„Srub se ukázal jako nejdostupnější varianta bydlení,“ pochvaluje si mladý pár své rozhodnutí
Mladý pár si nedaleko Brna postavil (z části svépomocí) srubový dům. Po cestě narazil na mnoho překážek, přičemž za největší pokládají náročný boj s obcí. Ta jim stála v cestě od samého počátku plánování a byla velmi nekompromisní. Ani poté, co majitelé vyhověli všem požadavkům pro výstavbu srubového domu, jim příslušné orgány stále neudělily povolení. I přesto však našli řešení, jak obec obejít. Musela ustoupit do pozadí a manželé nakonec mohli získat stavební povolení k vysněnému domu.
Srub jako nejlevnější varianta na trhu
Mladá rodina si pro svůj život vybrala stavbu v českém prostředí ne úplně typickou. Rozhodli se započít stavbu před více než osmi lety, kdy byl srubový dům nejlevnějším typem rodinného domu na českém trhu. Na druhou stranu, nebýt nízké ceny, uvažovali by pravděpodobně úplně stejně. Táhla je vesnice, přírodní materiály a obyčejný život bez moderních technologií.
Z městské holky k venkovské ženě
Paní majitelka vyrůstala celý život v brněnském paneláku a k „vesnické ženušce“ měla velmi daleko. Nikdy by ji nenapadlo, že bude bydlet v domě z dřevěné kulatiny, krmit dobytek a žít na samotném konci světa. K tomuto radikálnímu kroku přistoupila hlavně díky tomu, že do svých 30 let trávila téměř každý víkend na chalupě. Naopak její manžel z vesnice pochází. Ve městě zakotvil pouze na krátko.
Za kolik se dají pořídit stylová kachlová kamna do srubu? Srovnání cen najdete tady.
Kanadský srub v českém prostředí
Od počátku byl manželský pár rozhodnutý pro dřevostavbu, běžné sendvičové panely je však nelákaly. Moderní dřevostavby a zděné rodinné domy vypadají totiž na první pohled zcela identicky. Majitelé přitom hledali dům s nádechem přírody. Kanadský srub se páru tedy jevil jako nejlepší možná cesta. Problém však nastal ve chvíli, kdy svůj návrh předvedli obci.
Boj s obcí, který majitelé prohrávali
Byť byl srubový rodinný dům pro ně nejlepší možnou variantou, obec tento návrh zamítla. Nechtěla manželům povolit srub, protože to není stavba typická pro českou vesnici. S tímto názorem majitelé nesouhlasili a rozhodli se obci postavit. Došlo na silné argumenty z obou stran, ale zdlouhavé diskuze nic nevyřešily. Nezbývalo nic jiného, než udělat kompromisy.
Obec stále nechtěla ustoupit
Hlavním požadavkem obce bylo, aby srub příliš nevyčníval. Manželé tedy nakonec vyhověli jejich podmínkám následovně:
- ponechají živý plot, který byl na pozemku odjakživa;
- nechají před domem růst smrky, aby srub nebyl příliš vidět;
- usadí dům dostatečně daleko od plotu.
Poté, co splnili všechna kritéria, mohli údajně začít stavět. Obci to ale stále nestačilo. Boje pokračovaly. Požadovali po majitelích, aby k tomu všemu udělali na čelní straně přizdívku. Srub měl posléze vypadat jako klasický dům.
Dostali na svou stranu občany a společně se postavili nepříteli
Kdyby přistoupili na údajně poslední požadavek obce, jejich dřevostavba by jim přestala po letech sloužit. Dřevo se musí ošetřovat a těžko by se k němu dostávali, kdyby bylo zazděné. Manželé se proto rozhodli pro jiný způsob jednání. Domluvili se s obcí, že si sami obejdou občany a když získají dostatečný počet souhlasů, stavbu jim povolí. Výsledek byl překvapivý. Nenašel se nikdo, kdo by byl proti výstavbě srubového domu. Všichni občané souhlasili a manželské duo měli vyhráno. Obec tak po několika dnech ustoupila z posledního požadavku.
Část firma, část majitelé. Pěkně fifty-fifty
Nezbývalo nic jiného, než začít konat. Rodinný dům postavila majitelům stavební firma, načež si dokončovací práce prováděli sami.
Hrubá stavba trvala čtyři měsíce od podpisu smlouvy. Zatímco se jim srubový dům stavěl ve výrobně, dělal mladý pár základy svépomocí. Až bylo hotovo, přijela firma na pozemek a celý dům na místě smontovala a usadila. Protože se manželé rozhodli nechat si od firmy postavit jen hrubou stavbu, pokračovali dál ve výstavbě svépomocí.
Ve vysněném domě bydleli až po dvou letech
Dostavba svépomocí trvala poměrně dlouhou dobu. Největší podíl na dodělávkách měl pan majitel, který si přizval na pomoc svého tatínka. Jakmile manželé stavbu zaklopili a dokončili střechu, stala se obyvatelnou. Neotáleli tedy s přestěhováním do nového. Poslední dokončovací práce realizovali v době, kdy už ve srubu trávili první společné chvíle. Velkým projektem bylo kupříkladu realizování a následné zútulnění podkroví.
Podívejte se na krásné fotky vysněného srubu manželů z Brna, jejichž dlouhý příběh měl radostný konec.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
01.03.2024
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Jak se žije v kanadském srubu: příběh rodiny Báry a Zdeňka
Proč se manželé Bára a Zdeněk rozhodli právě pro tento typ dřevostavby? A jak se jim v ní žije několik let po stavbě?
Městská rodina zrenovovala historický srub přímo na Divokém západě
Drsná příroda Divokého západu, pomalu plynoucí čas a spousta stříbrných pstruhů v řekách přilákaly městskou rodinu do polorozpadlého srubu.
Jednoduchý dřevěný srub pro dlouhé zimní večery s přáteli u ohně
Prohlédněte si interiér srubu na Skotské vysočině, který pracuje se starými technologiemi i historickou kamennou základnou.
Autentický srub ze dřeva a kamene slouží celé rozvětvené rodině
Pouze z recyklovaného kamene a dřeva je postaven nádherný autentický srub. Starší pár ho postavil pro celou svou širokou rodinu.
Moderní bydlení v kouzelných srubech a roubenkách 21. století
Fanoušci staveb z masivního dřeva jistě ocení bohatou dávku inspirace v oblasti srubů a roubenek. Připravili jsme pro vás bohatou galerii s více než 40 sruby a roubenkami z celého světa.
Video: Co vás čeká při realizaci vlastního srubu, aneb detailní průběh stavby v 60 minutách
Myšlenka postavit si vlastní srub uprostřed lesa a aktivně jej využívat láká většinu z nás. Na jaké strasti narazila parta přátel a s jakými překážkami se musela vypořádat?
Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu
Schodiště ve srubu může mít spoustu podob a některé z nich by vás pravděpodobně ani nenapadly. Prohlédněte si zajímavé realizace v galerii.
Nadšený teenager Erik si postavil srub vlastníma rukama. Trvalo mu to rok
V našem článku objevíte jednoho skvělého a pilného dřevostavitele, nadšeného mladíka Erika. Dokázal si postavit srub úplně sám a nevyužil při tom žádnou těžkou techniku, šel cestou jednoduché výstavby po stopách našich předků.
Po padesátce si postavili vysněný srub na jižní Moravě – navštívili jsme s redakcí
Vytvořili si vlastní ráj na zemi. Jsou soběstační a nezávislí na okolním světě. Splnili si sen o srubu a žijí v souladu s přírodou a přirozeným řádem věcí. Navštivte s námi krásný dům, který si nechali postavit Ludmila s Petrem.
Hvězda televizní show Lída Garcia si postavila s přítelem srub. Navštívili jsme je u Prahy
Lída Garcia si nedaleko Prahy postavila se svým přítelem krásný srub a přivítala nás uvnitř. Nejenže nám popsala do detailu celý příběh, který začínal bydlením v rozpadlé chatě, poradila nám i spoustu vychytávek, díky kterým mohou stavitelé ušetřit statisíce.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: