Noví sousedé dohnali seniory až k odstěhování. Hodnota jejich bytu navíc klesla skoro o milion
Paní Jarmila žila v paneláku od svého mládí, kdy s manželem získala byt na základě pracovního poměru, který dostal v Havířově. Jak sama říká, těžko by ji někdy napadlo, s jakými patáliemi se bude muset potýkat na stará kolena. Všechno začalo s přistěhováním nových sousedů do vedlejšího bytu a končí prodejem bytu paní Jarmily a stěhováním.

Paní Jarmilo, proč jste se vlastně rozhodli pro bydlení v paneláku?
Za komunistů to dost dobře jinak nešlo. K bytu jsme se dostali na základě manželovy nové práce. Tehdy to nebylo tak jako dneska, že jdete do realitní kanceláře a vyberete si kde budete bydlet. Lidé neměli peníze a byli rádi za to, co se jim přidělí. Možná až na prominenty, ale my jsme ve straně nikdy nebyli a tak jsme tyto výhody neměli.
Rozumím. V paneláku jste ale strávili dobré časy, nebo ne?
Nikdy jsem si nestěžovala. Stačí nám k životu málo. Kousek od baráku je les, kam jsme mohli chodit venčit oba naše pejsky. Do práce jsme to měli kousek, vybavenost a dostupnost lékařské péče také bez problému. Dlouhá léta jsme tam žili s dětmi, které nám to teď vlastně trochu vrací.
Jakým způsobem?
Poté, co se už v bytě nedalo vydržet, odešli jsme k mladým, kde nám vyčlenili místnost ve svém novém domě. Tak jsme teď tady a byt budeme prodávat. Co jsme ale zjistili, tak kvůli sousedům je jeho prodejní cena asi o milion nižší, než by mohla být.
Jak jste to zjistili?
Řekla nám to realitní kancelář, které jsme prodej bytu zadali. Udělali odhad a pak proběhlo několik prohlídek, ale každý kdo přišel, tak se musel potýkat se sousedy tak, jak jsme to tam měli poslední 2 roky my. A prodej se nedaří. Tak nám realitka navrhla, že bychom měli prostě snížit cenu, abychom tím vykompenzovali snížený komfort bydlení.
Co konkrétně se tam děje?
Sousedi, hned poté, co se nastěhovali, začali dělat problémy. Přistěhovali se sem odněkud z Čech a chovají se, jako by jim patřil celý panelák. Na chodbě se neustále kupí různé haraburdí, na které už je upozorňoval několikrát i správce domu, ale nic s tím nedělají. Občas to docela dost nepříjemně zapáchá. Ale asi nejhorší je ten hluk. Celý den nahlas puštěná televize a pak se do toho přidaly ještě ty bubny.
Bubny?
Ano, jejich syn začal hrát na bicí a je schopen vydržet takto hrát skoro celý den. Nechceme mladým bránit v rozletu, ale ať se na mě nezlobí, bubny prostě přece do paneláku nepatří. Už jsme z toho byli s manželem úplně na nervy, báli jsme se vrátit domů.
Bránili jste se?
Zkoušeli jsme se s nimi domluvit, ale řekli nám, že je to jejich byt a že nám do toho, co si doma dělají, nic není. Tak jsme to hlásili na společenství vlastníků, ale ti nám řekli, že když je to přes den, tak se s tím nedá moc dělat. A přes noc, tedy po desáté hodině, už přestali, protože věděli, že bychom na ně zavolali policajty.
Přes den nějaké hlukové limity neplatí?
Přes den hlukové limity jsou také, to nám řekl správce domu a dohledali jsme si to i na internetu. Ale jsou mírnější a když to syn zkoušel měřit mobilem, tak se do toho vešli. Problém ale je, že ta hra na bicí způsobuje i vibrace a ty změřit nejdou a aspoň co jsme se ptali, tak proti nim neexistuje obrana.
Užitečné informace ohledně povoleného hluku v panelovém domě, stejně jako postupech, jak se bránit, najdete v následujících tabulkách - pozn. red.
To zní docela depresivně. Našli jste někde zastání?
Zkoušeli jsme různé cesty, ale nic nikam nevedlo. Jen jsme se u toho trápili, takže jsme se nakonec rozhodli to prostě vzdát a z paneláku odejít. S tím, že byt prodáme a postavíme si něco na zahradě u mladých. Zatím takto bydlíme s nimi v domě a celkem to jde, ale je nás tu trochu moc na malý prostor.
Realitní kancelář nějaké řešení nedoporučila?
Říkali, že jediné řešení, které vidí, je snížit prodejní cenu a doufat, že to pak někdo za tu cenu vezme. Naznačovali, že v nejhorším to koupí někdo, kdo bude trochu ostřejší než my a zjedná si tam pořádek po svém. To samozřejmě nechci komentovat ani domýšlet, jak mysleli. Nicméně my jsme s nimi zkoušeli mluvit po dobrém a to nic nepřineslo a dělat to takříkajíc po zlém nemáme v povaze.
Vaše plány do budoucna jsou tedy bydlet s dětmi?
Ano, až se prodá ten byt, tak si chceme postavit malý dům tady na pozemku u syna. Vlastně se na to už s manželem těšíme. Jen nás štve ta nespravedlnost, se kterou jsme nedokázali hnout.
To zní jako docela dobrý konec. Je nějaká rada, kterou byste dali lidem?
Možná aby si nemysleli, že vše je na věky. Sousedi se můžou změnit a můžou přijít nečekané nepříjemnosti. Sousedi, kteří vedle nás bydleli předtím, byli zlatí. Bohužel ale už tam nejsou a vy si nevyberete, kdo se vedle vás nastěhuje. To je slabina bydlení v paneláku. A pokud se novými sousedy nedohodnete a začnou vám dělat dusno, tak je asi dobré hledat cestu ven hned a ne nechat utéct několik let a pak to udělat stejně. Tak jako to máme teď my.
Díky moc za sdílení vašeho příběhu.
Nemáte zač.
P.S. Zajímají vás možnosti cenově dostupné stavby rodinného domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jan Dvořák
Redaktor
Vydáno dne:
26.04.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Autorský rozhovor

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: