Polykarbonát: využití, návod i ceny
Chcete budovat skleníky, pergoly nebo také zimní zahrady? Použijte jako výchozí materiál polykarbonát. Nabízí některé velmi příznivé vlastnosti. Na úvod si vysvětlíme, jaké to jsou. Povíme si, kde je vhodné použít jaký typ polykarbonátových desek, a nebude chybět návod na montáž ani odpověď na otázku: Kolik stojí polykarbonát?
Pokud se rozhodnete polykarbonát na své zahradě využít, potom byste měli vědět, že jeho nabídku tvoří hned několik druhů. Které to jsou?
Složení polykarbonátu
Polykarbonát je termoplast vyznačující se velkou mechanickou odolností a velmi dobrými optickými vlastnostmi. Na druhou stranu je ale třeba počítat s citlivostí vůči chemikáliím, především organickým rozpouštědlům. Proto je nejvhodnější čištění tlakovou vodou nebo slabým roztokem mýdla.
Víte, že se vlastnosti polykarbonátu se dají ještě dále vylepšovat speciálními úpravami? Díky nim dochází například ke snížení nárůstu teplot pod deskou, což se vám bude hodit v případě, že chcete použití desek na stavbu zimních zahrad.
Úpravou spodní strany desek se zabrání tvorbě kapek. Tuto úpravu uvítáte při zastřešování zimních zahrad, ale i v případě bazénů. Za další UV vrstva z obou stran zabrání průniku UV záření. Podobnou úpravu budete potřebovat třeba tehdy, když se rozhodnete si polykarbonátem zastřešit terasu nebo balkon. Standardně se polykarbonátové desky opatřují UV vrstvou pouze z jedné strany, a sice té orientované při montáži ven.
Existují dva typy polykarbonátu:
- Plný
- Komůrkový
Plné polykarbonátové desky
Ve vzhledu jsou plné polykarbonátové desky podobné tabulovému sklu. Dodávají se v tloušťkách 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10 a 12 mm. Nabízí se buď čiré, nebo v opálovém provedení. Použití je široké od průmyslového na ochranné kryty, průhledné díly, držáky atd. až po stavební například na zastřešování různých objektů.
Vlastnosti plných desek:
- Pro venkovní použití jsou z obou stran opatřeny UV filtrem, který zabraňuje křehnutí a stárnutí vlivem slunečního světla.
- Za studena je možné desky ohýbat, a to většinou až do poloměru 150 krát tloušťka desky.
- Dají se použít v rozmezí teplot od cca -100 °C do + 120 °C.
- Disponují velmi dobrou propustností světla
- Snadno se zpracovávají.
- Odolávají požáru, třída reakce na oheň B, s1, d0 (dříve ČSN 73 0862-C1)
- Nabízejí extrémní odolnost vůči prasknutí
Komůrkové polykarbonátové desky
Pod pojmem komůrkové desky si představte desky skládající se z několika stěn polykarbonátu, minimálně ale ze dvou stěn. Běžné jsou ovšem dokonce i sedmistěnné desky. Mezi deskami se vytváří komůrky. Díky této struktuře se významně zmenšují energetické ztráty materiálu a ten získává řadu pozitivních vlastností. Komůrkové desky mohou být buď klasické rovné desky, případně desky vlnité, zámkové či trapézové.
Jaké jsou výhody polykarbonátových desek?
- Vysokou odolnost vůči rozbití
- Velmi nízkou hmotnost
- Výborně odolávají povětrnostním vlivům.
- Snadno se zpracovávají a montují.
- Jsou stabilní i ve velice širokém rozmezí teplot od cca -40 °C do 115 °C.
- Mají výborné tepelně izolační vlastnosti.
- Jsou dobře odolné požáru, třída reakce na oheň B, s1, d0 (dříve ČSN 73 0862-C1)
- Velmi snadno se udržují a čistí.
- Některé druhy se dají ohýbat i za studena aniž by to negativně ovlivnilo jejich vlastnosti.
- Velice dobře propouští světlo.
- Disponují vysokou rázovou houževnatostí, proto se z nich netvoří střepy a nedochází k jejich poškození v průběhu dopravy a následné montáže.
- Odolávají UV záření.
- Nepodepisuje se na nich stárnutí vlivem klimatických podmínek.
Široké použití polykarbonátu
Svými vlastnostmi se proto hodí na následující použití: skleníky, zastřešení teras a také parkovacích míst pro auta. Dále na budování zimních zahrad, ale i zastřešení bazénů a střešních světlíků. Kromě toho se často používají i průmyslově pro veřejné budovy, například k zastřešení stadiónů či sportovních hal nebo venkovních čekáren na nádražích a autobusových zastávkách.
Různé druhy komůrkových polykarbonátových desek
Teď už si vysvětlíme, k čemu se jednotlivé druhy komůrkových desek hodí. Liší se především tvarem a použitím.
a) Ploché komůrkové desky
Vyrábějí se v několika druzích, které se liší počtem stěn a tedy i počtem komůrek. Nejjednodušší jsou dvoustěnné s jednou vnitřní komůrkou, ale mohou být až sedmistěnné, které disponují šesti komůrkami. Standardně se nabízejí dvoustěnné desky o tloušťce 4, 6 a 8 mm, čtyřstěnné o síle 10 mm, pětistěnné síly 16 a 25 mm a sedmistěnné s tloušťkou 32 a 35 mm. Tloušťku volte podle použití. Je samozřejmé, že na skleník v prostoru chráněném před řáděním přírodních živlů vám bude stačit dvou či čtyřstěnné desky, zatímco pro venkovní čekárnu na nádraží nebo krytý stadion vystavený větru, dešti krupobití je třeba sedmistěnných desek. Můžete si také vybrat zabarvení od úplně čirých desek, přes opálové až bronzově kouřově hnědé desky.
b) Vlnité komůrkové desky
Standardem pro vlnité komůrkové polykarbonátové desky jsou síly 4 a 6 mm v třístěnném provedení se třemi komůrkami. Dodávají se obvykle v čirém provedení případně opál nebo mléčný bronz. Používají se k prosvětlení eternitových střech nebo zastřešování pergol a různých přístřešků. Proto profily desek musí být vždy zcela kompatibilní s vlákno-cementovými střešními krytinami. Komůrky bývají přímo z výroby profesionálně uzavřené, aby do nich nevnikaly nečistoty.
c) Trapézové komůrkové desky
Trapézové polykarbonátové komůrkové desky jsou vyráběny podle trapézových profilů a jsou proto na ně bez potíží napojitelné. Protože kopírují profily střešních trapézových plechů, velmi často se používají právě k prosvětlení střech. Vyrábí se hladké bez povrchové krupičky. K dispozici jsou buď čiré, nebo také kouřově hnědé.
d) Zámkové komůrkové desky
Pro sestavování stěn různých výrobních hal, přístřešků nebo stadionů či vnitřních příček se užívají zámkové polykarbonátové desky. Slouží k vertikálnímu a nakloněnému prosklívání. Díky vytvořeným zámkům v ploše desky je možné sestavit delší souvislý prosvětlovací pás bez nutnosti instalace hliníkových lišt a také těsnění určeného ke spojování desek. Při větší výšce prosklení nebo požadavkům na vyšší zatížení se instalují pomocné horizontální podpory mezi dvě standardní hlavní podpory. Upevnění se pak provádí hliníkovými plochými sponami. Uvedené spony pevně drží, ale nebrání panelům v případném roztažení teplem.
Montáž polykarbonátových desek
Pokud se chcete pustit do pokládání polykarbonátových desek sami, není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.
- 1. Desky skladujte uvnitř nebo přikryté
Uschovejte desky v interiéru. Pokud nemůžete a musíte je skladovat venku, přikryjte je bílou PE fólií. Konce komůrek uzavřete, aby do desek nepronikaly nečistoty a prach. Zpracovávejte desky včetně ochranné fólie. Při jejím stržení hrozí poškrábání a vzniká také elektrostatický náboj.
- 2. Desky nařežte na potřebné rozměry
Na řezání desek si sežeňte potřebné nástroje. Pořiďte nebo půjčte vysokootáčkovou pilu s otáčkamí do 4500 za minutu vybavenou vícezubým kotoučem na plasty, či nůž pokud jde o desky maximální tloušťkou 10 mm. Při řezání se neobejdete bez vodicí lišty. Piliny, které pronikají do komůrek, odstraňte stlačeným vzduchem (vysavačem).
- 3. Připravte si konstrukci pro montáž
Vytvořte si nosnou konstrukci, na kterou budete desky připevňovat. Může být dřevěná, ocelová i hliníková. Pamatujte na to, že podélné nosníky musí dosahovat šířky minimálně 60 mm. Potřebujete nainstalovat i příčné nosníky, aby byla dodržena nosnost desek ve vztahu ke sněhu a větru. Desky musí být podloženy po všech čtyřech stranách. Vzdálenost příčných nosníků je přesně daná tloušťkou desky. Pro tloušťku 10 mm se počítají 2 m, pro tloušťku 16 mm už 3 metry.
- 4. Začněte s vlastní instalací
Kontaktní plochy nosné konstrukce ovrstvěte spodní těsnící pryží. Tato pryž musí vždy vyhovovat použitému polykarbonátu, aby nedošlo například k jeho chemickému poškození. Proto se řiďte doporučeními výrobců. Desky pokládejte povrchovou úpravou UV proti slunci, tedy směrem ven. Dávejte je komůrkami ve směru, v němž teče voda. Pokládáte-li desky na střechu, měla by mít sklon minimálně 5 °. Chraňte otevřené konce komůrek proti pronikání prachu. Počítejte s tepelnou roztažností desek o 3 mm na každé straně. Právě kvůli ní se používá zasklívání bez tmelu. Provádí se hliníkovými přítlačnými lištami, které jsou opatřeny pryžovým těsněním. Vytvořte mezi deskami vždy 20 milimetrovou dilatační mezeru, kterou překryjete přítlačnou lištou. Aby došlo k dokonalému utěsnění, lišta má navrstvenou praž z obou stran. K nosné konstrukci musíte polykarbonát přišroubovat, aby desky dilatací a pohybem nesjížděly dolů. Mezi šrouby ponechte vzdálenost 330 mm. Pamatujte na roztažnost polykarbonátu a vrtejte o 3-4 mm větší díry proti průměru šroubu. Pro začištění používejte na začátku a na koci krycí hliníkovou lištu. Na závěr nasaďte ukončovací profily.
Pozor! Během instalace po deskách nechoďte. Dá se po nich přejít jedině tehdy, když přes ně položíte prkna, která rozloží tlak vaší váhy. Jinak by došlo k poškození.
Víte, že komůrkové desky o síle 4 až 16 mm můžete za studena ohýbat do oblouku? Vše se řídí nosnou konstrukcí, na kterou je montujete. Poloměry ohybu, do kterých můžete desky ohýbat, najdete vždy v technických listech materiálu. Proto si technické listy podrobně prostudujte ještě před montáží.
Ceny polykarbonátových desek
V jakých cenových relacích se polykarbonátové desky pohybují?
- Základní deska o tloušťce 10 mm čirá je k dostání od cca 259 Kč za rozměry 2000 x 1050 mm (cca 124 Kč za 1 m2).
Gutta Basic 10 mm polykarbonátová deska 2000 x 1050 mm
- Desky o tloušťce 4 mm čiré provedení se pohybují v cenách cca 184 Kč za rozměry 1000 x 1050 mm (194 Kč za 1 m2).
Gutta Guttagliss DUAL BOX 4 mm polykarbonátová deska 1000 x 1050 mm
- Finančně náročnější pak mohou být trapézové desky v bronz provedení od 265 Kč do 575 Kč v rozměrech 2000 x 1060. (cca 125 Kč až 272 Kč za 1 m2).
Gutta Guttagliss Makro ST polykarbonátová deska 2000 x 1060 mm bronz
- Ve vyšších cenových relacích jsou desky vlnité a barvené jako například bronzová, tedy kouřově hnědá.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.05.2016
Photocredit: Pixabay
Velkoplošné materiály 1. díl – Desky na bázi dřeva
Jak se vyznat ve velkoplošných materiálech na bázi dřeva, které se v dřevostavbách používají.
Sádrokarton nebo sádrovlákniká deska?
Na co je lepší použít sádrokarton a kde je výhodnější jej zaměnit za sádrovláknitou desku? Jaké mají tyto desky přednosti, se dozvíte v tomto článku.
Cementové desky: V čem jsou nejlepší?
Hlavním přínosem cementových desek je jejich chování ve vlhkém prostředí
Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí
Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost z domu ven nepustí
Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí
Dřevovláknité izolační desky jsou progresivní a zároveň ekologický izolační materiál. Jaké má dřevovláknitá izolace vlastnosti a výhody a nevýhody se dočtete v tomto příspěvku.
Stropní a podlahové OSB desky
Jak silné desky na stropy použít a čím je příbíjet? Dozvíte se v tomto příspěvku
Hydroizolační střešní fólie - jak postupovat?
Jaké zásady dodržet při pokládání hydroizolační fólie na plochou střechu?
Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor
Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit.
Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!
Video: Superior Dome jako největší dřevěný stadion světa
Víte, kolik lidí se vleze do největšího dřevěného stadionu světa? Pojďte se do něj podívat.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: