HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Stavební pozemek lze nyní získat i bezplatně. Umožňuje to nový zákon o stavbě „vejminků“

Nedostupnost bydlení je často zmiňovaným tématem dnešní doby. Netýká se pouze bytů a již postavených rodinných domů, ale také nedostatku stavebních pozemků, na kterých by si bylo možné postavit nový rodinný dům. Vzhledem k tomu, že takových pozemků je jako šafránu, odpovídá tomu i jejich tržní cena. Pořídit v dnešní době vhodný stavební pozemek je investice, která šplhá do milionů. Přesto podle nového stavebního zákona, který platí od loňského roku, existuje cesta, jak se mohou lidé ke vhodnému stavebnímu pozemku dostat zcela bezplatně.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Tři miliony za placatou hlínu?

Podle dat realitních kanceláří se aktuální průměrná cena stavebního pozemku pohybuje někde kolem 2,8 milionů korun. Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o platbu pouze za několik metrů prázdné plochy, jedná se o částky opravdu mimořádně vysoké. Mladé rodiny, které touží bydle ve vlastním tak mnohdy končí už v této fázi, jelikož by musely vydat všechny své úspory jen na pořízení samotného pozemku. A to se ještě ani nekoplo do země a náklady na samotnou stavbu budou ještě vyšší. Aby se tato situace odblokovala, přišel stát s novou úpravou zákona, která lidem umožní vyhnout se nutnosti pořizovat stavební pozemek. Pro lepší představu si aktuální ceny stavebních pozemků ve dvou našich největších městech můžete prohlédnout na následující grafice.

Rodinné domy jako klíč ke štěstí

V Česku je v tuto chvíli něco přes dva miliony rodinných domů. To je poměrně mimořádné číslo a patříme v tomto směru na přední příčky ve srovnání s ostatními státy světa. Možná právě fakt, že tolik lidí vlastní rodinný dům je hlavním hnacím motorem, proč ti ostatní by jej vlastnit také chtěli. Vše je samozřejmě vždy otázkou peněz. Jak se ale ukazuje s využitím aktuálně postavených rodinných domů lze díky novému zákonu o tzv. „vejmincích“ počet existujících rodinných domů zásadním způsobem zvýšit. Podle tohoto zákona totiž je možné od roku 2024 vcelku jednoduše postavit nový dům na pozemku již existujícího domu. Takových pozemků, jež jsou značně rozlehlé a nevyužité, je pak v Česku nespočet. Otevírá se tím cesta pro úplně nový způsob výstavby právě pomocí těchto menších staveb, které jsou přidružené k již existující stavbě.

Jsou tu nějaká omezení

Je zde určité omezení, které je nutno respektovat. V první řadě se musí jednat o dům typu bungalov, tedy takový, který má jen jedno patro. Dům nesmí být podsklepen a musí mít maximální zastavěnou plochu 80 metrů čtverečních. Jak se ale ukazuje, taková plocha je plně dostačující pro vytvoření dispozice 4kk. Jedná se tedy o plnohodnotný rodinný dům využitelný pro mladou rodinu. A to je přesně to, na co zákon o „vejmincích“ myslí. Jedním z cílů totiž je umožnit bydlení mladé rodině v rámci původního pozemku domu, který vlastní například rodiče jednoho z manželů. Druhý cíl je pak přesně opačný. A to takový, že rodina zůstane v původním rodinném domě a senioři se přesunou do již zmíněného výměnku, který je realizován moderně a bezúdržbově jako novostavba. Vzhledem k tomu, že se musí jednat o přízemní stavbu, je díky tomu vhodná právě pro seniory, kteří by mohli jinak mít problém s chůzí do schodů. Přes všechna výše zmíněná omezení však lze říci, že tento způsob bydlení se velmi vyplatí. Jak potvrzuje i vývoj cen nemovitostí za poslední tři roky v následující grafice.

Na odstupovou vzdálenost se často zapomíná

Pro stavbu jakéhokoli objektu na pozemku platí pravidlo nutnosti dodržet odstupovou vzdálenost 2 metry od kraje pozemku. Ani v tomto případě tomu není jinak. Pokud by chtěl majitel, který stavbu realizuje toto pravidlo porušit, je to možné. Musí ale k tomu účelu získat písemný souhlas souseda, k jehož pozemku se bude novostavba přibližovat na menší vzdálenost než již zmíněné dva metry.

Územní plán do toho netahejte

Zajímavostí a současně výhodou je, že na stavbu výměnků se nevztahují požadavky územního plánu z hlediska sklonu střech. Pokud tedy hlavní stavba na pozemku má například sedlovou střechu a ta je zachycena i v územním plánu, novostavba o ploše 80 metrů čtverečních, kterou postavíme vedle něj již může mít střechu jiného charakteru. Typicky plochou nebo valbovou. Lze tím získat nějaký prostor navíc, jelikož maximální povolená výška celé stavby je omezena na 5 metrů.

Pouze na bydlení, firmy mají smůlu

Vzhledem k tomu, že zákon má za cíl pomoci lidem s lepší dostupností bydlení, je stavba těchto 80 m2 výměnků povolena pouze za účelem bydlení. Takovou stavbu proto nelze využívat na podnikatelskou činnost. Pokud by tak majitel činil, poruší tím pravidla, podle kterých se tato stavba realizovala. Je zde však jeden podstatný požadavek, který je nutné dodržet a to je celková zastavěnost pozemku ve výši maximálně 50 % jeho celkové rozlohy. Toto omezení je dáno zákonem z důvodu vsakování vody do půdy. V případě překročení této zastavěné plochy se může majitel taktéž dostat do případných problémů s místním stavebním úřadem. Znalost a dodržení pravidel pro stavbu výměnků je proto velmi důležité proto, abychom se ve výsledku díky snaze ušetřit nedostali naopak do potenciálních finančních problémů.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.04.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Sbírka zákonů ČR

3