Zvýšit cenu pozemku až o 1 000 000 Kč lze nově pomocí jednoduché úpravy terénu
Omezená dostupnost pozemků na rovné ploše zvyšuje v posledních letech poptávku po svažitých parcelách. Nutné úpravy terénu, které koupě pozemku ve svahu přináší, ale nemusí nutně zahrnovat finančně a technicky náročné řešení. Novými postupy zpevňování svahů lze docílit kýženého efektu takřka bez těžké techniky a s minimálními náklady. Seznamte se s cenově dostupnými způsoby zpevňování svahů, které lze využít od malých skalek až po několika set metrové svahy.
Zpevnění svahu a 3 základní faktory, které je potřeba znát
Úprava pozemku je jedním ze základních úkonů přizpůsobení stavební parcely nebo při realizaci zahrady. U značné řady pozemků, jejichž povrch je nepravidelný nebo málo funkční pro případnou výstavbu, umožňují terénní úpravy lépe organizovat prostor a tím znatelně navýšit jeho cenu. Jedním z hlavních faktorů, které přispívají k nárůstu ceny, je úprava pozemku za účelem výstavby.
Nejčastějším příkladem může být vyrovnání pozemku nebo užití metod pro zpevnění svahů, které jsou v kopcovitějším terénu zásadní. Při návrhu na zpevnění svahu ve formě celistvé plochy nebo menší zídky je nutné vycházet ze tří hlavních faktorů, kterými jsou: délka a sklon terénu, orientace na světovou stranu a v neposlední řadě složení a vlastnosti zeminy. Nové metody úprav navíc umožňují vyhnout se předraženému betonování a omezit tak i náklady na těžkou techniku.
Fotogalerie:
Jde to i bez betonu. Vegetační pytle – levné řešení pro zpevnění svahu
Chytrou alternativou betonových a kamenných zídek se dnes stávají vegetační pytle. Tato metoda zpevňování svahů zahrnuje soustavu speciálních pytlů z přírodní prodyšné tkaniny, které jsou naplněny příslušnou zeminou. Struktura vegetačních pytlů umožňuje účinné prorůstání kořenů rostlin a efektivní vsakování vody. Nízká hmotnost pytle a uniformní tvar umožňují jednoduchou instalaci svépomocí bez použití těžké techniky. Zpevněné svahy lze jednoduše upravovat do libovolných tvarů. Vegetační pytle lze využít jak ke stabilizaci malých skalek, tak několika set metrových svahů o sklonu až 70°.
Největšími přednostmi systému vegetačních pytlů jsou velmi nízká pořizovací cena, rychlost instalace a efektivní zpevnění svahu, které je téměř identické s gabionovou stěnou. Na plochu svahu o velikosti 50 m2 lze zpevnění vegetačními pytli instalovat během jednoho dne v počtu 5 lidí. Současně odpadá nutnost jakéhokoliv betonování či potřeba těžké techniky pro instalaci. Životnost těchto systémů je více než 50 let. Nicméně při jejich sečení nelze využívat běžné křovinořezy z důvodu rizika protržení pytle.
Realizace vegetačních pytlů si můžete prohlédnout v galerii.
Protierozní rohože a sítě – praktické řešení s nečekaným omezením
Obdobný způsob zpevnění svahů nabízí i protierozní rohože. Ty, podobně jako vegetační pytle, umožňují kompletní pokrytí svahu hustě rostoucí zelení a, jak už název napovídá, zabezpečují danou oblast proti degradaci půdy. Výhodou protierozních sítí a rohoží je jejich snadná instalace – metodou postupného odmotávání z role.
Pokládka rohoží na shrnutou ornici je velmi jednoduchá a k uchycení se využívají kovové kotvy. Protierozní rohože a sítě se vyrábí z přírodních materiálů, jako jsou kokosová vlákna (životnost 3–5 let) nebo juta (1–2 roky). Nevýhodou oproti vegetačním pytlům je tedy nízká životnost. Alternativou s delší životností mohou být sítě a rohože z plastu.
Přehled, v jakých cenových hladinách se protierozní sítě a rohože pohybují, najdete zde.
Multifunkční řešení pro svahy, lavičky i ploty
Moderní, avšak o něco nákladnější řešení poskytují gabiony. Tento způsob zpevnění svahů pocházející původem z Francie je dnes velmi oblíbenou metodou. Výhodně zapuštěný gabion vytváří masivní zpevnění svahu, nicméně realizace je o něco náročnější. U větších zdí je nutné počítat s betonovým základem a pro realizaci je většinou zapotřebí těžké techniky. Velkou výhodou gabionů je jejich uniformní využití od plotů, přes zídky, lavičky i květináče.
Cenové srovnání gabionů si můžete prohlédnout zde.
Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)
Způsob z doby kamenné je stále IN
Klasikou pro zpevňování svahu jsou rovněž i suché zídky. Tato metoda stavby, která se provádí bez použití jakýchkoli pojiv, využívá přírodních materiálů, jako jsou kameny, štěrky a písky, a zároveň je ekologicky šetrná a cenově dostupná. Princip suchých zídek spočívá v umístění kamenných bloků do vrstev tak, aby vytvářely pevnou konstrukci. Každá vrstva je pečlivě balancována a zakotvena do sousedních bloků, čímž se zajišťuje stabilita a odolnost. Nevýhodou suchých zídek je náročnější proces výstavby, nicméně tento aspekt je vykoupen dlouhou životností.
Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Jaroslav Bartůněk
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
15.06.2023
Photocredit: Michal P. (se souhlasem)
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.
Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)
Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde.
Video: Jak postavit pěknou kamennou zeď
Přemýšlíte, jak zkrášlit vaši zahradu? Naučte se stavět pěkné kamenné zdi, australský kameník vám ukáže, jak na to!
Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku
Kámen je nepostradatelnou součástí zahrady. Přinášíme tipy, jak ho zajímavě a jednoduše zužitkovat a vytvořit si na zahradě originální a užitečné kamenné stavby.
Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní
Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.
Rodinný dům ve svahu – má zastavěnou plochu 84 m2 a netradičně řešenou dispozici 5+kk
Máte komplikovaný svažitý pozemek? Jak by se vám líbil rodinný dům zasazený do svahu s dispozicí 5+kk? Je ideální pro početnější rodinu a nabízí i dvě garážová stání u domu. Kolik stojí?
Rodina se ukázkově poprala s pozemkem ve svahu. Chytře tak zvětšili obytný prostor
Pětičlenná rodina efektivně využila svažitého pozemku. Jižní strana je zcela otevřená, naopak severní je decentně ukrytá.
Kudličkovi získali od rodičů svažitý pozemek u Sázavy. S rodinou postavili dům za 650 tis.
Potřebovali cenově dostupné bydlení ve středních Čechách. Kudličkovi se výzvy chopili.
Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?
Jak na dřevěný plot svépomocí, abyste se vešli do 45.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si pro inspiraci i fotky, jak postupoval krok za krokem.
Nová a levná metoda zpevňování svahu nahrazuje gabiony i betonové a kamenné zídky
Zpevňování svahů novou metodou pomocí vegetačních pytlů je levnou alternativou ke gabionům a betonovým zídkám. Instalaci zvládnete svépomocí.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: