Majitelé starých kotlů na dřevo mají možnost získat platný energetický štítek pro svou nemovitost
Průkaz energetické náročnosti budovy, někdy také laicky označovaný jen jako energetický štítek, se stal poslední dobou hojně diskutovaným tématem. Získání platného průkazu na nemovitost souvisí s několika aspekty, které musí náš dům splňovat. Jedním z nich je právě zdroj tepla, tedy systém vytápění naší nemovitosti. A právě díky tomu mají nyní majitelé kotlů na dřevo příležitost platný štítek na svou nemovitost získat.

Domácnosti, které stále topí ve starém kotli na dřevo
Ačkoli je to již od října loňského roku zakázáno, podle statistik je v Česku stále ještě možná i několik set tisíc domácností, které si původní kotel na dřevo ponechaly. Dle legislativy se jedná o kotle první a druhé emisní třídy, ve kterých je již zakázáno od termínu účinnosti zákona topit. V tuto chvíli máme topnou sezónu za sebou a tak si svým způsobem na nějaký čas majitelé těchto kotlů mohou oddechnout. Mezičas však mohou využít k velké příležitosti, která se tímto nabízí.
Není kotel jako kotel
Průkaz energetické náročnosti budovy, neboli zkráceně PENB, se často označuje zjednodušeně jako energetický štítek. Pro lepší srozumitelnost budeme tedy pracovat s tímto pojmem. Takový štítek je v některých případech již povinný. Například u novostaveb nebo v případě, kdy svou nemovitost prodáváte. Štítek nejen udává jak na tom jste, ale jeho výsledek se liší na splněno či nesplněno. Jak můžeme vidět v této tabulce. Velmi zásadní věcí, která často mnoha domácnostem uniká je, že velký vliv na tento štítek má právě topný systém, který je v budově instalován. V případě, že máme doma kotel na dřevo, může to pro nás znamenat zajímavou příležitost.
Kotel na dřevo jako výhra v loterii
Starý kotel první nebo druhé emisní třídy již není možné v tuto chvíli využívat a z toho důvodu se nevyhneme jeho výměně za nový, moderní kotel. Můžeme zůstat u stejného typu spalování, tedy u kotle na dřevo. Nové kotle na dřevo, které splňují pátou emisní třídu jsou však současně s tím schopny dosahovat asi o 30 % lepší účinnosti, než staré kotle první emisní třídy. Co z toho vyplývá? Výměnou kotle, které se tak jako tak nevyhneme, získáváme příležitost posunout výsledek našeho energetického štítku do kategorie „splněno“. Pro lepší představu více viz následující ukázkový výpočet.
Z tabulek výše jasně vyplývá, že v případě reprezentativní stavby s roční tepelnou ztrátou 25 MWh, při využití kotle starého, který má účinnost 60 %, potřebujeme spálit dřevo o energetické hodnotě asi 41 MWh. Vedle toho v případě, kdy využijeme moderní kotel na dřevo, který má účinnost 90 %, je to jen přibližně 27 Mwh (varianty a ceny takových kotlů si můžete srovnat zde). To je poměrně zásadní změna, která se nám propíše do výsledného energetického průkazu. Pro jeho přepočítání nyní stačí sehnat zkušeného energetického specialistu, který takový propočet pro nás udělá a štítek nám udělí.
Hledáme někoho, kdo nám štítek spočítá
Specialistů, kteří jsou schopni pro nás vyhotovit nový průkaz energetické náročnosti budovy, je v Česku několik set. Jejich kompletní seznam je k nalezení na webu ministerstva průmyslu a obchodu. Specialisté získávají oprávnění udělovat PENB přímo od ministerstva. Každý nově certifikovaný získává evidenční číslo, podle kterého je možné jej dohledat a prověřit. Abychom zjednodušili hledání vhodného specialisty, shromáždili jsme seznam těch nejdostupnějších. Najdete je v následující galerii, roztříděné podle všech krajů ČR.
Vzhledem k tomu, že výše uvedení energetičtí specialisté získali oprávnění v nedávné době, je zde velmi vysoká šance, že budou mít chuť a zájem se vám věnovat a že na vás budou mít čas. Situace, kdy obvoláváme různé kontakty a zjišťujeme, že se činnosti již nevěnují, by se tedy v tomto případě dít určitě neměla.
Zas taková raketa to není
Vyhotovení nového průkazu energetické náročnosti vyjde cenově přibližně na 5 tisíc korun. Pokud se jedná o větší stavbu, může to být někde kolem 7 tisíc. Pokud bychom pak chtěli PENB pro bytovou jednotku, připravme si přibližně 4 tisíce korun. Zajímat nás však v tomto případě bude nejspíš také tzv. aktualizace PENB, tedy jeho úprava například právě po výměně kotle na dřevo. Ta může přijít na něco kolem čtyř tisíc korun.
P.S. Chcete se dozvědět více o tom, jak můžete pomocí kotle na dřevo zlepšit energetický průkaz nemovitosti? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
27.04.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: