HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Češi nevědomky vyhazují nábytek, který mohou prodat za desetitisíce. Nejspíš jej máte doma i vy

Není všechno zlato, co se třpytí, a mnozí ani netuší, že toto pomyslné zlato můžou mít ukryto u sebe doma. Na první pohled zcela „obyčejné“ kusy nábytku, které ještě pár let nazpět měl doma téměř každý a s radostí je vyhazoval, dnes dosahují hodnot i několika desítek tisíc. O vzácné sběratelské kousky nábytku roste zájem nejen na českém trhu, ale především v zahraničí. Poznejte těchto několik hodnotných modelů nábytku, které možná ještě vlastníte a za které jsou sběratelé ochotni zaplatit značnou sumu.


Starý nabátek nabírá na ceně. Sběratelé jej vykupují za desítky tisíc
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Hynek K. (se souhlasem)

Ikona, kterou měl doma snad každý – legendární křeslo H269

Nenápadné, přesto inovativní křeslo, které vzešlo z dílny českého designéra Jindřicha Halabaly, je jedním z nejčastějších kusů nábytku, který končí u popelnic. Tento model, který zdobil mnohé domácnosti od 30. let minulého století, patří dnes mezi nejcennější artikly. Na trhu se v současnosti prodávají kusy i v řádech několika desítek tisíc korun. Organický tvar, jehož hlavním prvkem je masivní dřevěná konstrukce tvořící zakřivenou opěrku, se hodí jak do klasických, tak moderních interiérů. Ve sběratelských kruzích je H269 považováno za jedno z nejvýznamnějších děl svého tvůrce. 

Křeslo H70 – ceněný artikl smetánky minulého století

Halabalovou H269 u tohoto autora nekončíme. Jeho další návrh tentokráte označován jako H70 je jedním z nejvýznamnějších československých designových kousků vůbec. Toto křeslo s poměrně jednoduchými, ale elegantními liniemi má jako charakteristický prvek zakřivené opěrky pro ruce a polohovatelnou opěrku hlavy, které vytvářejí idylický a ergonomický tvar. Vyráběno bylo z různých typů dřeva (dub, buk a ořech), které dnes ovlivňují jeho hodnotu. Ceny tohoto modelu se dnes pohybují ve vyšších desítkách tisíc korun a pokud je máte doma aspoň po dvou kusech, cena může být ještě vyšší.

Dáma ze smeťáku aneb vyhození této skříně vás přišlo draho

Řeč není o ničem jiném než o U-453. Že vám to nic neříká? Podívejte se do galerie a objevíte tak trochu retro nábytek, který jste patrně před pár lety odnášeli k popelnicím. Chyba. Tato komoda, o které by se dalo říct, že je socialistickou legendou představy o úložném prostoru, kladla důraz především na praktičnost a funkčnost. Její vzhled odráží principy modernistického designu jako je jednoduchost forem, funkčnost a harmonie a své místo by našla i v moderních interiérech. Cena toho kousku se dnes pohybuje od jednotek po desítky tisíc. Za kolik se dnes dají pořídit nové stylové komody?

Není Brusel jako Brusel. Tuto komodu jste měli doma i vy

Neexistuje snad profláklejší kus nábytku než je tento. Komodu Brusel, jejímž autorem, stejně jako u předešlého modelu, je Jiří Jiroutek, měl doma svého času každý. A přestože se může zdát, že tento kus je nábytkovým haraburdím, nenechte se oklamat jejím minimalistickým vzhledem. Čisté linie, rovné hrany a jednoduché tvary v člověku mohou evokovat pocit bezcennosti. Nicméně při bližším zkoumání je znát, že tato nenápadná krychle je vyrobena z kvalitního dřeva. Komoda je často vybavena šuplíky a skříňkami, které nabízejí dostatek místa pro uskladnění věcí a udržení pořádku v interiéru. Zachovalé kousky s neporušenými detaily se dnes prodávají v řádu jednotek tisíc, i když zde bychom podotkli, že značná část těchto modelů skončila v kotlích nebo kamnech.

Křesla „Skořepina“ alias s párem roste cena

Když se hovoří o výjimečných kouscích nábytku, je jedno jméno, které se neodmyslitelně pojí s uměleckým designem, a to je František Jirák. Jeho křeslo „Skořepina“ se stalo ikonou moderního českého designu. Inspiroval se organickými tvary přírody a chtěl vytvořit křeslo, které by propojovalo umění a funkčnost. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu říci, že k pohodlnému sezení mělo maličko daleko. Moc kousků tohoto designového skvostu se dnes již nezachovalo a o to více roste jejich hodnota, pokud máte tento kousek v páru. Kolik stojí nové křeslo typu skořepina? Aktuální ceny si srovnejte například tady.

Prošlapané statisíce 

Kromě nábytku jsou takovou skrytou investicí koberce, konkrétně ty perské. Tyto klenoty z Orientu nejenže zdobí podlahy, ale mají také značnou hodnotu. Sběrateli jsou považovány za umělecká díla, která odrážejí bohatou historii, kulturu a tradici regionu a oceňují vzácnost a jedinečnost každého kusu. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních přírodních materiálů jako je vlna, hedvábí a bavlna. Ruční výroba zajišťuje precizní provedení a trvanlivost. Perské koberce mají dlouhodobý investiční potenciál. Jejich hodnota se může zvyšovat s časem.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.05.2023

Photocredit: Hynek K. (se souhlasem)

3

Křesla do obývacího pokoje: Fotogalerie, trendy, tipy, ceny
Jak a podle čeho vybrat křesla do obývacího pokoje? Zde se dozvíte kolik takové křeslo stojí a inspirujete se v bohaté fotogalerii.

Ratanové křeslo: Inspirujte se ve fotogalerii a zjistěte ceny
Zvažujete, že si pořídíte ratanové křeslo? V tomto článku zjistíte, kolik ratanové křeslo stojí a navíc se můžete inspirovat v bohaté fotogalerii.

Houpací křeslo: Tipy a fotogalerie
Houpací křeslo je nestárnoucí klasika. Připravili jsme pro vás tipy a fotogalerii plnou inspirace a houpacích křesel.

Fotogalerie: Staré dřevo není na odpis!
Válí se vám doma staré trámy a nevíte, co s nimi? Rozhodně je nepalte a podívejte, jakou parádu, může ještě staré dřevo udělat.

Jak pečovat o dřevěný nábytek? My to víme
Dřevěný nábytek je velmi oblíbený. Nejenže krásně voní a má osobitý vzhled, navíc i dlouho vydrží. Víte ale, jak o něj správně pečovat?

Sedm tipů, jak originálně využít staré haraburdí na vaší zahradě
Dnes zkusíme využít všechny staré nádoby, nefunkční kola, palety a i různé zbytky dřeva, které se vám povalují na zahradě. Toto staré haraburdí ještě může originálně posloužit.

S Evou Francovou, autorkou Kuchařky ze Svatojánu, o malovaném nábytku, umění a lásce ke dřevu
V rozhovoru s Evou Francovou se mimo jiné dozvíte, co ji inspiruje a proč svému malování říká svatojánský mišmaš. Více v našem článku.

Nevyhazujte starou paletu, vyrobte si z ní svépomocí pohodlné sedátko podle našeho návodu
Staré palety se dají zužitkovat různě. Dnes si ukážeme, jak z jedné staré palety svépomocí vyrobit praktické a pohodlné sedátko na zahradu či na terasu.

Oblíbené křeslo ušák existuje v pěti různých variantách. Každá je vhodná na něco jiného
Křeslo ušák je synonymem pohodlí už po několik generací. Inspirujte se a zjistěte, jaký typ pohodlného křesla bude vyhovovat vám.

Hledáte víc než jen nábytek dostupný v obchodních řetězcích? Zavítejte na brněnské výstaviště
Přijďte na veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex, který se uskuteční od 29. února do 3. března na brněnském výstavišti.