HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Když se řekne Norsko, každému z nás se vybaví nádherná příroda, krajina plná malebných jezer, vysoké hory s ledovci, hluboká údolí a nekonečné výhledy. Díky své specifické krajině má Norsko i svébytnou architekturu. Odedávna se tu staví z tamního nejdostupnějšího materiálu – dřeva.


Moderní dřevěná chata s fantastickým výhledem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Knut Bry

Severské stavby jsou velmi harmonické, útulné a dokonale přizpůsobené svému přírodnímu okolí. Není tedy divu, že si lidé ve Skandinávii dodnes dokázali udržet svoji lásku ke dřevu a staví krásné přirozené dřevěné domy. K nim patří i dřevěná chata, kterou dnes navštívíme. Uprostřed úchvatných hor ji postavil norský architekt přímo pro svou rodinu. Prohlédněte si ji celou ve fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: Knut Bry

Jedinečná lokalita určila charakter stavby

Architect Jon Danielsen Aarhus navrhl chatu celou ze dřeva pro svou vlastní rodinu. Nachází se v malebné krajině mezi norským hlavním městem Oslem a Bergenem. Stojí na úpatí hory v  nadmořské výšce 1066 metrů nad mořem. Pro architekta bylo samozřejmostí umístit chatu tak, aby co nejlépe seděla ve svém přirozeném prostředí a dokázala maximálně využít výhledy z domu na jezero na náhorní plošině. Cílem bylo vytvořit pro rodinu příjemné útočiště v přírodě s velkým proskleným obývacím prostorem, které by dávalo pocit, že je člověk celou dobu v kontaktu s okolními horami a jezerem.

Výhled v hlavní roli

Dřevěná konstrukce chaty stojí kvůli nerovnému podloží a vegetaci na vyvýšených základových betonových sloupcích. Na obložení i střechu bylo použito borovicové dřevo, které je záměrně neošetřeno a postupem času zešedne a splyne s barevnými odstíny okolních stromů, skal a zeleně. Výhled je základním tématem celé budovy. Řekl bych, že jsme postavili chatu kolem výhledu,“ řekl Aarhus. „Zároveň jsme chtěli, aby chata co nejvíce zapadla do okolní přírody, a to pomocí přírodních materiálů, které by se měly postupem času propojit," pokračoval. Dokonalý výhled zajišťuje obrovské okno, které pokrývá celou stěnu obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Mírně se svažující strop uvnitř těchto prostor výjimečný výhled ještě umocňuje. Při navrhování obývacích prostor bylo hlavní myšlenkou vyvolat v obyvatelích chaty pocit, že jsou vlastně venku. Jakoby seděli uprostřed přírody a četli si či večeřeli.

V duchu tradičního gapahuku

Zešikmený strop v kombinaci s prosklenou stěnou jsou odkazem na gapahuk. Gapahuk je malý přístřešek, typický pro norské hory. Slouží turistům k improvizovanému přespání v horách při několikadenní turistice. Tradiční struktura gapahuku se skládá ze čtyř klád, které jsou po dvou spojeny do tvaru písmene V a nahoře je na nich položena pátá kláda. Přes ně jsou naházeny větve, které mají tvořit střechu. Jedna strana zůstává otevřená.

Pouze světlé dřevo

V přízemí se kromě obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou nacházejí ještě dvě ložnice, koupelna a pracovna. Podkroví slouží jako úložný prostor. Veškeré stěny, stropy i podlahy interiéru jsou ze světlého borovicového dřeva. Polykarbonátové výplně dveří umožňují proniknout do prostoru světlu, aniž by bylo nějak narušeno soukromí dané místnosti.

Specifické úpravy pro drsnou zimu

Kvůli specifické lokalitě byl veškerý materiál na stavbu dopraven helikoptérou. Aby byla chata obyvatelná celoročně, tedy i v drsných norských zimách, navrhl architekt několik speciálních úprav. Šikmá střecha je mírně širší než hlavní prostor a chrání tak před nepřízní počasí jak zadní, tak přední stranu domu. Přesahy jsou tak velkorysé, protože musí udržet mrznoucí déšť, který často padá v noci, daleko od oken. Jelikož se okna neotevírají, přesahy také zakrývají otvory pro větrání. Střecha chrání také hlavní vchod, který je postaven směrem k dominantnímu směru větru, aby se u něj nehromadil sníh. Ten se bude hromadit na opačné straně budovy, kde jsou okna umístěna vysoko nahoře. Díky těmto úpravám se chata stane dokonalým útočištěm pro celou rodinu nejen v létě, ale i v drsné zimě.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.10.2018

Photocredit: Knut Bry

10

Chaty Shelter na ostrově Manshausen
Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli
Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině
Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře
Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.
Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne
Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.
Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů
Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města
Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol
Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.