HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lidé podceňují míru jedovatosti oleandru. Měli by ho držet dál od dětí a zvířat

Oleandr je jednou z nejméně náročných přenosných rostlin vůbec, výměnou za tuto vlastnost je však jedovatý. Mnoho domácností o této skutečnosti ví, ale jen málokteré drží tyto rostliny dál od svých dětí. Do jaké míry je kontakt s oleandrem (ne)bezpečný? V krátkém článku jsme se zaměřili nejen na toxicitu oleandru, ale i na jeho množení, pěstování a přesazování. Pojďme na to.


Oleandr
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Co udělat s oleandrem v nejbližší době?

Oleandry jsou poměrně snadné na pěstování a pravidelně kvetou, pokud se jim věnuje trocha péče. V průběhu dubna či května (podle počasí) je vhodné ho přemístit ven na slunce, ale pozor – nikoliv do průvanu. V tomto období je také vhodné provést prořezávání starších rostlin odstraněním až dvou třetin délky starších výhonů, což podnítí tvorbu nových, silně rostoucích výhonků. Tyto nové výhony je pak třeba podepřít nebo svázat dohromady, dokud nezesílí.

Jedovatý oleandr umístěte na bezpečné místo, aby na něj nedosáhly děti

Celá rostlina je poměrně jedovatá, a to kvůli mnoha alkaloidům. Toxicita oleandru tak činí tuto rostlinu krásnou, avšak potenciálně nebezpečnou.

Co jsou to alkaloidy?

Alkaloidy jsou rozmanitá skupina dusíkatých organických sloučenin, které se v přírodě běžně vyskytují. Jsou známé svými farmakologickými účinky a často působí na nervový systém. Například morfin (z máku), nikotin (z tabáku) a kofein, ty všechny se řadí do skupiny alkaloidů.

Všechny části oleandru obsahují silné toxické látky (ty ovlivňují srdeční rytmus), zvláště listy a stonky. Tyto toxiny mohou způsobit vážné zdravotní problémy, pokud jsou požity, vdechnuty nebo je s nimi manipulováno ve velké míře bez ochranných rukavic. Mezi příznaky otravy patří nevolnost, zvracení, bolesti břicha a závratě. Samozřejmě pokud se oleandru jen dotknete, nic se vám nestane. Jen si dejte pozor na jeho umístění kvůli dětem. Kvůli vysoké toxicitě by oleandry měly být umístěny tam, kde k nim nemají přístup malé děti ani zvířata.

Pokud se vám oleandry opravdu líbí, ale bojíte se jejich jedovatosti, zvažte umělé květiny. Vypadají úplně stejně a nebudete se muset bát o své děti. Aktuální ceny od různých výrobců si porovnejte zde.

Nově zakoupené rostliny by měly být co nejdříve přesazeny

Klíčem k úspěšnému pěstování je použití vhodného substrátu a správné přezimování. Nově zakoupené rostliny by měly být co nejdříve přesazeny do směsi zahradnického substrátu a kompostu v poměru 2 : 1. Substrát by měl být bohatý na živiny a měl by udržovat vlhkost, přesto je během vegetačního období důležité rostliny hojně zalévat a pravidelně hnojit minerálním hnojivem.

Starší rostliny mohou zůstat několik let ve stejném květináči, zatímco mladé je třeba každoročně přesazovat. Udělejte si přehled v aktuálních cenách za betonové květináče od různých českých dodavatelů zde. Během léta mohou oleandr napadnout škůdci (vlnatka, puklice, sviluška, třásněnka a mšice), dejte si na ně pozor a nepodceňte koupi příslušných insekticidů. Porovnejte si aktuální ceny ověřených insekticidů zde.

Když je i deset oleandrů málo

Abyste si byli jistí, že nově vypěstované rostliny budou stejné jako mateřská rostlina, je doporučeno využít vegetativního rozmnožování, konkrétně řízkování. Nejúčinnější je použití vrcholových řízků získaných z jednoletých výhonů, ideálně ke konci srpna, kdy jsou nejvíce vyzrálé. Tento proces nejenže zaručuje dobré zakořenění, ale také podporuje větvení mateřské rostliny.

Málo známá přísada v hnojivu výrazně urychluje klíčení i růst. Nejvíc pomáhá hned na jaře

Postup rozmnožování – zvládne to i laik

Po odebrání spodních listů řízky ošetříme stimulátorem zakořeňování, zapíchneme je do substrátu z rašeliny a agroperlitu v poměru 1 : 1 a umístíme na místo s pokojovou teplotou a dostatkem světla. Oleandry lze také zakořenit ve vodě, kdy je vhodné řízky ponořit na několik hodin do vlažné vody a následně ji vyměnit. Po dvou měsících, kdy se vytvoří kořeny, lze řízky přesadit do květináčů s průměrem 10–12 cm. Přestože je možné množit oleandry i ze semen, tato metoda nezaručuje zachování všech charakteristik původní rostliny.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.04.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

2

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit
Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.

Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?

Pilea: Palačinková kytka, která nepotřebuje údržbu, a přesto vám poroste
Palačinkové listy typické pro tuto pokojovku si před pár lety oblíbili především skandinávští designéři. Nyní je pilea oblíbená po celém světě.

Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?
Jsou vyvýšené záhony vhodné právě pro vaši zahradu? Přečtěte si výhody a nevýhody, které s sebou přináší, a posuďte sami.

Smrdutky páchnou po zkaženém mase. Přesto mají své nenahraditelné místo v jídelníčku
Ačkoliv někomu možná nevoní, jsou smrdutky považovány za jedny z nejkrásnějších rostlin. Někteří si navíc oblíbili i jejich chuť.

Je nejvyšší čas zasít jarní osení. Do Velikonoc zbývá pouze 10 dní
Včera bylo ještě brzo, ale zítra už bude pozdě. Dneska je ten ideální den na zasetí velikonočního osení. Přinášíme jednoduchý návod, jak na to.

Předzahrádka může skvěle nahradit drahý plot. Často je však potřeba nejprve konzultovat s úřadem
Kde najdete levné varianty drahých plotů? Jaké předražené rostliny mají v Česku svou levnou alternativu? Jak vyřešit bezúdržbovou předzahrádku? A jak zvítězit v boji se sousedy a s obecním úřadem?

Přehlížení špatné vlhkosti v domácnosti se lidem nepříjemně prodražuje
Rychlé možnosti prozatím využívají pouze méně početné rodiny a mladé páry žijící v garsonkách. Cenově dostupné řešení by přitom jistě uvítaly i větší rodiny žijící ve starších domech, kde je problém s nadměrnou vlhkostí denním chlebem.

Obtěžují vás mravenci na zahradě a v domě? Zbavte se jich jednoduchou a šetrnou cestou
Chcete se vlezlých mravenců zbavit bez použití chemie a jednou provždy? Vyberte si některý z našich zaručených tipů a budete mít klid.

Luxusní kamna v obýváku, škodlivá vlhkost v domácnostech a rodinný dům, který obdivuje celé Česko – to jsou zářezy z minulého týdne
Jasně, výstižně, krátce a na rovinu – přinášíme ty nejzajímavější zářezy z uplynulého týdne. Udělejte si kávu, dejte si cigárko a vyberte si články, které vás nejvíce zajímají.