HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Specialista na čištění koberců nám vyzradil své cenné znalosti a zkušenosti z praxe

Vzít koberec na pavlač, vyklepat a šup s ním zase domů. To je zažitá představa mnoha Čechů o tom, jak udržet koberec v dobré kondici po dlouhá léta. Pravda je však jinde. Dnešní domácnosti jsou často vybaveny hodnotnými koberci různých typů, o které ne vždy ví, jak správně pečovat. Dochází pak k nevratnému poškození koberce, který má vysokou hodnotu. A to nejen finanční. Názorů na to, jak správně postupovat v případě nehody a jak správně o koberce pečovat, je nespočet. Na zkušenost z dlouholeté praxe jsme se proto zeptali nejpovolanějšího. Specialisty na čištění, který se věnuje i luxusním a velmi drahým kobercům, Lukáše Palacky.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Lukáš P. (se souhlasem)

Ahoj Lukáši, díky že jsi si na naše čtenáře udělal opět čas

Rád pomohu. Potěšil mě zájem u minulého rozhovoru a jsem rád, že jsem lidem mohl předat nějaké zajímavé zkušenosti.

Od čtenářů jsme dostali několik dotazů ohledně čištění koberců, které bychom rádi s Tebou probrali

Pokud budu vědět, rád všechny zodpovím.

Lidé se ptají na vlněné hedvábné koberce, zda je možno je čistit na mokro. Říká se totiž, že se nesmí namočit. Jak to je?

Tohle je zrovna jeden z největších mýtů, se kterým se v domácnostech setkávám stále dokola. Je to velký omyl. Pro dosažení co největšího úspěchu čištění je samozřejmě voda nezbytná. Pochopitelně, způsob jakým ji použijeme je ale alfou omegou a věta Hamleta být či nebýt je potom spíš odpovědí než otázkou (smích). Vždy totiž platí, že při nesprávném postupu může dojít k fatálním následkům, které koberec definitivně zničí.

Dobře, ale jak tedy postupovat, abychom zničení předešli?

Vždy říkám, ať se lidi nejprve přesvědčí o výsledku tak, že si pustí některá videa např. na YouTube, kde jsou záběry z čištění z celého světa a je vidět, jak se koberce namočí do vodní lázně. Pak vidí celý proces čištění, včetně výsledku. Zde si mohou krásně ověřit, že postup byl správný a vedl k výsledku, kdy k poškození koberce nedošlo.

Není lepší nechat koberec nečistit?

S tím názorem se také setkávám. Myslet si, že když koberec nebudu čistit, nemohu jej poškodit, je liché. Pokud se nečistí a zůstává v koberci prach, písek a všeobecně nečistoty, tak právě ty způsobují největší opotřebení jeho struktury.

Často se nám také opakoval dotaz, jak řešit loužičku, kterou na koberci udělá domácí mazlíček

Všeobecně platí, že první pomoc když se na koberec cokoliv vylije, včetně moči zvířátek, je vzít co nejrychleji větší hromadu kuchyňských ubrousků a odsávat přes ně tuto tekutinu dokud už není co sát a ubrousek zůstává suchý. V žádném případě nejezdit ze strany na stranu, ale pouze tlačit na mokré místo. Většinou tento postup vyřeší problém úplně nebo téměř úplně.

To je velmi zajímavá informace. A jak je to se zatvrdlým jídlem?

Co se týká zatvrdlého jídla, tak ideální je použít třeba žiletku a tuto nečistotu lehce odškrábnout. Na žvýkačku a vosk je ideální zase použít žehličku a savý papír. Opět třeba kuchyňské ubrousky. Vlněné koberce se všeobecně čistí poměrně dobře, ale záleží samozřejmě na původu skvrn. Klasická špína jde z vlny poměrně dobře. Na druhou stranu, pokud je na koberci už dlouho dobu zaschlá moč, tak její žlutý nádech snadno odstranit nejde. Zde je již potřeba aplikovat profesionální čištění.

A co viskózová vlákna?

Co se týká materiálu z viskózy, tam už je to složitější. Vyžaduje to obvykle také profesionální přístup.

Ale jde tedy takové koberce vyčistit?

Ano, ale vyžadují mnohem více péče, než jiné typy koberců. Profesionální čištění bývá nicméně časově i finančně náročnější. Takže je ideální, když se lidem povede takovému stavu koberce předcházet a nenechají jej zajít tak daleko.

Máme zde také dotaz, proč vlastně viskózový koberec žloutne i když na něm nejsou žádné loužičky?

Žloutnutí nebo hnědnutí může být způsobeno oxidací nečistot, a to ať už ze skvrn, vody při čištění nebo vlhka ve vzduchu. Vždy se snažte rozlitou tekutinu okamžitě vysušit. Čas zde hraje proti nám a i když zrovna probíhá bujarý večírek, je nutné reagovat ihned a nenechat to až na ráno. Ten rozdíl ve výsledku je opravdu znatelný.

Může vlhkost způsobit poškození viskózových koberců?

Ano. I obyčejná voda může způsobit tzv. celulózové hnědnutí. Vzniká reakcí rostlinného materiálu, ze kterého je koberec vyroben. Tohle je situace se kterou se setkávám poměrně často.

Jak tedy takový koberce správně sušit, aby nedošlo k tomuto problému?

Je důležité sledovat, jak vlákna během schnutí reagují. Někdy je nutné je opakovaně upravovat, aby se neohýbala nebo nevracela do nesprávné polohy. Viskózové koberce se často čistí 3–4× déle než koberce z vlny, syntetiky nebo hedvábí.

Závěrem tu máme ještě dotaz z trochu jiného soudku. Jak je to s alergiemi u viskózových koberců?

Je rozšířen mylný názor, že tyto koberce se nehodí do prostor, ve kterých se pohybují alergici, neboť prach a roztoči, kteří v nich žijí, alergikům příliš neprospívají. Pravdou naopak je, že prach, který usedá do koberce, je jeho jemnými vlákny přidržen a tudíž nedochází k jeho víření při chůzi, jako u holých podlah. Takže ten problém, který lidé pozorují, je obvykle někde trochu jinde, než v daném koberci. Prach z koberce tohoto typu se nedostává tak moc do dýchacího ústrojí člověka. Dobrá rada pro alergiky, která možná bude znít poněkud inovativně je, že pokud nemůžeme několikrát denně podlahu setřít, je lepší pořídit si koberec, který na sebe prach váže.

To je zajímavý pohled. Díky za něj. I za tvůj čas, který jsi věnoval našim čtenářům.

Rádo se stalo.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
13.04.2025

Photocredit: Lukáš P. (se souhlasem)

2