Skleníky: Polykarbonátový skleník – cena a vlastnosti
Přemýšlíte-li o tom, z čeho si na zahradě vyrobit skleník, potom vězte, že v současnosti už neplatí, že skleník nutně musí být vyroben ze skla. Úvahy nad vlastnostmi, které by měl skleník splňovat, přiměly výrobce k volbě i jiných materiálů pro jejich zhotovení. Nyní se setkáváme se skleníky vyrobenými z plastu, přesně z polykarbonátu. Proč byste si pro svůj skleník vybrat právě polykarbonát? Dočtete se v tomto článku.
Výhody skleníků z polykarbonátu
Na úvod si tedy vysvětlíme, proč je polykarbonát pro pěstování rostlin vhodnější než klasické sklo, a to i v případě, že se použije zahrádkáři oblíbené rozptylové skleníkové sklo, které má dlouhou životnost. Výrobci vyvinuli polykarbonátový materiál s ohledem na jeho lepší vlastnosti, které má ve srovnání se sklem:
- Lépe odolává poškození.
- Desky jsou lehké a ohebné.
- Nepropouští škodlivé UV záření.
- Propustnost světla je takřka srovnatelná se sklem, propouští 70–80 % světla. Přesná míra propustnosti závisí na tloušťce desky.
- Desky využívají dvojitého komůrkového systému. Jde o dvoustěnné nebo čtyřstěnné desky (nazývají se také dutinové) oddělené svislými přepážkami. Mezi deskami je vzduch. Této systém minimalizuje energetické ztráty. Polykarbonát prostydne o 30 % později proti sklu.
Prohlédněte si různé typy polykarbonátových skleníků v naší galerii.
Fotogalerie:
Skleníky z polykarbonátu a jejich nevýhody
Jistou nevýhodu ale polykarbonátový skleník má také. U skla se dá pro stínění použít barva, což v případě polykarbonátu není možné. Proto se u něj používají stínicí tkaniny nebo záclony. Z výše uvedeného výhod ale vyplývá, že výhody převažují nad nevýhodami. Lehkost a ohebnost polykarbonátových desek nabízí mnohem snadnější manipulaci než v případě skla.
Polykarbonátové skleníky z pohledu konstrukce
Pokud se na skleníky podíváte z konstrukčního pohledu, nabízejí se pro vaše využití následující tři typy:
Skleník s hliníkovými profily
Mínusem u těchto skleníků je poměrně vysoká cena, navíc nejsou konstruovány pro příliš velké zatížení sněhem nebo větrem. Výplně se do nich umisťují různě: drátěnými pružinami, ale také speciálními zasklívacími lištami. Příkladem skleníku sestaveného z eloxovaných profilů je V-Garden VeGA 9500 STRONG.
Konstrukce skleníku s ocelovými profily
Jde o velmi stabilní, pevnou a snadno smontovatelnou konstrukci. Zasklívání je složitější. V některých případech se nedá použít plast, a to tehdy, když se materiál lepí silikonovým tmelem. Montáž je proto náročná. Ovšem ani použití ocelových konstrukcí se u polykarbonátových skleníků nevylučuje, ovšem zde nedochází samozřejmě k lepení silikonem.
Skleníky s profily z žárově zinkovaného plechu
Tento typ polykarbonátového skleníku vydrží i velké zatížení sněhem a větrem. Jde o nejrozšířenější typ skleníku, vhodný pro zasklívání polykarbonátem. Výplně se obvykle šroubují speciálními příchytkami. Konstrukci z pozinkovaného plechu představuje např. tento skleník.
Polykarbonátový skleník se zimním vytápěním
Vybrali jste si druh konstrukce skleníku. Zamyslete se ještě nad tím, jestli chcete váš skleník vyhřívat i v zimě. Pokud ano, potřebujete skleník se speciální konstrukcí. Musíte totiž přerušit tepelný most. Jako výplň musíte použít jedině dvojsklo, a sice komůrkový polykarbonát síly minimálně 20 mm.
Vybírejte skleníky z polykarbonátu i podle výšky a dveří
Když si vybíráte skleník, nezapomínejte ani na jeho výšku. Abyste v něm mohli chodit rovně, potřebujete, aby byl vysoký minimálně 2 metry, protože výška se udává ve hřebeni skleníku. Dveře se dodávají buď klasické na pantech, nebo posuvné. Pantové nabízí dlouhou životnost a plnou funkčnost, posuvné šetří místo a díky posuvu zajišťují i větrání. Ovšem z hlediska údržby jsou citlivější.
Údržba je základem dlouhé životnosti polykarbonátového skleníku
Důležitou kapitolou, na kterou byste rozhodně neměli zapomínat, je i údržba skleníku. I když polykarbonátové skleníky nevyžadují téměř žádnou údržbu, myslete na ještě před tím, než skleník postavíte. Řiďte se tím, že:
- Skleníky z polykarbonátu není vhodné stavět na úplně otevřeném prostranství. Nejlepší místo je takové, kde zajištěna dostatečná ochrana před větrem.
- Pro skleník je potřeba zajistit vhodné podloží pro upevnění, pokud ho neumisťujete na betonový věnec. Skleníky z polykarbonátu se upevňují do země pomocí kolíků a toto upevnění musí být provedeno pevně. Pokud budete mít základy, je třeba k základům skleník pevně ukotvit. Kontrolu upevnění pak zařaďte do pravidelné údržby.
- Čištění skleníku: Na čištění skleníku se nejlépe hodí slabý mýdlový roztok. Omývání probíhá pomocí hadříku. Vyvarujte se použití chemikálií, které by mohly desky svým působením poškodit.
- Kontrolu stínicích rohoží a sítí
- Kontrolu zavlažovacích systémů a automatického otevírání oken
- Kontroly po letních bouřkách (spadané větve apod.) či v zimě (odklízení sněhu)
Skleníky z polykarbonátu a jejich ceny
Když se rozhodujete o koupi polykarbonátového skleníku, jedním z kritérií je samozřejmě cena. Pokud chcete pořídit skleník větších rozměrů, pohybuje se cena klasických skleněných řešení velmi vysoko, viz aktuální ceny zde. Obdobný skleník pořídíte v provedení polykarbonát za zlomek ceny, viz zde. K dispozici je možné také dokoupit nadstandardní vybavení jako například elektrické odporové vytápění půdy, vlhkoměry.
Je na vás, jaký skleník si pořídíte. Typ konstrukce se bude samozřejmě řídit tím, kam ho chcete umístit, jaké na skleník máte nároky a jak veliká je konstrukce. Od toho se odvíjí i výsledná cena. Proto při výběru vycházejte ze svých potřeb.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
16.10.2016
Photocredit: Shutterstock
Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady
Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde.
Zahradní houpačka: Tipy, pro bezpečnou zábavu vašich dětí
Jak a podle čeho vybrat správnou zahradní houpačku? Důležité informace i fotogalerii plnou zahradních houpaček naleznete zde.
Zahradní nábytek: Fotogalerie, ceny a současné trendy
Jak vypadá moderní zahradní nábytek a kolik stojí? Dozvíte se v článku.
Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?
Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?
Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!
Zimní zahrada: Jak ji postavit a zařídit?
Stýská se vám po letní pohodě na zahradě? Zimní zahrada vám ji vynahradí! Podívejte se, jak zimní zahradu postavit a vybavit.
Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita
Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak.
Zahradní pergola svépomocí + návod
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.
Kam nejlépe umístit skleník, jaké základy zvolit a potřebujeme na stavbu povolení?
Prohlédněte si galerii plnou inspirace na zahradní skleníky a přečtěte si, jak docílit toho, aby váš skleník co nejlépe plnil svoji funkci.
Kvalitní skleník pořídíte už za 5000 Kč – aktuální přehled cen pro březen 2024
Na českém trhu je nepřeberné množství skleníků a vy si pokládáte otázku: Který je ten nejlepší? Odpověď není snadná, ale věříme, že si ji v dnešním článku najdete.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: