HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Nadšenec si obalil dům fotovoltaikou. Jeho cílem je nezaplatit za elektřinu ani korunu

Mít elektřinu zdarma je snem většiny Čechů. Někteří z nich si tento sen už splnili, někteří se na to chystají, někteří k tomu možná budou dokonce donuceni legislativou. Petr je jedním z těch, kteří jdou novým výzvám naproti, a když se objeví nějaká novinka, hned se o ni zajímá. Jak sám říká, neustálá komunikace a hlídání si účtenek od dodavatele elektřiny jej iritovala natolik, že se chtěl od těchto institucí zcela odstřihnout a vytvořit si ostrovní systém. Přesto, že jeho dům k tomu není ideální, cestu si dokázal najít.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan R. (se souhlasem)

Petře, na první pohled asi každého zaujme způsob instalace vaší fotovoltaiky. Proč takto?

Protože nemáme ideální orientaci domu. Koupili jsme dům už postavený asi před 10 lety a pootočit jej prostě nejde, to dá rozum. Hledali jsme proto cestu, jak získat nejlepší sluneční svit z jihu. Tím směrem je orientována boční strana domu.

Instalaci vám dělala odborná firma?

Oslovil jsem několik firem, že bych chtěl nainstalovat fotovoltaiku na dům, ale když jsem jim ukázal nákresy, jak bych si to představoval, tak od toho většinou dali ruce pryč a nechtěli to se mnou už dál řešit. A nebo měli dost ustřelené ceny. Rozhodl jsem se proto si to vyřešit celé sám. S vidinou, že tím ušetřím.

A ušetřil jste?

Řekl bych že ano. Ale hlavně přikupujeme ty panely postupně. Budujeme ten systém už dva roky a naším cílem je dostat se na roční výrobu kolem 4 MWh. Mám už připravenou láhev vína, kterou otevřu, až tam budeme (smích).

Proč zrovna 4 MWh?

Protože to plně pokryje spotřebu našeho domu včetně ohřevu vody. Ten potřebujeme jen v létě, protože v zimě si vodu ohříváme kotlem na dřevo, takže to elektřinu nežere. Ale v létě se musí sepnout bojler. Výhoda ale je, že v létě zase víc svítí, takže se to pěkně vykompenzuje. Ale zatím nám panely pokryjí jen něco přes polovinu a zbytek musíme nakupovat od dodavatele elektřiny a to mě na jednu stranu frustruje a na druhou stranu motivuje pokračovat v díle.

Z jakého důvodu konkrétně?

Mám s dodavateli elektřiny jen blbé zkušenosti. Už jsem několikrát dodavatele změnil, ale vždy to skončí pocitem, že se ke mě chovají nečestně a snaží se mě manévrovat do situací, které pro mě nejsou výhodné. Mě tohle vadí a nechci se takových kšeftů účastnit. A proto když to jde, rád se odpojím a budu si žít po svém, ze svého.

Kdy myslíte, že plné soběstačnosti dosáhnete?

Mám to v plánu do konce tohoto roku. Zbývá už zapojit jen pár panelů a ještě chci pořídit další baterie a rozšířit úložiště. S místem pro fotovoltaické panely to je trochu horší, protože tam se ty metry prostě někde najít musí. Ale kamarád mi svařuje takové konzole, na které několik panelů ještě umístím vedle domu.

Čím v domě vytápíte?

Jak jsem už zmínil, v zimě topíme normálně kotlem na dřevo. Tím ohříváme jak vodu pro radiátor, tak i teplou vodu na sprchování a mytí nádobí. Takže v zimě máme docela vystaráno a té elektřiny tolik nepotřebujeme. V létě je to trochu horší kvůli tomu bojleru. Jak to jinak vyřešit jsem zatím nevymyslel. Jedině zvýšením výkonu elektrárny.

Jak vás to celé vyšlo finančně a jaká je návratnost?

Tak to se mě ptáte moc, protože účtenky si nesbírám. Ale mimo panelů mám vše z druhé ruky. Tedy střídač i baterie jsem nakoupil na bazaru a s instalací mi pomáhá kamarád elektrikář, který hlídá aby to bylo všechno legálně a aby mi tu nehrozil nějaký požár. A taky aby mi to nezneplatnilo pojistku na dům. Jinak jsem zjistil, že se dnes už dá z druhé ruky pořídit docela za dobré ceny a když si člověk počká může si doma poskládat vychytaný systém za pár korun.

Zaujal nás balkón, že je zakrytý fotovoltaikou. Proč zrovna takto?

Neměli jsme už ty panely moc kam dát, tak jsem se s manželkou domluvil, že si z toho uděláme takové zastínění. Vyhovuje nám to tak. Plní to svůj účel, vyrábí to elektřinu a navíc ještě se díky tomu tak moc nepřehřívá obývák, který je s balkónem propojený.

Kolik je schopna vaše fotovoltaika vyrobit? Jaký má výkon?

Papírově je to něco kolem 5 kWp, ale reálně je to o něco málo míň. Jde to ale do baterií a přes střídač z toho dokážu dostat vždy vše co potřebuju. Zatím se nestalo, že bychom dům neutáhli výkonově. Spíš se prostě vybila baterie. Ale to už řeším.

Nebojíte se odpojit od dodavatele, že třeba nebude svítit a budete bez elektřiny?

Vůbec ne. Naopak se na to velice těším. Bateriové úložiště chci nadimenzovat tak, abychom vydrželi jet čistě na baterky aspoň dva týdny. A kdyby mělo být tak moc zataženo dýl, tak raději nastartuju elektrocentrálu, než bych se šel doprošovat.

To zní jako silné životní nastavení

Za mlada jsem býval pankáč a tak si teď trochu plním sny z mládí, kdy jsem vyrůstal za socialismu nikdo si nemohl vyskakovat. Měli jsme jasně nalajnované co budeme dělat. Takže jsem po škole hned nastoupil do fabriky a bylo po srandě. Teď, když už máme svobodu a ty možnosti, tak to chci využívat a líbí se mi představa, že se člověk může vymanit ze spárů systému.

Co na to říkají sousedi?

Nic, je to nijak neomezuje. Myslím, že to hodnotí pozitivně a že je to spíš inspiruje. Na obci už se objevily další podobné instalace, občas si někdo chodí pro radu nebo pro názor. Myslím, že to je budoucnost. Jak klesá cena fotovoltaických panelů a dílů a jak se objevují nabídky na bazarech, tak se dá taková sranda pořídit docela levně.

Proč někdo prodává fotovoltaiku na bazaru?

To jsem taky nechápal, tak jsem se ptal, ale typicky to jsou rekonstrukce starých domů, na které si někdo namontoval fotovoltaiku, protože tam byla dotace a pak nakonec ten dům stejně obratem prodal. Nový majitel se pak rozhodne to celé v rámci rekonstrukce zbourat a tak vám zůstanou docela nové součástky, které jsou nevyužité a mohou jít. Kamarád si vybavil ve sklepě bateriový systém z vyjetých elektromobilů. To mi přijde taky jako dobrý nápad. Baterky, které už jsou pro auto nedostačující, protože mají po letech sníženou kapacitu, můžou v baráku pořád udělat docela krásný kus práce.

Vždy se ptáme na nějakou dobrou radu lidem. Co byste poradil na závěr?

Ať se nebojí soběstačnosti. Zleva zprava jim bude pořád někdo nalhávat, že musí to nebo ono a že bez toho či tamtoho nepřežijí. To se vás jen snaží držet v systému, abyste pěkně skákali jak pískají a platili a živili ten nesmyslný moloch. Ale dnes už to jde a člověk se může osamostatnit. Může mít studnu, čističku na odpadní vodu a nepotřebuje kanalizaci. Může si elektřinu vyrobit sám a mít jí v baterkách. Může si tím i nabít auto a nemusí jezdit tankovat. Když si to tak vezmete, dnes už se opravdu může vykročit z řady. Tak si toho važme a využívejme to. Chce to jen trochu odvahy a odhodlání.

To u vás zcela zjevně nechybí. Děkujeme za hodnotné informace a ať se povede brzy dostavět systém k plné soběstačnosti.

Už brzy! (smích)

P.S. Zajímají vás možnosti, jak si svépomocí vyrábět elektřinu pro svůj dům nebo byt? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.04.2025

Photocredit: Jan R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majitelem

9