Stavba pergoly či přístřešku: Návod jak na povolení a stavbu
Pergola nebo přístřešek? Jak je rozeznat?
Mnohem častěji než s altánem a besídkou se zahradní přístřešek zaměňuje s pergolou. Přitom rozdíl mezi těmito dvěma stavbami je obrovský a zásadní. To, co nazýváte pergolou, je s velkou pravděpodobností právě přístřešek. Jde o zastřešenou stavbu určenou k různým konkrétním účelům, nejčastěji k zahradnímu posezení. Přístřešek je krytý střechou, díky čemuž poskytuje ochranu nejen před sluncem, ale také třeba před deštěm. Kromě střechy může být přístřešek také částečně obestavěný jednou nebo více stěnami.
Naproti tomu pergola je lehká konstrukce z latí, trámů nebo jiného materiálu, jejímž účelem je podpora pnutí popínavých rostlin. Jde tedy v podstatě jen o konstrukci bez střechy. Podle druhu popínavé rostliny a hustoty vysázení může i pergola poskytnout ochranu před sluncem, dešťovým kapkám však nezamezí.
Jak může taková pergola vypadat, se můžete podívat zde.
Zahradní pergola svépomocí + návodPotřebujete stavební povolení?
Pokud jde o pergolu, vzhledem k jejímu charakteru i účelu stavebnímu zákonu nepodléhá a k její stavbě tedy stavební povolení nepotřebujete. Ohledně stavby přístřešku mluví stavební zákon velmi jasně a pokud váš přístřešek dle § 103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m, není pro tuto stavbu nutné stavební povolení ani zrychlené řízení v podobě ohlášení stavby.
Na různé typy přístřešků a pergol se podívejte do naší fotogalerie.
Fotogalerie:
To, jestli váš přístřešek splní podmínku stavby, pro kterou není třeba územní souhlas nebo rozhodnutí, určuje tento bod zákona:
Stavba do 25 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, nepodsklepená, na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí s bydlením či rodinnou rekreací nebo je podmiňuje, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.
Tip: Hledáte přístřešek, který bude stát u domu a na který jsou výborné reference? Vyberte si podle ceny zde.
V případě, že některý z bodů není splněn, musíte zažádat o územní souhlas nebo rozhodnutí. Územní souhlas je ošetřen § 96 zákona č. 183/2006 Sb. Tento paragraf obsahuje i výčet dokumentů, které jsou k vydání územního souhlasu potřeba:
- doklady prokazující vlastnické právo, smlouvu nebo doklad o právu provést stavbu nebo opatření k pozemkům nebo stavbám, na kterých má být požadovaný záměr uskutečněn; tyto doklady se připojují, nelze-li tato práva ověřit v katastru nemovitostí dálkovým přístupem; anebo souhlas podle § 86 odst. 3;
- souhlasná závazná stanoviska, popřípadě souhlasná rozhodnutí dotčených orgánů podle zvláštních právních předpisů, popřípadě rozhodnutí podle § 169 odst. 3 a 4;
- stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem;
- souhlasy osob, které mají vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemkům nebo stavbám na nich a tyto pozemky mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být záměr uskutečněn; souhlas s navrhovaným záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu; souhlas se nevyžaduje v případech stavebních záměrů uvedených v § 103, pokud nejsou umístěny ve vzdálenosti od společných hranic pozemků menší než 2 m;
- jednoduchý technický popis záměru s příslušnými výkresy.
Ve vyhlášce není rozveden důležitý pojem „příslušné výkresy“, které nám však rozvádí příloha č. 7 k vyhlášce č. 503/2006 Sb. (ke stažení zde). Jedná se o žádost o územní souhlas, kterou je třeba vyplnit a odnést na stavební úřad, ale také o podrobnější seznam příloh, které jsou spolu s žádostí potřeba. Zde je blíže rozveden i poslední bod vyhlášky týkající se příslušných výkresů. Budete tedy potřebovat:
- celkovou situaci v měřítku katastrální mapy včetně parcelních čísel, se zakreslením požadovaného záměru, s vyznačením vazeb a účinků na okolí;
- jednoduchý technický popis záměru (jednoduchá technická zpráva – z jakého materiálu bude přístřešek postaven, jakou bude mít zastavěnou plochu, v jakých vzdálenostech od sousedních pozemků bude přístřešek umístěn, typ krytiny, výška přístřešku, základní popis technického řešení, např. spojení budou řešena tradičními tesařskými spoji a ocelovými spojovacími prostředky atd.);
- půdorys přístřešku;
- pohledy.
Doporučujeme však před započetím vyřizování všech stanovisek a veškeré dokumentace nejprve konzultaci s konkrétním stavebním úřadem, který bude vaši stavbu přístřešku řešit. Tam dostanete nejlepší instrukce o tom, co a v jaké podobě konkrétní stavební úřad pro stavbu přístřešku požaduje.
Konstrukční zásady při stavbě přístřešku
Protože je přístřešek dřevěná stavba, je třeba jej ochránit zejména proti vodě. Základem je umístit nosné sloupy přístřešku minimálně do výšky 15 cm nad okolní terén. Dále je vhodné se vyvarovat nekrytých vodorovných dřevěných prvků. Další podrobnosti o tom, jak chránit přístřešek, aby vám dlouho vydržel, čtěte v článku o konstrukční ochraně dřeva.
Jak přístřešek postavit
V případě, že jste zdatný kutil a troufnete si na stavbu úplně sám/a, máme pro vás snad jen jedno doporučení – abyste si nechali konstrukci posoudit statikem nebo použili alespoň o pár centimetrů silnější trámy, než má na svém přístřešku soused. Důležité je u přístřešků zejména zavětrování, které se provádí buď formou tradičních pásků, nebo sofistikovanějšími ocelovými spojovacími prvky. Když použijete KVH hranoly, ušetříte si práci s hoblováním.
Inspiraci, jaký přístřešek si na zahradě postavit, můžete načerpat v naší galerii.
6 důvodů pro KVH hranolyV případě, že si na stavbu přístřešku sami netroufnete, poptejte si místního tesaře a ten vám jej za pár dní postaví.
Mezistupněm je objednávka stavebnice přístřešku, který je nejčastěji vyrobený na CNC obráběcím centru a má připravené veškeré tesařské spoje a často je přibalen i potřebný spojovací materiál s návodem na kompletaci.
Pokud byste nechtěli přístřešek dřevěný, ale hliníkový, tak zde najdete pár zajímavých řešení. Srovnejte si ceny.
Jaké máte se stavbou přístřešku zkušenosti vy?
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Ondřej Soukup
Vydáno dne:
23.06.2014
Photocredit: Houzz
7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.
Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady
Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě.
Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?
Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.
Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor
Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit.
Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci
Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?
Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení
Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma.
Zámková dlažba: Návod, jak ji položit svépomocí
5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič.
Lešení: Jaké jsou druhy a možnosti (montáž)
Potřebujete lešení a nevíte jaký typ zvolit? Co je to haki lešení a jak se liší od hliníkového lešení? Podíváme se i na pojízdné lešení a dozvíte se ceny.
Zahradní pergola svépomocí + návod
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.
Létající drak: návod na výrobu
Nastal podzim a s ním spojené období pouštění draka. V dnešním článku vám ukážeme, jak vyrobit létajícího draka, a to hned dvěma způsoby. Létající draci jsou nejen pro děti!
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: