HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pásová bruska: Výborný pomocník při broušení větších ploch

Pokud při pohledu na hromadu prken a desek protáčíte panenky, pořiďte si pásovou brusku na dřevo. Chcete-li ze starých prken odstranit původní nátěr a opět je použít, stane se vám neocenitelným kamarádem pásová bruska. Vysvětlíme vám, jak pásovou brusku vybrat a k čemu ji použít.   


pásová bruska
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

Ruční pásová bruska na dřevo, efektivní nástroj pro velké plochy

Existují brusky na hrubou i jemnější práci. Pásová bruska spadá do první kategorie. Díky pásu brusného papíru, který se dokáže pohybovat rychlostí až 400 metrů za minutu, je pásová bruska velice efektivní především pro broušení většího množství rozsáhlých ploch, na kterých byste s jemnějšími bruskami strávili mnohem více času, a výsledky by nebyly efektivní. Takže pokud se chystáte na broušení prken třeba na stavbu kůlny, nebo chcete odstranit staré nátěry z prken a znovu je použít třeba na obklady, je pásová bruska tou nejlepší investicí.

Pozor: Pásová bruska existuje i stolní a ta je určená do truhlářských dílem. 

Jak odstranit nežádoucí stopy broušení po pásové brusce?

Nevýhodou je skutečnost, že brusný pás běží stále stejně, takže mohou vzniknout stopy po broušení. Stane se tak zejména v případě, že brousíte měkké dřevo takzvaně přes léta. Jak tento problém odstranit? Můžete udělat hrubou práci přes léta a dokončení broušení po létech, nebo na jemnější dokončovací práce použít vibrační si excentrickou brusku. V porovnání s vibračními a excentrickými bruskami ta pásová nebrousí tak hladce.

Jak ruční pásovou brusku vybírat?

  • Podle příkonu motoru. Hobby ruční pásové brusky na dřevo mají příkon 600 W, profesionální i dvojnásobek, tedy 1200 W.
  • Ověřte si nastavitelnou rychlost motoru, čímž ovládáte rotaci brusného pásu.
  • Podle použitého brusného pásu. Všímejte si, jakou šířku brusného pásu můžete u dané brusky použít, většinou jde o šířky 60-110 mm. Nejběžnější je pás 75 a 100 mm. Registrujte obvod pásu, který je 400-620 mm. Většinou se dodává pás 457, 533 nebo 610 mm. Obvyklé rozměry pásu činí 75 x 457 mm, 75 x 533 mm a 100 x 610 mm. Pro běžnou kutilskou práci jsou většinou dostačující pásy o šířce 75 mm.
  • Věnujte pozornost zrnitosti brusného pásu, která může dosahovat hodnot od nejhrubšího – P 20 až po nejjemnější P 400. Záleží na tom, co budete bruskou opracovávat, na základě toho volte model a vybírejte zrnitost brusného pásu.
  • Podle toho, zda se na odsávání dá připojit nejenom nádoba, ale i vysavač. Lepší je varianta umožňující také připojení vysavače.
  • Ujistěte se, zda se systém výměnu pásu jednoduchý a snadno ovladatelný (pákový upínací systém).

Můžete využít i brusný rám

Záleží na tom, co budete brousit. Na menší plochy stačí menší pásováí bruska, na velké broušení se více hodí velká bruska s velkým pásem. Samozřejmou součástí pásových brusek je mechanismus na povolení pásu a jeho výměnu. Po umístění na válce se pás centruje, což se provádí buď stavěcím šroubem, nebo rovnou automaticky. Některé modely umožňují i upnutí do brusného rámu. Tímto způsobem se pak dají opracovávat i velké plochy. Jiné menší brusky je zase možné pomocí podstavce přišroubovat ke stolu běžícím pásem navrch. Drobnější předměty se pak přitlačují na pás. Takto upevněná pásová bruska se hodí i broušení zakřivených tvarů nábytku, můžete s ní opravovat i špatně provedené spoje dřeva (vyvýšeniny).

Tip pro vás: Objevují se i pásové brusky s velmi úzkým pásem 6-20 mm. Jde vlastně o pásový pilník, který může brousit v místech, do nichž se jinak nedostanete.

Pásové hobby brusky už od 1000 Kč

Už kolem 1000-2000 Kč seženete pásové hobby brusky. Kvalitní brusky pro profesionální řemeslné použití najdete v cenové kategorii 10-20 tisíc Kč. Širokopásové stolní brusky pro profesionální průmyslové použití se pak pohybují od 400 tisíc do 600 tisíc Kč.

Podívejte se na aktuální ceny nejlépe hodnocených pásových brusek od různých výrobců:

Makita 9911
Zjistit cenu »


Bosch PBS 75 A
Zjistit cenu »


Extol EBS 1010
Zjistit cenu »


 

Máte nějaké zkušenosti s pásovou bruskou? Neváhejte se o ně podělit v naší diskuzi.

P.S. Zajímá Vás, jak splní novostavby v roce 2025 nové požadavky na úspory energií? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.03.2017

2

Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?
Přímočará pila je univerzální pomocník nejen do dílny. Jaké jsou na trhu přímočaré pily a podle čeho je vybírat poradí tento článek.

Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?
Toužíte-li po velké přesnosti při řezání úhlů, pořiďte si pokosovou pilu. Jaké parametry pokosová pila musí splnit a a na co si dát při výběru pozor se dozvíte zde.

Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr
Péče o dům i byt přináší i různé opravy. Vaší kamarádkou v akci se proto stane aku vrtačka. Máte pocit, že se v aku vrtačkách nevyznáte? Nevíte, jakou vybrat? Poradíme vám.

Úhlová bruska: Jak a podle čeho ji vybrat
Úhlová bruska lidově zvaná flexa je univerzální pomocník pro kutila i profesionála. Podle čeho úhlovou brusku vybírat se dozvíte zde.

Excentrická bruska: S čím vám pomůže a kde je vhodná
Potřebujete čas od času zbrousit nerovné plochy? Pak se neobejdete bez excentrické brusky. Jaký je rozdíl mezi excentrickou a vibrační bruskou? Jakou excentrickou brusku vybrat, aby dobře sloužila?

Vibrační bruska: Podle čeho ji vybrat
Renovujete doma nábytek? Potom ve své dílně oceníte vibrační brusku. Díky vibrační brusce snadno vytvoříte hladké plochy. Ukážeme vám, po jaké brusce sáhnout.

Aku vrtačka není aku šroubovák. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si pohlídat při výběru
Aku vrtačka nebo aku šroubovák patří do základní výbavy každého kutila. Přečtěte si, v čem se liší a jaké typy baterií existují.