Sršní hnízdo nebo vzdušný vír? Úchvatné schodiště v Izraeli jako čtyřpatrová dřevěná socha
Ohromující kombinace neo-modernistického a etnického stylu – ukázka řemeslné práce ve spojení s moderní technologií. Dřevěné schodiště v izraelském Tel Avivu si vysloužilo nejrůznější příměry, ale jeden má univerzální platnost: Je úžasné a stojí za to jej vidět.
Kolik času potřebuje šikovný tesař k tomu, aby udělal dřevěné schody do čtvrtého patra? Rok a půl jistě ne. A to je možná důvod, proč si k takové práci raději nepřizvat izraelské tvůrčí duo: architekta Odefa Halafa a řemeslníka Tomera Gelfanda. Jim totiž záleží na každém detailu a usilují o naprostou dokonalost. Skulpturální schodiště ve vstupním lobby Amot Atrium Tower díky tomu opravdu stojí za pohled. Připomíná tornádo zamrzlé v pohybu.
Fotogalerie:
Schodiště, jaké svět neviděl
Pokud byste si tenhle zázrak chtěli prohlédnout naživo, budete muset trochu cestovat. Konkrétně pak do komerčního hubu v Tel Avivu, který je známý jako Diamond Exchange District. Budovu AAT tu rozhodně nepřehlédnete. Se 48 patry a výškou 158 metrů je dobře patrná. To pro nás podstatné se tu nachází hned ve vstupní aréně. Zatočené schodiště obložené dřevem. Že to takhle zní trochu prostě? Podívejte se sami.
Architekt a tesař mají plán
Idea architekta Halafa stála na spirálním (radiálním) a přitom ortogonálním pojetí schodiště, které by působilo dojmem sošného celku. Dekorativní a současně funkční objekt měl právě tak ohromovat návštěvníky AAT, jako jim zprostředkovat cestu až do čtvrtého patra. Už z prvních náčrtů bylo patrné, že schodiště bude muset v celé své délce pokrýt plochu jednoho tisíce metrů čtverečních a v nejvyšším bodě dosáhne výšky 14 metrů.
Zázrak z topolového dřeva
Nosnou část této konstrukce zajišťuje ocel a nachází se tu také sklo. Je to ale jen vnitřní kostra, schodiště je opravdu fascinujícím dílem ze dřeva. O to se už postaral Tomer Gelfand, který se jemné práci s organickými materiály věnuje už od roku 1976. U nás jeho jméno není příliš známé, ale tenhle pán proslul například skulpturálními výjevy a plastickými fasádami interiérů, na kterých se prolíná živý mech s nerezovou ocelí a dřevem. Na něm bylo, aby se představa architekta stala skutečností.
Gelfand tedy potřeboval „kontinuální profil“ dřevěné hmoty, který by dále tvaroval. Kompaktní megastrom ale bohužel k dostání nebyl. A tak se rozhodl pro jiný model. Vybral si sérii desek z měkkého topolového dřeva a vložil je do zařízení pro magnetickou rezonanci. Tak mohl identifikovat skutečně spojité části, které nebyly vnitřně jakkoliv narušené. Následně je „vykrájel“ s pomocí naprogramované CNC řezačky.
Devět kilometrů třísek
Zní to snadně, ale touto nákladnou metodou vypreparoval přes 9000 metrů třísek. Ty následně kladl na konstrukci, a vytvářel její vnější obálku. Kousek za kouskem, vše pěkně ručně. Každý díl byl ohýbán a lepen, vsazován do plastického „obrazu“. Ani tohle ale plně nepostihuje náročnost celé práce. Halaf i Gelfand si totiž chtěli pohrát s barevným vyzněním masivního schodiště. Prohlédněte si jejich unikátní dílo ve fotogalerii.
Paradox zručnosti a technologie
A tak pracovali s celkem dvanácti odstíny dřeva, které na profilu vytváří hru světla a stínu. Díky tomu vypadá celá struktura skutečně plasticky a je jakoby v zamrzlá v poslední vteřině pohybu. „Je to trochu paradox,“ říká Gelfand. „To, co vypadá jako ruční práce, je ve své podstatě výstupem algoritmů CNC řezačky. A naopak ta část práce, která se zdá být umělým výtvorem počítačové mysli, byla odvedena ručně.“
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
24.09.2018
Photocredit: Itay Sikolski (NUMSIX)
Návod pro výpočet jedno a dvouramenného schodiště
Potřebujete rychlý výpočet pro vaše navrhované schodiště? Zde je řešení
Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci
Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra
Video: Lesní dům inspirovaný japonskou architekturou
Jaké asi je bydlet v domě, který je ze všech stran obklopen lesem? Někdy je méně více. Tento malý lesní dům je toho přímým důkazem.
Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem
Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.
Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?
Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.
Zachytávám a poodhaluji energie, které ve dřevě jsou, říká umělecký sochař o své tvorbě
Dřevo je život a energie, říká Petr, který ze dřeva tvoří krásné sochy a originální nábytek. Přečtěte si rozhovor o jeho tvorbě.
Moderní dřevěná jeskyně odhaluje historii národa. Sestavili ji ze 40 000 dílků
Strhující dřevěná jeskyně vznikla ve fantazii slavného architekta, nemohla by být ale zrealizována bez pokročilé technologie. Podívejte se na 40 000 dílků, ze kterých je poskládaná.
Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu
Schodiště ve srubu může mít spoustu podob a některé z nich by vás pravděpodobně ani nenapadly. Prohlédněte si zajímavé realizace v galerii.
Český Michelangelo vytváří jedinečné sochy motorovou pilou
Prohlédněte si masivní sochu řvoucího lva, kterého dokázal Oldřich vyřezat úplně sám pomocí motorové pily. Spoustu fotografií objevíte v galerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: