Nízkonákladový a ekologický domeček postavený ze dřeva a slámy
Cílem projektu mladých architektů bylo navrhnout stavbu, která bude odrážet lidovou architekturu. Úroveň výstaveb malých a zároveň udržitelných budov postupuje kupředu. Spojením jednoduchosti designu a materiálů na bázi přírodních zdrojů vznikají kvalitní, krásné a zároveň skromné stavby.
Malý eko domek
Malý domek s rozlohou pouhých 15 m2 byl postaven v krásné a chráněné oblasti Alsace ve východní Francii. Projekt od architektů ze Studia 194 mimo jiné zvítězil v soutěži Archi«20 o inovativní architekturu šetrnou k životnímu prostředí. Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
S použitím recyklovaných materiálů bylo vše hotové za tři týdny
Pro výstavbu byly použity recyklované nebo již použité materiály. V případě dřeva padla jasná volba na douglasku (je použitá na celou konstrukci), modřín (pro truhlářské výrobky) a borovici (vnitřní obložení). Celá konstrukce je umístěna na rámu z exotického dřeva – akácie. Akáciové dřevo se vyznačuje vysokou odolností proti biologické degradaci (tzn. napadení dřevokazným hmyzem) a povětrnostním vlivům, což z něj činí v tomto případě perfektní volbu.
Konstrukce je obložená balíky slámy o tloušťce 35 cm, které mají tepelně izolační funkci. Na detailní fotografie se můžete podívat v naší galerii. Naleznete tam i technické zpracování stavby a její celkovou hmotnost. V letním období je ventilace uvnitř domku zajištěna zvýšenou střechou. Prostor pod střešním pláštěm zabraňuje přehřívání konstrukce.
Architektura šetrná k životnímu prostředí
Tato stavba ze dřeva a slámy je svým vzhledem dokonale spjata s okolní přírodou. Spousta moderních staveb nám bere dech svojí propracovanou architekturou. Přiznejme si, že občas přemýšlíme nad tím, jak jen takové jedinečné stavby mohou vůbec stát a proč na ně neplatí zemská přitažlivost. Pravdou je, že v některých případech však není brán zřetel na dopad na životní prostředí, čemuž se architekti ze Studia 1984 chtěli v tomto případě vyhnout. Jejich mise byla skvěle splněna. Podle architektů totiž sláma a dřevo absorbují CO2, čímž se snižuje ekologická stopa budovy. Čili pokud ušetříme velké množství energie, bude objekt více ekologický.
Přední dominantou je velké skleněné okno otevírající se do okolní přírody
Uvnitř je dispozice řešená velice jednoduše a otevřeně. Pravděpodobně vás zaujalo i velké okno umístěné ve štítu stavby, které poskytuje krásný výhled na okolní scenérii. Součástí stavby jsou dále dvě další boční okna. Nahlédněte do naší fotogalerie a posuďte tento nevšední návrh sami, strávili byste zde alespoň jednu noc? Byl by to jistě plnohodnotný zážitek.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
20.12.2021
Photocredit: Studio 1984 Architectes (se souhlasem)
Systémy recyklovaného stavebnictví zachvátily Česko. Využívá je už 80 % firem
Stavební a demoliční odpady představují téměř polovinu všech odpadů produkovaných v České republice. Stavební společnosti jsou schopny recyklovat stále větší množství stavebního materiálu. Většině se podaří znovupoužít do stavebního procesu nejvýše 20 % odpadu.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: