Rozhovor: Vítězka Timber Competition o unikátním návrhu dřevěného domova pro jihoafrickou rodinu
Mladá a nadějná architektka Carla Jooste dokázala navrhnout jedinečný dřevěný dům, který už na první pohled neplní jen užitkovou funkci, ale přímo funkci „domova“. Se svým návrhem vyhrála jihoafrickou soutěž Timber Competition, ve které měli soutěžící za úkol navrhnout udržitelný dřevěný dům pro jihoafrickou rodinu. Karla se díky svému vítězství podívá na stáž také do České republiky. V jedinečném rozhovoru nám talentovaná Jihoafričanka představila nejen celý koncept svého návrhu, ale také prozradila, co ji v životě inspiruje a co podle ní jihoafrické architektuře ještě chybí.
Řekněte nám na úvod něco o sobě. Odkud pocházíte, co jste studovala a čím se aktuálně zabýváte?
Narodila jsem se v Pretorii a vyrostla jsem hned v několika městech Jihoafrické republiky – Johannesburgu, George a Jeffrey’s Bay. Nyní ale žiju už pět let v Kapském městě, kde jsem na Cape Peninsula University of Technology dokončila v loňském roce studium architektury. Aktuálně pracuji v architektonickém studiu známém po celé Jihoafrické republice. Zabývám se hned několika projekty a s radostí se učím víc o architektuře.
Vyhrála jste soutěž Timber competition. Jak jste se o ní vlastně dověděla a co vás přimělo k účasti?
Na celou soutěž mě nejprve upozornil můj šéf, k účasti mě ale přiměla hlavně moje ambiciózní povaha. Zkrátka chci vždycky využít jakoukoliv příležitost k rozvíjení svých architektonických schopností. Dřevěné konstrukce mě navíc už dlouho hodně zajímaly a právě účast v soutěži mi přišla jako dobrá příležitost se o nich dovědět více.
Čím je váš projekt specifický? Jaký byl jeho hlavní cíl a zaměření?
Můj projekt se speciálně zaměřuje na začlenění přírody do domácnosti, a to pomocí konceptu tzv. biofilního designu. Jedná se o koncept pracující s přirozenou touhou člověka po spojení s okolní přírodou a okolním životem. Lidem se zkrátka nejlépe žije v prostředí propojující přírodu a krajinu se stavbou. Hlavním cílem tohoto projektu bylo proto navrhnout dřevěný dům, který bude vést k interakci běžného života a přírody, čímž vznikne jedinečné udržitelné prostředí. Věřím taky, že právě využití CLT konstrukce je nejlepší cestou, jak se zaměřit na unikátní kvalitu a udržitelnost.
Co pro vás bylo největší výzvou?
Podle mého názoru bylo největší výzvou navrhnout dřevěný dům tak, aby se přizpůsobil okolnímu prostředí a nijak do něj nezasahoval. Kapské město je známé silnými jihovýchodními větry a velmi silnými severozápadními dešti. Rozhodla jsem se tedy navrhnout celou orientaci domu takovým způsobem, aby se co nejlépe vyrovnal s těmito okolními vlivy.
S čím jste na celém projektu nejvíce spokojená?
Myslím, že nejvíce mě uspokojuje fakt, že výsledek mé práce opravdu představuje domov. Představuje místo dospívání, nabízí pocit tepla a propojení s přírodou v interiéru i exteriéru.
Chtěla byste sama žít v domě, který jste navrhla? Jakému stylu bydlení vlastně dáváte přednost?
Ano. Navržená stavba pro mě přesně představuje domov. Miluji přírodu a miluji začlenění přírody dovnitř domu. Věřím, že to má velký vliv na způsob, jakým žijeme. Zeleň přináší osvěžení, dávat pocit zakořenění a sounáležitosti. Zkrátka oceňuji přírodu ve všech jejich formách. Právě dřevěné konstrukce mají velkou schopnost dávat stavbám jakousi jedinečnou atmosféru tepla. To všechno po mě bylo velkou motivací.
Proč ráda navrhujete právě dřevěné konstrukce?
Miluji navrhování dřevěných staveb, protože mají neskutečně mnoho výhod. Dřevo můžeme použít v rozlišných formách a mnohých typech řešení. Dřevo navíc vytváří velmi příjemné a pozitivní prostředí pro život, což z něj dělá opravdu lákavý a vítaný materiál.
Je podle vás jihoafrická architektura něčím specifická? Myslíte si, že se zásadně liší od té evropské?
Většina jihoafrických domů je navržena tak, aby byla postavena z cihel a malty. Jedná se zde o nejznámější a nejrozšířenější způsob, jakým se lidé rozhodnou stavět. Naopak v Evropě se mnohem častěji využívají dřevěné konstrukce. V Jihoafrické republice ale nemáme žádnou velkou tradici ani kulturu dřevěných staveb. Nicméně věřím, že se to může opravdu rychle změnit. Jihoafrická republika byla totiž první africkou zemí, která dokázala implementovat nástroj pro hodnocení ekologicky šetrných budov na místní úrovni a má díky tomu stále větší počet projektů hodnocených jako zelené budovy.
Máte nějaký sen, který byste ráda zrealizovala, ať už v osobním nebo profesním životě?
V osobním životě je mým největším snem rozhodně stát se někdy v budoucnu matkou a založit vlastní rodinu. Co se týče kariéry, ráda bych jednou vlastnila architektonické studio, které pomůže měnit sny klientů o bydlení v realitu. Ráda pracuji s lidmi, hledám řešení a vytvářím něco unikátního pro každého individuálního zákazníka. Je pro mě velkou poctou designovat pro někoho domov, který pro něj bude místem k odpočinku, povzbuzení a pohodlí. Jako architekt mám mnoho prostředků, jak všechny tyto cíle naplnit.
Kdo nebo co vás v práci a životě nejvíce inspiruje?
Při rozhodnutích, které v životě činím, hraje velkou roli moje víra. Věřím, že Bůh mi dal schopnosti, které mám použít k inspiraci, a abych změnila a ovlivnila lidi kolem sebe. Věřím, že když jako následovník Krista udělám vše, co bude v mých silách, a zanechám zde jakési poselství, stanu se nejlepší verzí sama sebe, jako jednotlivec i jako architekt.
Co děláte kromě navrhování domů?
Trávím hodně časů s rodinou a přáteli. Dost tíhnu ke komunitám a společenství. Věřím, že je to jedna ze základních věcí, která člověku napomáhají k růstu, rozvíjení a propojení s lidmi, které miluje. Také mám hodně ráda hned několik sportů – tanec, bruslení, turistiku a běh. O víkendu pak nejraději s rodinou a přáteli objevuji Kapské město a jeho okolí se vším, co nabízí.
Jako vítězka soutěže jste získala stáž v České republice. Jak se na ni těšíte? Jaká je vlastně vaše představa o české kultuře a místních lidech?
Stáž strávím mezi architekty společnosti Novatop a velmi se těším, že se naučím něco nového od lidí, kteří mají za sebou mnoho zajímavých projektů dřevěných staveb. Ráda bych také získala nové zkušenosti a znalosti o kvalitě a jedinečnosti dřevěných konstrukcí, které pak doma předám svým kolegům a dalším architektům. Velmi obdivuji české architekty, kteří se nikdy nespokojí s něčím průměrným, vždycky se snaží najít nejlepší řešení a tvoří stavby, v nichž vytváří jedinečné prostředí mající pozitivní dopad na lidi, kteří v něm žijí či pracují. Myslím, že my architekti z Jihoafrické republiky se opravdu můžeme mnoho naučit od architektů z jiných zemí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
27.10.2019
Photocredit: HWZ International SA
Rozhovor s architektem: Moderní dřevostavby v Africe by mohly vyřešit problém se sociálním bydlením
Mladý jihoafrický architekt Fundokuhle Kubheka navrhl jedinečný koncept modulárních domů pro sociálně slabší rodiny z Jihoafrické republiky, které by mohly přispět zlepšení situace s bydlením. A k naší radosti jsou ze dřeva.
Když studenti mění svět: Dva kamarádi navrhli stavbu, která pomáhá rozvoji dřevostaveb
Rozhovor s autory vítězného návrhu polyfunkční dřevostavby o využití dřeva ve městě možná změní váš pohled na budoucnost našich měst.
Tři luxusní vilky ukryté v lesích – tento přírodní resort pojí moderní stavby s úžasnou historií
Pokochejte se těmito třemi luxusními vilami zasazenými do přírodní krajiny Estonska, kde není ani človíčka. Která se vám líbí nejvíce?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: