Dřevostavba s dechberoucím výhledem v podhůří Jeseníků
Dnes už pětičlenná rodina bydlí šestým rokem v obci poblíž Rýmařova. Je to odlehlejší místo v okrese Bruntál, kde z terasy můžete pozorovat nádherná panoramata. Co rodinu vedlo k tomu, že místo zděného domu postavili dřevostavbu a co by dnes udělali jinak, se dozvíte v této redakční návštěvě.
Pan Pavel původně pochází z Olomouce, ale po studiích se kvůli práci přestěhoval za svou partnerkou k obci Rýmařov. Nejprve bydleli v bytě, ale po druhém dítěti začali přemýšlet o vlastním bydlení. Nejprve koupili pozemek na místě, které má své osobní kouzlo a nádherný výhled a poté si vybrali z nabídky typových domů firmy RD Rýmařov, která sídlí asi 10 km od místa stavby. Dnes už bydlí šestým rokem a my se přijeli podívat, jak se jim v dřevostavbě žije, a zjistit jaké mají zkušenosti z výstavby.
Fotogalerie:
Specifikace domu
Kompaktní patrová dispozice velikosti 5+kk se dvěma koupelnami, technickou místností, garáží a kůlnou. Hlavní vstup do domu se nachází ze strany se zastřešenou částí v těsné blízkosti garáže a dalších skladovacích prostor. Z odděleného zádveří se vstupuje do centrální části volně průchozí až do obývacího pokoje spojeným s kuchyňským koutem. Z tohoto velkého prostoru vedou další dvoje dveře na zahradu. Z otevřené chodby je možnost vstupu do samostatného pokoje, koupelny a technické místnosti. Dále navazuje schodiště do druhého patra s ložnicí, dvěma dětskými pokoji a další koupelnou.
Podle čeho jste volili tuto odlehlou lokalitu?
Nemám v plánu ještě někdy stavět dům, a proto jsem chtěl být na místě, které stojí za to, a ne ve stísněném pozemku u města, kde mě budou štvát sousedi nebo frekventovaná silnice. V této lokalitě má postavenou chatu tchán a nám se tu vždy líbilo. Je tu krásná příroda a do práce v Rýmařově dojíždíme cca 10 km. Manželka navíc pochází z Rýmařova, takže jsme v kontaktu i s rodinou.
V jakém stavu byl pozemek při koupi? Byly nachystané všechny sítě?
Pozemek jsem kupoval už kolem roku 2005 a byla to jen svažitá louka. Bylo potřeba vykácet některé stromy, vytvořit cestu a srovnat terén. Zbudovali jsme přípojku na elektřinu a když se stavěla základová deska, tak jsem si nechal udělat i vrt na studnu. Kanalizaci máme řešenou čističkou.
Kdy jste se rozhodli pro dřevostavbu?
Hned od začátku jsem věděl, že nechci přestavovat starý dům, ale rozhodně stavět nový. Nejprve jsme měli rozpracovaný návrh na zděný dům a plán byl, že ho budeme stavět postupně. Po třetím dítěti jsme se rozhodli to uspíšit a zvolili dřevostavbu právě díky rychlosti montáže. Nakonec to bylo dobré řešení i z hlediska vytápění.
Bydleli jste v Rýmařově, takže firma RD Rýmařov byla jasná volba?
Nejprve jsme objížděli veletrhy a udělal jsem si takové své malé výběrové řízení podle nabídek. Je hodně firem, které staví dřevostavby a konkurence je taková, že cenová nabídka je poměrně vyrovnaná, takže bylo potřeba zvážit další faktory a poměr výhod a nevýhod.
Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
RD Rýmařov jsou z regionu, takže když je potřeba jakýkoliv servis, tak je to jen 10 km. Cenově vycházeli dobře a kvalita je zaručená, jelikož postavili už hodně domů a dodávali dřevostavby i do Německa.
Proč jste zvolili zrovna patrový dům?
Původně mě hodně lákal bungalov, ale pozemek se nachází v přírodním parku Sovinecko, takže tu jsou určité předpisy a regulativy. Nebylo nám tedy povoleno mít sklon střechy nižší jak 35°. I přesto, že jsme zkoušeli návrh bungalovu s tímto sklonem, tak jsme se nakonec rozhodli pro patrový dům. Nevýhodou je, že určitou plochu domu zabírá schodiště, nicméně patrový dům je svou kompaktností naopak výhodnější z hlediska vytápění.
Máte typovou variantu domu?
Ano, ale tato typovka byla v té době v limitované edici, kterou navrhl architekt a k projektu byla vypracována i architektonická studie. Návrh nás velmi zaujal svou komplexností a vnitřním členěním domu. Součástí je garáž, zastřešený vstup i sklad na kola. Jelikož se jednalo o limitovanou edici, tak nevím, jestli je tento typ domu ještě v nabídce.
Byly nějaké potíže s vyřízením stavebního povolení?
Po úřadech jsem začal běhat zhruba v březnu a v červnu už bylo rozhodnuto. Menší problém bylo sehnat všechna vyjádření vlastníků sousedních pozemků, že souhlasí se stavbou, ale nakonec se vše vyřešilo.
Dřevostavba byla jejich osudem: Dům nám postavili za dva týdny, pochvalují si manželé
Jak dlouho vám trvala výstavba a byly v průběhu nějaké problémy?
Vše začalo terénními úpravami, které jsem dělal postupně, protože pozemek jsme měli koupený už delší dobu. V té době ještě nebylo zcela běžné dodání domu včetně základové desky, takže jsme se i kvůli financím rozhodli zadat základovou desku jiné firmě. Při předání základové desky se samozřejmě objevily nedostatky, které bylo potřeba upravit, a i když jsme nějaké peníze ušetřili, tak teď už bych vše řešil jen s jednou firmou.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Samotná stavba celého domu včetně interiéru (bez základové desky) trvala 18 dní. Dodání jsme měli na klíč, takže kompletní kromě kuchyňské linky, kterou jsme si přivezli z Ikey a s kamarádem sami sestavili.
Měli jste za tu dobu, co tu bydlíte nějaké opravy?
Dřevěné konstrukce samozřejmě stále pracuje a jelikož jsme tady v cca 700 m. n. m., tak jsou zde celkem drsné povětrnostní podmínky s častými výkyvy teplot. Praskliny v rozích místností se sice objevily, ale firma nám je přijela opravit. Žádné větší opravy jsme neměli, jen jsme dodělávali uzavření volného prostupu mezi domem a garáží, kde jsme spojili příjemné s užitečným a vybudovali i malou zimní zahradu.
Prohlédněte si celý dům ve fotogalerii.
Říkal jste, že jste spokojený s vytápěním patrového domu. Čím tedy topíte?
Firma RD Rýmařov dodává standardně elektrokotel a nechal jsem si udělat přípravu i na krbovou vložku včetně komínu. Nejprve jsem měl horkovzdušná krbová kamna a tím, že je dům patrový, tak šlo teplo přirozeně nahoru a vyhřálo celý dům. Nebylo to úplně komfortní řešení, protože v obýváku bylo přetopeno, ale rok zpět jsem vyměnil krbová kamna za teplovodní krbovou vložku vhodnou do nízkoenergetických domů a jsme spokojení. Plánuji je ještě obložit akumulačními deskami, ale už teď to funguje dobře.
Jinak máme i podlahové vytápění v místech kde je dlažba. V koupelnách jsou elektrické rohože a obývák s kuchyní má teplovodní podlahové topení napojené na kotel s kombinovaným bojlerem, který se ohřívá elektřinou, nebo z krbové vložky.
Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit
Jaké tedy máte výdaje na provoz domu?
Tím, že primárně topíme dřevem, tak spotřebujeme asi 5 kubíků na rok. Zálohově pak platíme elektřinu okolo 2000,- Kč/měsíc. Celkové výdaje na energie jsou pak kolem 2500,- Kč/měsíc. Teď to bude možná víc.
Je něco, co byste udělal jinak, nebo co vám chybí?
Trochu mi chybí sklep. Prostě takové to místo s konstantní rozdílnou teplotou pro uskladnění potravin. Ideální by bylo mít částečně podsklepený dům, ale plánuji si ho ještě někde vybudovat ve svahu poblíž domu.
Při konečné specifikaci domu jsme nechtěli, z důvodu financování úvěrem, příliš navyšovat cenu domu nadstandartními řešeními, což se odrazilo třeba na oknech. Jsou sice kvalitní s trojsklem, ale přeci jen tu hodně fouká a dnes bych možná volil vzhledem k filozofii domu pevnější a dřevěná.
Jinak přestože plocha obývacího pokoje je celkem dostačující, tak při zařizování jsme narazili na problém s umístěním stávajícího nábytku vzhledem k velkým proskleným plochám, s čímž je třeba dopředu počítat.
S čím jste nejvíce spokojený?
Velmi praktické je okénko z kuchyně směrem k zastřešenému stání pro auto, protože když dovezu nákup, tak ho rovnou z auta dávám do domu. Také jsme si nechali udělat centrální vysavač, který je výborný pomocník při úklidu a výhodný v tom, že odvádí odpadní vzduch mimo objekt. Tím předchází možným potížím se zvířeným vzduchem a možností jeho nedokonalého přefiltrování od nečistot.
Jak dlouho vám trvaly terénní úpravy?
Terénní úpravy stále doděláváme, tak jako asi každý, kdo má rodinný dům s větším pozemkem. Pořád je co dělat, a vzhledem k tomu, že nás práce kolem domu se zahradou baví, nám to vůbec nevadí.
Jak zpětně hodnotíte celou výstavbu a šel byste do toho znovu?
Stavba dřevostavby je o termínech, aby na sebe všechny kroky navazovaly, a musí se stavět i když prší. Je to náročný proces, který musí klapnou a my na to měli docela štěstí. Zároveň je výhoda narazit na šikovnou firmu a třeba i obchoďáka, který vám pomáhá při konečné specifikaci a výběru barev domu. Pár věcí bych udělal jinak, ale určitě bych do toho šel znovu.
My děkujeme rodině za příjemnou návštěvu a přejeme klidné bydlení.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKPlánujete stavbu rodinného domu? Navštivte ONLINE KURZ, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor. více informací »
Autor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu
Vydáno dne:
26.07.2017
Photocredit: Jan Homola
Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí
Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.
Při výstavbě domu šli proti proudu. Vyplatilo se jim to?
Chystáte se stavět a každý vám radí, jak by měl váš dům vypadat? Inspirujte se při návštěvě dřevostavby, která má netradičně řešenou velkou chodbu.
Chystáte se na veletrh FOR ARCH 2017? Podívejte se co vás čeká!
Zajímáte se o stavby nebo se chystáte stavět dům? Nepropásněte veletrh FOR ARCH 2017!
Video: Průhledný dům jako moderní alternativa života na stromě
Máte rádi soukromí? V tomhle domě nic takového neexistuje. Život v domě s průhlednými zdmi. Kam se asi chodí na záchod?
Ruský byznys se dřevem je na vzestupu. Co za tím stojí?
Ruský dřevozpracující průmysl chytá druhý dech a podle vládního plánu mám být třetina nových domů ze dřeva. Má plán šanci?
Tradiční dřevěná chata na břehu jezera
Uvnitř z trámů, zvenku obložená latěmi, které se dají kdykoliv jednoduše vyměnit. Pojďte s námi navštívit tuto dokonalou finskou chatu.
Domek jako stvořený pro rodinu s dětmi
Opustili svůj byt v centru velkoměsta a postavili pro sebe a své dvě malé děti dům uprostřed přírody. Stálo to za to?
Typový dům, který si majitelé vyšperkovali podle svých představ
Jednoduchý typový domek, který si majitelé díky pár drobným úpravám upravili tak, že je pro ně jedinečný. Přečtěte si o příběhu Moniky a Martina, kteří se rozhodli pro stavbu dřevostavby.
Zkušenosti z českých dřevostaveb: Majitelům jsme položili 3 otázky na tělo
Jaké jsou zkušenosti lidí, kteří si už dřevostavbu postavili? Máme pro vás exkluzivní informace od těch, kteří si stavbou rodinného domu prošli na vlastní kůži.
Rozhovor s architektem: Moderní dřevostavby v Africe by mohly vyřešit problém se sociálním bydlením
Mladý jihoafrický architekt Fundokuhle Kubheka navrhl jedinečný koncept modulárních domů pro sociálně slabší rodiny z Jihoafrické republiky, které by mohly přispět zlepšení situace s bydlením. A k naší radosti jsou ze dřeva.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: