Některé typy kamen skýtají nebezpečí pro nové majitele. Nepozornost se jim může prodražit
Říkáte si, že topit v krbových kamnech zvládne každé malé dítě? To sice může být pravda, nemusí se ale vztahovat na některé inovativní druhy kamen. Ty mohou díky svým nestandardním vlastnostem, které jsou mnohdy k jejich prospěchu, skýtat nebezpečí, která obvykle majitel pochopí až ve chvíli, kdy je pozdě. Tedy v tu chvíli, kdy mu nepozornost a neznalost způsobí v domácnosti škodu.
To přece není žádná raketová věda
Ano, zatopit v krbových kamnech skutečně není raketová věda. Naložit do kamen suché dřevo, které správně poskládáme, vložit pod něj svitek z dřevité vlny napuštěný voskem, zapálit, zavřít dvířka a už se jen kochat plápolajícím ohněm. To je hezký začátek a právě v tuto chvíli zatím, jak se zdá, žádné velké riziko nehrozí. Pokud tedy nemluvíme o situaci, kdy se nám nepovede kamna správně rozhořet a unikající kouř nám spustí požární hlásič. I to se může stát. Ale o tom až někdy jindy.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatelKamna hoří, romantika u rodinného krbu začíná
Nebezpečí začíná narůstat plynule s rostoucí teplotou v kamnech. Bohužel však v některých případech tak, že si to mnozí zcela nedokáží uvědomit. Moderní kamna totiž disponují různými vlastnostmi, které slouží v jejich prospěch a ke zvýšení efektivity spalování. Tyto vlastnosti mají mnoho výhod, ale mohou přinášet i určitá rizika, která si nový majitel takových kamen není z počátku schopen uvědomit. Jedním z takových rizik je topení v kamnech, která jsou sestavena z velkého akumulačního masivu. Tato kamna se totiž natápí velmi pozvolna a teplota jejich povrchu po kompletním natopení na maximum nikdy nedosahuje extrémních hodnot. Kamna jsou proto příjemná na dotek a členové domácnosti se o ně rádi chodí zahřívat.
Promrzlá rodina se tulí k sálajícím kamnům
K problémové situaci dojde právě ve chvíli, kdy je již všem členům domácnosti jasné, že tato kamna jsou bezpečná a nemůžeme se o ně popálit. Celý masiv má příjemnou teplotu, která hřeje ale nespaluje. To způsobí jisté zmatení vnímání reality a dříve či později se mezi osobami nahřívajícími se u kamen začne projevovat překvapení a zvýšená pozornost. Ve vzduchu totiž začne být cítit spálenina. Jako by něco hořelo. To však se zdá jako nemožné, vzhledem k tomu, že kamna mají v danou chvíli teplotu jen někde kolem 60 stupňů. Až snaha dohledat příčinu přemostí situaci z překvapení ke zděšení. Jeden z členů domácnosti zjistí, že mu hoří košile. Jak je to ale možné? Vždyť korpus kamen má nízkou teplotu. Jednoduše. Mimo korpusu mají kamna také dvířka. Teplota na nich je výrazně vyšší a lze se o ně nejen popálit, ale také jimi propálit část oděvu, která se o ně přirozeně dotkne ve chvíli, kdy se ke kamnům nešikovně přiblížíme.
Neznalost už přivodila nejednu škodu
Podstata celého problému vězí nikoli v kamnech jako takových, ale v zmatení mysli uživatelů kamen, kteří si neuvědomí, že zatímco celá masa kamen má pouze nízkou teplotu a tedy nehrozí žádná škoda v případě, že se k nim přiblížíme, jiná část kamen, která se nachází v místě, kterému nevěnujeme větší pozornost, může mít teplotu úplně jinou. Pokud máme na sobě oblečení z umělé tkaniny, pak je proces poměrně rychlý. Košile se k dvířkům přichytí jako samolepka a z košile se stane adept na transport do nejbližší popelnice. Aby toho nebylo málo, následuje provonění domácnosti pachem hořící umělé hmoty, jež je nutno vyvětrat a po vyhasnutí kamen poměrně náročné čístění dvířek pomocí acetonu. Řešení to však má a poučení je silné. Komu se tato nepříjemnost stala, si nejspíš již dá příště pozor. Komu ne, ten se buď musí sám poučit nebo si zapamatovat poučení z tohoto článku.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
11.12.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: