celkově jsem spokojen s tím, jak se vybavení lehce používá, a splnilo to přesně mé očekávání. I přes drobné obtíže jsem nakonec celým procesem prošel celkem hladce.
Co byste vzkázal začátečníkům v oboru?
Aby si nejprve zjistili maximum informací o vaření piva a třeba si nejprve vyzkoušeli vaření na nějakém jednodenním workshopu. Nejde ani tolik o vybavení. Uvařit pivo se dá i s obyčejným hrncem, ale nejvíce chyb člověk dělá, pokud nezná principy kvašení, sanitace a nemá dostatečné znalosti celého procesu.
Velice děkujeme panu Danielovi za poskytnuté informace o výrobě vlastního pivovaru a přejeme mu spoustu úspěšných projektů v budoucnu.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
P.S. Zajímá Vás, jak splní novostavby v roce 2025 nové požadavky na úspory energií? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
21.05.2023
Photocredit: Sedivous (se souhlasem)
Automatické kotle se zásobníkem: Vyplatí se?
Automatické kotle se zásobníkem vytápí interiér efektivně a bez nutnosti časté obsluhy. Kotel si ze zásobníku sám přikládají topivo, zejména pelety, uhlí nebo štěpku.
Pálenka a pivo ze dřeva? V Japonsku se experimentů s alkoholem nebojí
Alkohol ze dřeva, který dozrává v dřevěných sudech. Jaké další tajemství japonští výrobci originálního lihu ještě prozradili?
Dům se sloupy z douglasky – luxusní stavba s překvapivou kombinací dřeva
Dům se sloupy z douglasky vás oslní svým luxusním designem i překvapivou kombinací použitého dřeva. Přesvědčte se o unikátním výsledku realizace v článku.
Svépomocí přestavěl sklad na rodinný dům. Ušetřil miliony a inspiruje další
Jak ušetřit miliony při stavbě/rekonstrukci rodinného domu? Příběh Michaela inspiroval už tisíce lidí, kteří volí stejnou cestu.
Šikovným manželům ze Sázavy se povedlo vytvořit plně soběstačnou zahradu. Podělili se o postup
Manželé se rozhodli, že si založí malou rostlinnou farmu na jejich 1600 m2 velkém pozemku. Cílem je stát se maximálně soběstačnými. Jak si vedou? Sledujte s námi jejich příběh.
Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář
Přečtěte si krátký návod na tvorbu rychlého kompostu svépomocí. Na vaší zahradě může stát do 19 dní.
Nedaří se vaší zahradě? Poradíme vám způsob, který zaručeně zabere i na jílovité půdě
Jak vytvořit krásnou zahradu na náročné půdě? Přečtěte si rozhovor s panem Danielem, který to dokázal.
Stavba kutilské dílny svépomocí – kde ušetřit na základové konstrukci
Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny.
Stavba kutilské dílny svépomocí – jak vztyčit svislé stěny a střechu
Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny.
Stavba kutilské dílny svépomocí – pozor na fólii
Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby i seznam materiálů. Pozor si podle něj dejte hlavně na fólii!
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: