Rozhovor o dřevostavbách: Jak a proč se zaměřit na kvalitu?
V roce 2015 byla v České republice dokončena výstavba celkem 13 412 ks nových rodinných domů realizovaných všemi stavebními technologiemi a z tohoto počtu bylo s využitím technologie výstavby na bázi dřeva (dřevostaveb) postaveno již 1 791 rodinných domů, což znamená, že podíl dřevostaveb na našem trhu dosahuje již více než 13 % a neustále meziročně kontinuálně roste.
Úspěch dřevostaveb, jako stavební technologie a zájem o ně má více důvodů. Jedním z nich je změna myšlení a postojů zákazníků. Skepse široké veřejnosti k této technologii z 90. let minulého století, která byla způsobena hlavně neznalostí výhod dřevostaveb a „konzervativním“ myšlením investorů (obava z něčeho nového, neprověřeného) je minulostí.
Proč jsou dřevostavby tak oblíbené?
Na tuto a další otázky jsme se zeptali pana Vratislava Blahy, předsedy Asociace dodavatelů montovaných domů:
Pozitivní vnímání dřevostaveb z pohledu zájemců o nový dům roste. Zákazníci, většinou se jedná o mladou generaci ve věku 30 – 40 let, kteří si už pořídili dřevěný montovaný dům, oceňují hlavně tyto čtyři prokazatelné výhody:
1) Výborná kvalita (dřevostavby jsou většinou vyráběny v moderních krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů a to kvalifikovanými pracovníky).
2) Vynikající tepelně izolační vlastnosti (téměř všechny domy se dnes již staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu).
3) Rychlost výstavby (od jednoho týdne po jeden měsíc, podle stupně dokončení domu).
4) Příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování (např. hypotékou u České spořitelny, Hypoteční banky, Modré pyramidy apod.).
Jak zajišťujete a kontrolujete kvalitu výroby a montáže svých členů?
Garantovaná kvalita jakékoliv stavby je pro většinu investorů rozhodující. V tomto parametru jsou certifikováni a permanentně přezkušováni všichni výrobci – členové Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), pro které je certifikace podle Dokumentu národní kvality (DNK), udělovaného Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským Praha, nezbytnou podmínkou členství v Asociaci. Kromě toho mají někteří výrobci dřevostaveb, působící na českém trhu, ještě další mezinárodní atesty (např. RAL,CE apod.), které jim umožňují realizovat svoji produkci i na náročných evropských trzích.
Bude Vás zajímat: Dřevostavbu levnou nebo dobrou?
Jaké náklady na vytápění může investor u moderní dřevostavby ušetřit?
Tepelně izolační vlastnosti dřevostaveb hrají a v budoucnu budou hrát stále větší roli, protože ceny energií rostou. Pro majitele dřevostavby to má efekt nejenom v úspoře nákladů na vytápění, ale také, díky malé tloušťce obvodových stěn, v lepším využití zastavěné plochy asi o deset procent oproti jiným tzv. tradičním technologiím. Např. u moderních pasivních dřevostaveb, u nichž se spotřeba tepla pohybuje kolem 10 ? 15 kWh/m2 za rok a s využitím účinného řízeného větrání s rekuperací nebo teplovzdušného vytápění, činí roční náklady na vytápění kolem 2 500,- Kč.
Čtěte také: Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát
Za jak dlouho se mohu do své nové dřevostavby nastěhovat?
Pro většinu mladých lidí, kteří mají potřebu rychle se osamostatnit a bydlet co nejdříve ve svém „domečku“ nebo u těch, kteří se věnují rozvoji své profesní kariéry, rodině, sportu, zálibám apod. a nemají čas ani chuť trávit každý víkend po dobu dvou let na stavbě, je rychlost výstavby dřevostaveb to, co je k rozhodnutí o této technologii přesvědčilo. Ve většině případů je dům postaven v řádu týdnů po dokončení základové desky. Rychlost výstavby dřevostaveb bohužel výrazně brzdí stále ještě komplikované a zdlouhavé stavební řízení a obstrukce některých stavebních úřadů. Jedním z cílů ADMD je dosáhnout zlepšení i v této oblasti.
Jak je to s cenami dřevostaveb?
Vlivem vývoje trhu a konkurence nabízí většina výrobců dřevostaveb kromě standardních domů také velmi levné domy, které mají jednodušší konstrukci a dispozici a dají se pořídit v ceně kolem dvou milionů korun. Pozor však na to, aby se nízká cena nestala hlavním kritériem pro koupi domu. Dům je investice na mnoho desetiletí a poměr ceny a kvality by měl být v relaci. Levné domy (jakékoliv), stejně tak jako levné salámy, paštiky nebo cokoliv jiného, jsou většinou nekvalitní. Věřím, že trh a působení ADMD na kvalitu dřevostaveb přesvědčí zákazníky, jakou cestou se mají vydat.
Čtěte dále: Nejlevnější dřevostavby nejsou ty nejmenší, a které tedy?
Když se rozhoduji o svém novém domě, může mi někdo poradit?
Pokud jde o výstavbu nového domu – dřevostavby - je třeba se většinou s někým, není-li investor z oboru, poradit. V tomto případě, se může stavebník obrátit na Asociaci dodavatelů montovaných domů, která mu požadované informace poskytne, popř. jej odkáže na zdroje, kde si je může sám obstarat. Hodně cenných informací a kontakty na certifikované firmy je možno nalézt na webu www.admd.cz. Většinou se ale setkávám s tím, že někteří zájemci o dřevostavbu ještě nemají dostatek informací o výhodách technologie montovaných domů, protože v rodině nebo okruhu známých zatím ještě nikdo v dřevostavbě nebydlí.
TIP: Zde naleznete reference od lidí, kteří již mají dřevostavbu postavenou a jejich zkušenosti s nimi.
Zájemci o novou dřevostavbu se taky mohou přijít poradit a inspirovat do Centra vzorových domů, které se nachází v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 9A BVV) v areálu Národního stavebního centra. Zde si mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání s Vámi připraveni zkušení stavební poradci.
Děkuji Vám moc za rozhovor a přeji celému dřevostavitelskému oboru spoustu kvalitních staveb.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
14.12.2016
Photocredit: ADMD
Dřevostavbu levnou nebo dobrou?
Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.
Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát
Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod
Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha
Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?
Tempo růstu výstavby dřevostaveb je třikrát rychlejší než u zděných domů
Dřevostaveb bylo v Česku za rok 2016 postaveno přesně 2013 ks. Jak se tato čísla počítají a jaké faktory napomáhají rostoucímu trendu dřevěných staveb?
Záruka kvalitní dřevostavby? Jen s dokumentem národní kvality ADMD
Vybíráte realizační firmu pro stavbu dřevostavby? Dokument národní kvality ADMD je nejlepší vizitkou zhotovitele kvalitní dřevostavby i jistotou pro stavebníka.
Řízení a kontrola kvality dřevostaveb realizovaných v ČR
Pro obor dřevostaveb je důležitá certifikace, zda výrobek vyhovuje normám, případně jiným normativním dokumentům. Z jaké legislativy se vychází a co je třeba dodržovat?
Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení
Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: