Interiérové dveře: Jak a podle čeho je vybrat
Vybíráte interiérové dveře a nevíte, jestli potřebujete dveře pravé nebo levé? Jaké jsou možnosti při výběru vnitřních dveří a na co si dát pozor? Rozdělení interiérových dveřních křídel a zárubní z hlediska jejich konstrukce, materiálu, rozměrů a použití jsme pro vás připravili v našem článku. Ve fotogalerii naleznete různé příklady zpracování interiérových dveří pro vaši inspiraci.
Interiérové dveře slouží nejen k přístupu do jednotlivých místností, ale i k oddělení vnitřních prostor a izolují od nežádoucího hluku, případně pomáhají udržovat teplotní rozdíly. Na rozdíl od vchodových dveří nemusí obsahovat tolik bezpečnostních prvků a při výběru se klade důraz především na jejich vzhled. Klasické otevíravé interiérové dveře mají jako pohyblivou část dveřní křídlo.
Při výběru vnitřních dveří je potřeba uvažovat požadavky, které budou na dveře kladeny. Výběr konstrukce dveří je úzce spjat s využitím místností. Dále je potřeba se zamyslet i nad prostorovým uspořádáním místnosti, protože otevíravé interiérové dveře zabírají větší plochu při otevření dveří. Informace, zda jsou dveře pravé nebo levé je důležitá při výběru, protože nám určuje, na jakou stranu se budou dveře v místnosti otvírat, jestli ke stěně nebo do prostoru.
Může vás zajímat: Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život
Dveřní křídla interiérových dveří dle konstrukce
Konstrukce dveřního křídla u interiérových dveří může být vyrobena kompletně z masivu, anebo tuhost konstrukce zajišťuje rám, který je být buď viditelný, nebo opláštěný. Výplň plochy dveřního křídla neboli jádro vnitřních dveří pak může být tvořeno více způsoby.
Typ jádra dveřního křídla:
Voštinová výplň – Výplň z tvrzeného papíru poskládaného do šestihranného tvaru připomínající včelí plástev. Vzhledem k horším tepelně izolačním vlastnostem se používají do méně namáhaných prostor jako jsou šatny, komory apod. Výhodou je nízká hmotnost a jejich lepší obsluha.
DTD (dřevotřísková dutinka) - Odlehčená dřevotřísková deska, která vyhovuje běžnému provozu a má dobrou zvukově izolační schopnost.
MDF (dřevovláknitá deska) - Středně tvrdá deska s homogenní strukturou a pevnými hranami, která se vkládá do rámové konstrukce.
Plná dřevotřísková deska (DTD) – Jedná se sice o dražší variantu, využívanou i pro speciální vlastnosti, ale výhodou je větší odolnost proti proražení.
PUR deska – Vynikají dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, které se perfektně hodí pro oddělení vnitřních prostor s rozdílnou teplotou jako jsou například sklepy.
Speciální – Výplně se specifickými vlastnostmi, pro použití v nestandartních podmínkách. Například dveře, které brání prostupu rentgenovým zářením jsou opláštěny dvěma olověnými deskami tloušťky 1 mm, nebo dveřní křídla s označením Klima, které jsou opatřeny mezivrstvou, která zabraňuje průchodu vlhkosti. Případně i dveře s protipožárními vlastnostmi, mají výplň tvořenou materiály s určitou odolností proti působení vysokých teplot.
Masiv – Pro výrobu se používají panely z lamel tzv. Spárovka. Spárovka využívá lepších tvarových vlastností a lepidel, které zajišťují vyšší pevnost ve spoji.
Způsob opláštění dveřního křídla:
Hladké – Je tvořeno masivním rámem s výplní. Rám i výplň jsou opláštěny krycí vrstvou a konstrukce není viditelná.
Rámové – Rám křídla je viditelný a v ploše je vyplněný nejčastěji pevnou nebo skleněnou výplní. Patří mezi nejstarší a nejrozšířenější konstrukce dveřních křídel, protože umožňuje velké množství řešení členění.
Palubkové – Rám křídla je oboustranně opláštěn palubkami a může být částečně viditelný.
Speciální – Stejně jako výplň je i opláštění dveří, které splňuje speciální funkci upraveno dle požadavků pro použití.
Povrchová úprava opláštění dveří:
Dýha – Tenká vrstva dřeva (tl. 0,3 mm – 5 mm). Přírodní dýhy s kresbou dřeva jsou náchylnější ke ztrátě barvy a patří mezi dražší materiály.
CPL melamin (Laminát) – Jde o odolný materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice v tloušťkách 0,18 mm- 0,2 mm. Povrch tohoto materiálu může mít dekor, který velmi věrně napodobí dýhu i v různých barevných odstínech. Mezi výhody patří jeho odolnost proti oděru a poškrábání, barevná stálost, snadná údržba a ve srovnání s dýhou i příznivější cena.
Fólie – Nosným materiálem folie bývá většinou MDF (dřevovláknitá deska) a samotná tloušťka folie je kolem 0,1 mm. Je tedy vhodná pro nepříliš namáhané povrchy
Dále je možné se setkat s dalšími úpravami opláštění jako například nástřik dle barevných vzorníků.
Kromě materiálů na bázi dřeva nejsou výjimkou i kombinace dřeva s prosklenou výplní, nebo v technických místnostech i kovové dveře.
Zárubeň interiérových dveří
Interiérové dveře se vždy skládají ze dvou částí, a to ze zárubně a dveřního křídla. Zárubeň je pevně zakotvena do zdiva a zajišťuje dosedání dveřního křídla. Zárubeň je rámová konstrukce, která se osazuje při zdění nebo po provedení povrchových úprav stěn. Podle dosedání dveřního křídla na zárubeň můžeme rozeznávat dva druhy interiérových dveří a to tzv. falcové a bezfalcové.
Falcové (polodrážkové dveře) – Při zavření dveří je po celém obvodu křídla viditelná hrana vystupující do prostoru.
Bezfalcové (bezdrážkové dveře) – Při zavření dveří je dveřní křídlo v jedné rovině se zárubní a nevyčnívá do prostoru.
Zárubně se skládají ze dvou stojek (svislé prvky), nadpraží (horní vodorovný prvek) a spodní spojky. Materiál zárubně je většinou v obytných místnostech dřevěný, ale v technických místnostech, sklepech, garážích a dílnách je možné použít i ocelové zárubně.
Dřevěné zárubně se mohou dělit mimo jiné podle jejich konstrukce a způsobu připevnění k ostění na tesařské (též truhlářské), fošnové, rámové a obložkové.
Interiérové dveře a jejich kování a kliky
Dveřní křídlo a zárubeň jsou spojeny kováním neboli dveřními závěsy, které zajišťují otáčivý pohyb kolem svislé osy. Právě podle viditelného umístění dveřních závěsů na zárubni rozeznáváme pravé nebo levé dveře. Mezi další příslušenství k vnitřnícm dveřím patří samozřejmě kliky a zámky, kterými se zajišťuje otevírání nebo naopak uzamčení místností.
Rozměry vnitřních dveří
Při výběru dveří do interiéru je důležité nejen konstrukční provedení, ale i velikost průchodu. S tím souvisí průměrné množství lidí a velikost předmětů, které bude potřeba přes dveře přenášet. Při určení rozměrů dveří vycházíme z tzv. jmenovitého rozměru neboli průchozí světlé šířky a výšky dveří.
Základní šířka vnitřních dveří pro jednu osobu začíná na 600 mm, což je nejmenší rozměr, který je vhodný do méně frekventovaných prostor jako jsou koupelny, záchody a menší komory. Dveře mezi klasickými místnostmi musí umožnit i případné stěhování nábytku, takže vhodný rozměr je kolem 700–900 mm. Do veřejných budov se kvůli zvýšenému pohybu osob nejen s omezenou možností pohybu používají dveře s šířkou 1100 mm. Světlá průchozí výška dveří bývá nejčastěji 1970 mm.
Věříme, že pro vás byl článek o výběru interiérových dveří užitečným zdrojem informací.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu
Vydáno dne:
17.05.2017
Photocredit: Masonite
Posuvné dveře do pouzdra: Jak je správně vybrat?
Jaké jsou typy posuvných dveří, jejich výhody, nevýhody a způsoby montáže?
Zašupovací, zatahovací, šoupací, neboli shrnovací dveře
Jaký je přínos shrnovacích dveří, v čem jsou jejich výhody? Odpoví článek.
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Posuvné dveře, zasouvací, zasunovací? Máme v tom jasno
Posuvných dveří se vyrábí celá řada variant. Připravili jsme pro vás důležité informace k posuvným dveřím, se kterými se můžete na trhu setkat.
Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte
Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.
Bezpečnostní dveře do bytu i domů: Výběr v 6 krocích
Máte dostatečně zabezpečený dům či byt? Bezpečnostní dveře vám pomohou s ochranou vašeho majetku. Druhy a ceny bezpečnostních dveří naleznete v našem článku.
Venkovní vchodové dveře do domu i do bytu: Jaké jsou možnosti?
Venkovní vchodové dveře do bytu a domu zvyšují bezpečnost vaší domácnosti. Zároveň by měly dobře izolovat. V článku najdete tipy, jak vchodové dveře vybrat.
Dveře, kterými budete chtít chodit tam a zase zpátky
Dveře tvoří hlavní komunikační uzel ve stavbách. I proto by měly mít náležitou pozornost. Podívejte se, jak vypadají originální a efektní dveře napříč trendy.
Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou
Chystáte se na dovolenou a nechcete nechat váš dům na pospas zlodějům? Poradíme vám, jak si zabezpečit dům tak, abyste mohli v klidu odjet.
Protipožární dveře vám při požáru poskytnou desítky minut navíc
Kolik stojí a co s sebou přináší pořízení protipožárních dveří? Jak poznat stupeň odolnosti dveří a kam je vlastně nejlépe umístit?
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Interiérové dveře
- Shrnovací dveře
- Posuvné dveře na stěnu
- Posuvné dveře
- Posuvné dveře do pouzdra
- Plastové dveře
- Sprchové dveře
- Vnitřní dveře
- Shrnovací dveře do bytu
- Skleněné posuvné dveře
- Palubkové dveře
- Balkonové dveře
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: