„Není nad domácí vajíčka,“ pochvaluje si Josef. Z materiálu, který našel na zahradě, si postavil promyšlený kurník
„Od doby, co slepičky máme, absolutně neřešíme cenovou hysterii vajec, která se velmi často v médiích řeší. O kvalitě je zbytečné mluvit. Náklady minimální, všechny zbytky z kuchyně končí u slepic,“ shrnuje Zdeněk v rozhovoru své rozhodnutí, které učinil před pár lety. S ženou se rozhodli postavit si kurník pro slepice a nejenže jim dělá chov radost, chuť domácích vajec, která mají zadarmo, je výborná. V rozhovoru popsal Zdeněk volbu zateplení, ochranu proti predátorům, časově nenáročný úklid a mnohem víc.

Zdeňku, kde ideálně postavit kurník pro slepice?
Umístění kurníku jsem volil na konci zahrady za zahradním domkem, je to nejklidnější místo a není to ani vidět z terasy. Přední strana kurníku směřuje na jihovýchodní stranu, takže mají slepice ranní a dopolední sluníčko. Polední a odpolední slunce svítí pouze shora a ještě zahradní domek na celý kurník vrhá stín, takže nedochází k přehřívání. Večer mají ještě i chvíli západ sluníčka.
Jak jste si navrhnul kurník? Měl jste nějaký menší projekt či plánek?
Plánek jsem neměl žádný, nějaké postřehy jsem získal na stránkách zaměřených na chov slepic a jinak jsem řešil vše při realizaci za pochodu dle potřeby. Kurník se skládá z ubikace na nocování, to znamená: hřadu, místa na snůšku vajec, větracího okénka, výběhu a závětří, kde jsem umístil popeliště. A rozměry jsem přizpůsobil materiálu, který mi zůstal ze stavby domu (dřevostavby) a zahradního domku.
Na co jste zbytky materiálu ze stavby domu použil?
Na stavbu kurníku jsem použil zbytky prken, trámků, obkladů na podhledy a OSB desky ze stavby domu a zahradního domku. Něco jsem použil přímo, něco jsem dořízl, dohobloval ručním hoblíkem, nebo zkrátka upravil tak, jak bylo potřeba. Něco málo mi ale chybělo.
A co konkrétně?
Musel jsem dokoupit polystyren na zateplení, pletivo na výběh, trapézový plech na střechu, voděvzdornou překližku na dno kurníku, vruty, panty a zástrčky na dveře. A betonové obrubníky jsem sehnal na odpadovém dvoře. Pokud by pro vás stavba kurníku byla časově nebo finančně náročná, popřemýšlejte o rychlejší a levnější variantě (zde se nabízí cenově dostupná alternativ k dřevěným kurníkům) – pozn. redakce.
Jak jste u kurníku řešil zateplení?
Zateplení je řešeno v mezistěnách, na podlaze i stropu polystyrenem o tloušťce 8 cm. Je to naprosto dostatečné pro zimní období a v létě se to naopak uvnitř nepřehřívá.
Jak dlouho jste kurník stavěl? A co bylo nejsložitější?
Stavba celého kurníku se těžko odhaduje, dělal jsem ho po chvilkách, jak mi čas dovolil. Začal jsem dle datumu na fotkách 18.2. 2023 a fotka již se slepicemi je 5.3. 2023. Je něco jiného pracovat opravdu celý den nebo víkend, ale to se mně ani jednou nepodařilo. Vždycky jsem tomu dal maximálně 3–4 hodiny a to ještě opravdu sporadicky. Jediná záludnost při stavbě tak byl nedostatek času.
Kolik slepic se vejde do vašeho kurníku?
Chováme sedm slepic a myslím, že vypadají spokojeně.
A uklízíte kurník často?
Ubikaci čistím jednou týdně, podestýlám hoblinami, takže vše jenom vymetu do kyblíku. Na zemi výběhu mám hlínu, ze které shrabu nečistoty a vše sypu na kompost. Do popeliště přidávám dle potřeby písek a dřevěný popel kvůli hygieně a parazitům. Zápach je opravdu minimální a údržba velkého čištění mi nezabere víc než čtvrt hodiny.
Jak jste vlastně řešil zabezpečení kurníku proti kunám, liškám nebo kočkám?
Zabezpečení proti predátorům je důležité. Do základů jsem zakopal dvě řady obrubníků na sebe proti podhrabání a pletivo na výběhu je kvalitní ze silného drátu a menších ok (tuším 3 x 3 cm), kterými se žádný predátor neprotáhne ani neprokouše. Dveře do voliéry jsou pouze na zástrčku. A celý pozemek je obehnán plotem s podezdívkou.
Napojil jste kurník na elektřinu nebo vodu?
Kurník na elektřinu napojený nemáme, světlo a venkovní vodovod máme po ruce. Kurník je součástí zahrady a doma jsme každý den. Topení jsem v kurníku neřešil, je dostatečně zateplený.
Pozn. redakce – příběh pana Zdeňka a jeho ženy o stavbě dřevostavby si můžete přečíst v článku níže.
Prozradil byste nějaké triky nebo vychytávky pro čtenáře, kteří také uvažují nad stavbou kurníku?
Účelem hned od začátku bylo, aby se pro vajíčka nemuselo přes výběh, ale aby se dala pohodlně sbírat z chodníku na boku kurníku, což se konstrukčně podařilo otevíráním stříšky nad snůškovými boxy. Je to maximálně pohodlné a účelné.
Kdybyste kurník stavěl znovu, co byste udělal jinak?
Asi nic, jsme tříčlenná rodina – velikost a počet slepic, které chováme, je pro naši spotřebu vajec naprosto dostačující, a to máme vejce opravdu rádi. Přebytky ještě manželka vždy nabídne známým. Každý by si měl rozmyslet pro jaké účely kurník staví, kolik vajec očekává, kolik má na zahradě nebo u domu místa atd. Je to naprosto individuální. Za sebe můžu jenom říci, že od doby, co slepičky máme, absolutně neřešíme cenovou hysterii vajec, která se velmi často v médiích řeší. O kvalitě je zbytečné mluvit. Náklady minimální, všechny zbytky z kuchyně končí u slepic.
Zdeňku, díky moc za rozhovor.
Také děkuji za rozhovor. Doufám, že text pomůže všem, kteří o chovu slepic také uvažují.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
P.S. Potřebujete do svého domu instalovat fotovoltaickou elektrárnu nebo jaký systém je právě pro váš dům vhodný? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
21.04.2025
Photocredit: Zdeněk K. (se souhlasem)
Zdroj: Howell farm

Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti
Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů.

Výroba levitující postele 180x200 podle Pepy Libického jen za 3 100 Kč – postup
Pepa Libický si na nás udělal čas a představil nám nejzajímavější část interiéru svého domku – manželskou postel 180 × 200 cm, která jakoby se vznášela nad zemí.

Synové pomohli rodičům postavit vysněný dům. Navštívili jsme je v Ústí nad Labem
Svépomocí postavili rodinný dům jako vytržený z pohádky. Využili potenciál příkrého svahu a na pouhých 500 m2 vybudovali rodinné zázemí.

V padesáti si postavili menší dům (83 m2) bez radiátorů a se zahrádkou. „Jsme celoročně jako na chatě,“ pochvalují si majitelé od Brna
Jitka a Zdeněk si nechali postavit menší bungalov 4+kk na stáří nedaleko Brna. Stavbu chtěli stihnout dokončit do padesátky. Kde získali krásný pozemek, proč se jim protáhl začátek stavby a jaké si zvolili vytápění? To vše se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Dřevostavitele.

Altán, trvalkové záhonky, sauna, koupací sud, kurník, bazén a skleník. Vlaďka a Pavel si dokázali vytvořit luxusní zahradu svépomocí
Věděli, že zvládnou navrhnout zahradu i bez architekta a ušetřit statisíce. Luxusní zahradu budovali zhruba 4 roky a dnes mohou konečně „sklízet ovoce“, jak se říká.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: