Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?
Uvažujete o rekonstrukci staré maringotky a nevíte, jak začít? I z opuštěné maringotky lze vytvořit víkendové odpočinkové místo v přírodě a jde to i bez předchozích zkušeností. Inspirujte se projektem Šárky Syslové, která se za pomoci rodiny a přátel vrhla do rekonstrukce maringotky. Celý průběh rekonstrukce maringotky najdete ve fotogalerii.
Kde se maringotka vzala?
Před 8 lety se rozcházeli mí rodiče a táta se vrátil zpět do svého rodného Tišnova. V té době měl neodbytnou myšlenku a představu toho, že by nejradši žil jako poustevník, četl Junga, pálil ohně a meditoval o životě.
Nejprve si pořídil pozemek kousek za Tišnovem – takový starý sad. A poté na tento pozemek za účelem osamělého a lehce divokého života dovezl maringotku, kterou koupil na jedné stavbě.
Fotogalerie:
Leč člověk míní a život mění. Táta se nakonec usadil v Tišnově, kde si koupil krásný velký byt a maringotka od té doby zarůstala křovím a chátrala. Jednu dobu v ní přespával místní bezdomovec (nebyla zamčená, protože v ní v podstatě nic nebylo), jinak ji nikdo nevyužíval.
Jak tě napadlo maringotku zrekonstruovat?
Naše rodina nikdy neměla žádnou chatu ani chalupu a já to vždycky brala jako výhodu – každé prázdniny jsme jezdili někam jinam, nemuseli jsme se kromě rodinného domu starat ještě o jinou nemovitost.
Ale jak jsem byla starší, začala jsem závidět svým kamarádům, kteří takovou chalupu nebo chatu měli – mohli kdykoliv odjet z města a zašít se tam. Proto jsem před dvěma lety zvedla hozenou rukavici v podobě chátrající maringotky na pozemku táty. Ten s její rekonstrukcí souhlasil a nechal mi zcela volnou ruku.
Celý průběh rekonstrukce maringotky najdete krok za krokem v naší fotogalerii.
Co tě vedlo k tomu dát maringotku právě na místo, kde stojí?
Jak jsem už řekla – maringotku koupil táta na pozemek, kde chtěl původně stavět dům. Čili její umístění bylo tímto dané. Během rekonstrukce jsem maringotku nechala vytáhnout ze stínu třešně a křoví a postavila ji na současné místo. Jelikož je celý pozemek mírně svažitý, tak jsme se trochu potýkali s vyrovnáním maringotky, které jsme s olejovými hevery dělali nadvakrát.
To stejné jsme o rok později řešili s terasou, se kterou to ale šlo o poznání lépe – terasa stojí na zemních vrutech, které se snadno vyšroubují na přesnou výšku. Výsledkem je atypická terasa, která je na jedné straně asi 1,5 m nad zemí a na druhé straně se na ni dá pohodlně vejít z trávníku.
Kolik stálo zakoupení a rekonstrukce maringotky?
Maringotka samotná stála 40.000,- a byla plná věcí – dvě palandové postele, stolky, poličky, bojler, sprchový kout a fůra karet (kterými si dělníci na stavbě pravděpodobně krátili dlouhou chvíli). Vše bylo bohužel nepoužitelné, takže všechny věci jsme museli vyhodit.
Rekonstrukce maringotky pak stála 80.000,- a zahrnovala úplnou vnitřní a částečnou vnější renovaci: výměna dveří, oprava původních vysouvacích oken na kličku, vnitřní obložení smrkovými palubkami, postel i s roštem, systém výklopných a vysouvacích úložných prostorů, podlaha, dřevěná kuchyňská deska a všechny vnitřní i vnější nátěry.
Další rok jsme přistavěli terasu, která stála dalších 10.000,-. A samozřejmě nejdůležitější stavbou je kadibudka za 500,-.
Jak dlouho trvala rekonstrukce?
Původně jsem chtěla mít vše hotové během prázdnin, ale díky velkému vedru ono léto, se vše protáhlo na 4 měsíce. To ovšem mluvím už o samotné rekonstrukci, na které pracoval převážně stolař. Vše začalo už v květnu, kdy jsme s kamarády maringotku celou vyklidili, vytrhali umakart i staré elektrické rozvody, až z ní zbyla jen dřevěná kostra, se kterou mohl stolař začít dál pracovat.
A nesmím zapomenout na přípravy na rekonstrukci – od návrhu, který jsme vymýšlely s kamarádkou architektkou Naďou Klimešovou, přes výběr vhodných materiálů a jejich nákup až po shánění vhodného nábytku, který jsem získala částečně u dědečka ve sklepě a částečně ze staré maringotky u chaty mé kamarádky. Když započítám všechny tyto fáze, tak vše trvalo asi 7–8 měsíců.
Dá se v maringotce pobývat i v zimě?
Zatím ne. Do maringotky je sice přivedená elektřina, ale na silnější zimy to moc nestačí. A hlavně – maringotka nemá dost dobrou izolaci čili se sice dá na chvíli vytopit, ale hrozně rychle zase vychladne. Takže zatím je zima na maringotce dost ekonomicky nevýhodná. Do budoucna bych ráda koupila nějaká menší kamínka na dřevo – už je tam nachystaný otvor na komínovou rouru.
Jaký má / bude mít maringotka účel?
Maringotku jsem opravovala hlavně s vidinou toho, že se budu moct kdykoliv sebrat a odjet na chvíli z města do přírody. A to se splnilo, i když jsem si to svým nedávným přestěhováním do Prahy poněkud ztížila. Pak jsem taky chtěla, abychom se u maringotky potkávali s rodinou a kamarády, což se taky podařilo. Většina mých kamarádů se nějakým způsobem na rekonstrukci podílela – ať už kopali díru na latrínu, natírali maringotku na červeno, stavěli terasu, trhali plesnivý umakart anebo jen dělali svačiny a opékali buřty pro ostatní.
Oba mí rodiče i brácha se svou rodinou se na rekonstrukci podíleli také, ať už finančně nebo manuálně. V současné době je to tedy místem setkávání. Do budoucna bych tam ráda uspořádala třeba nějaký malý festiválek.
Hodně lidí se mě ptá, zda nebudu maringotku pronajímat. Obávám se, že k ní mám natolik osobní vztah, že k tomu nikdy nedojde.
Co ses při tomto projektu naučila?
Je to možná otřepaná fráze, ale když se člověk pro něco rozhodne a jde si za tím, tak to dokáže. I přesto, že vás od toho mnozí odrazují, že jste přece jenom holka, a navíc tomu nerozumíte. Sama bych samozřejmě nic nezvládla – člověk má pořád jen dvě ruce. Ale mám kolem sebe plno ochotných a podnikavých lidí, kteří do toho šli se mnou. Tak to je moje maringotková zkušenost.
Děkujeme Šárce za rozhovor a přejeme jí hezké bydlení.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu
Vydáno dne:
13.03.2017
Photocredit: Šárka Syslová
Celoroční mobilní domy plní díru na trhu
Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?
Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.
Domy ve stromech nejsou jen pro děti
Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte
Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack
Mobilní dřevostavby představují např. v USA určitý životní styl
Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?
Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.
Video:Nízkonákladová moderní přístavba z běžně dostupných materiálů
Uvažujete o rozšíření domu? Inspirujte se touto originální nízkonákladovou přístavbou!
Fotogalerie: Neváhejte s rekonstrukcí. Výsledek bude stát za to!
Přemýšlíte, že předěláte své bydlení, ale nemůžete se rozhoupat? Naše fotogalerie vám ukáže výsledky rekonstrukce, které stojí za to!
Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty
Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci.
Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě
Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?
Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi
Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: