Nízkoenergetické dřevostavby: Čísla vs. zdravý rozum
Chcete si být jisti, že stavíte nízkoenergetickou dřevostavbu, abyste neprotopili každý rok majlant? Zeptáte-li se projektanta nebo firmy, která vám dům bude stavět, s velkou pravděpodobností se vám do rukou dostane Průkaz energetické náročnosti budovy.
Nízkoenergetické dřevostavby musí splňovat základní kritérium, a to že byste na vytápění neměli spotřebovat více energie než 50 kWh/m2/rok. Tuto hodnotu, společně s hodnotou Blower door testu, musí splňovat všechny nízkoenergetické domy, nehledě na to, v jaké energetické třídě se podle Průkazu nacházejí!
Novela vyhlášky 78/2013 Sb. zavádí pojem primární energie a její obnovitelnou a neobnovitelnou složku a začíná se nám to trochu zamotávat. Nebojte, pokud na to půjdete zdravým rozumem, i z Průkazu můžete vyčíst, zda je vaše dřevostavba nízkoenergetická nebo ne. V tomto článku si povíme, kde tuto informaci najdete.
Průkaz energetické náročnosti budovy
Hodnocení energetické náročnosti budov zaznamenalo v roce 2013 novelu prováděcí vyhlášky č. 78/2013 Sb., která upravuje kritéria hodnocení budov do jednotlivých klasifikačních tříd. S novelou vyhlášky přišly nové pojmy, které si zjednodušeně vysvětlíme.
V případě, že chcete vědět více o výpočtu energetické náročnosti vědět a o nástroji, kterým se počítá, podrobné informace naleznete na webu: http://nkn.fsv.cvut.cz/
Měrná spotřeba energie vs. referenční budova
Hlavním rozdílem hodnocení energetické náročnosti budovy je metodika, podle které je dům řazen do jednotlivých energetických tříd A až E. Dříve byla posuzována spotřebovaná primární energie na 1 m2/rok, dnes je budova srovnávána s tzv. referenční budovou.
Referenční budova je vyhláškou 78/2013 definována takto: Referenční budova představuje výpočtově definovanou budovu téhož druhu, stejného geometrického tvaru a velikosti včetně prosklených ploch a částí, stejné orientace ke světovým stranám, stínění okolní zástavbou a přírodními překážkami, stejného vnitřního uspořádání a se stejným typickým užíváním a stejnými uvažovanými klimatickými údaji jako hodnocená budova, avšak s referenčními hodnotami vlastností budovy, jejích konstrukcí a technických systémů budovy.
Váš dům je tedy porovnáván s totožným domem, který má hodnoty odpovídající minimálním požadavkům na energetickou náročnost budovy, tedy třída C. Odtud se stanoví, do které třídy spadá.
Faktor primární energie
Nová metodika zohledňuje tzv. faktor celkové primární energie, který je součtem obnovitelné a neobnovitelné primární energie a je právě tím přepočtem, podle kterého se může stát, že nízkoenergetická dřevostavba, která by dle staré metodiky dosahovala energetické náročnosti B, nyní nemusí vůbec vyhovět a může spadnout do energetické třídy D.
Hodnotou faktoru se násobí množství energie z vybraného zdroje, tzv. energonositele. Nejhorší hodnotu faktoru celkové primární energie má elektřina, která má hodnotu 3,2 (například zemní plyn má hodnotu 1,1). Pokud je tedy vaše dřevostavba vytápěná pouze elektřinou, zapomeňte na to, že vám vyjde v celkovém hodnocení na B – velmi úsporná, naopak budete velmi, pokud se vám vejde do C - úsporná.
Tento problém se pak u staveb řeší tak, že se systém vytápění domu doplňuje např. o solární ohřev vody nebo se kombinuje s vytápění krbovými kamny.
Jak zjistit, zda máte nízkoenergetickou dřevostavbu?
Pokud jsou pro vás nízkoenergetické domy lákavým principem z důvodu nižších provozních nákladů, energetická třída domu pro vás tedy ve své aktuální podobě může být spíše zavádějícím údajem. Domy v úspornějších třídách totiž mohou totiž mít vyšší celkové náklady na vytápění než domy ve třídě C, a to z důvodu přidaných alternativních zdrojů tepla, které s sebou mohou nést další náklady.
Chcete-li si být jisti, že váš dům bude mít minimální náklady na vytápění, nespolehněte se pouze s výslednou hodnotou Průkazu energetické náročnosti budovy, ale najděte si v něm následující konkrétní veličiny a sledujte, jak si stojí oproti referenčním hodnotám:
Důležitou informací je pro vás míra izolace konstrukcí, která se projevuje ve faktoru Součinitel prostupu tepla.
Bude vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla
Dalším faktorem je efektivní poměr objemu dřevostavby vůči ploše ochlazovaných ploch. Tyto dvě kritéria se Vám promítnou v průkaze v položce Měrná dílčí dodaná energie na celkovou energeticky vztažnou plochu a tato hodnota vás zajímá u vytápění.
Velmi zjednodušeně se dá říci, že čím nižší hodnoty uvedených dvou veličin váš dům bude mít, tím lepší tepelně-izolační vlastnosti váš dům bude mít a tím méně v něm protopíte.
Máme nízkoenergetickou dřevostavbu!
Pokud vaše dřevostavba nepřekročí u vytápění zmíněných 50 kWh/m2/rok, což je údaj, který vyčtete z Průkazu, a pokud vám Blower door test vyjde do 1,5 h-1, což zjistíte až po stavbě domu, můžete říct, že Váš dům je nízkoenergetický, nehledě na to, jaké písmenko Vám vyjde na průkazu energetické náročnosti budovy.
Pokud vámi vybraná firma na dřevostavby slibuje, že staví nízkoenergetické dřevostavby a chcete-li si tedy být jisti, že i váš dům bude nízkoenergetický, vyžádejte si Průkaz energetické náročnosti budovy a ujistěte se, že vámi vybraná firma provede i Blower door test. Případně můžete podmínku splnění kritérií nízkoenergetického domu připsat do smlouvy.
Máte dotazy k problematice energetické náročnosti budovy? Napište nám do diskuse nebo se obraťte přímo na odborníka v Poradně.
Photocredit: Hyunjoon Yoo Architects
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
25.03.2015
Moderní dřevostavby jsou jednoduché a nízkoenergetické
Moderní dřevostavby nejsou jen otázkou vkusu nebo designu.
Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?
Kachlová kamna se znovu vrací, aby vytopila domy. Jsou opravdu tak účinná?
Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.
Hrozí lidstvu kritický nedostatek písku?
Lidstvo spotřebuje každý rok přes 25 miliard tun písku. A teď začíná pomalu na celém světě docházet. Čeká lidstvo krize z nedostatku písku?
Moderní domy budoucnosti a jak se v nich bude žít?
Jak vytápíte svůj dům či byt? Jaké jsou trendy a novinky v technologiích? To se dozvíte na 26. ročníku veletrhu Infotherma, který se koná 21. až 24. ledna 2019 v Ostravě. Co vás tam čeká?
Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory
Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: