Moderní kotvení nadkrokevních izolací a provětrávaných fasád. Hlavní roli hrají vruty do dřeva
Jednoduchá a chytrá řešení zvyšují efektivitu práce a usnadňují tak život. Způsobů, jak provést kotvení nadkrokevní izolace či provětrávané fasády, je hned několik. Proč však sahat po složitých nebo problémových variantách, když se zde nabízí taková, která celou práci zrychlí a zjednoduší? Kotvení pomocí dlouhých vrutů je moderním a efektivním řešením, které může nahradit starší systémy.
Nadkrokevní izolace a větrané fasády
Nadkrokevní izolace i větrané fasády se stávají u domů běžným standardem. Je to především díky faktu, že pozitivně ovlivňují energetickou náročnost budovy. Nadkrokevní izolace minimalizuje tepelné mosty a zabraňuje úniku tepla, což snižuje náklady na vytápění či chlazení. Provětrávané fasády zase zajišťují lepší kvalitu vzduchu v interiéru, odvádějí vlhkost a zamezují vzniku plísní. Důležitým aspektem u nadkrokevní izolace i provětrávaných fasád je správné kotvení, které se nevyplatí podcenit.
Možností kotvení se nabízí hned několik
Možných způsobů kotvení nadkrokevních izolací a větraných fasád je hned několik. Je důležité sáhnout po tom správném.
- Často jsou používány například výdřevy na plnou výšku izolace. Toto řešení je sice bezpečné, nicméně poměrně pracné a je při něm spotřebováno velké množství materiálu.
- Je zde také možnost použít systémové nebo na míru navržené ocelové konzole. Ty bodově podpírají střešní či fasádní kontralať.
Tyto varianty jsou relativně snadné na realizaci, nicméně nemusí být vždy vhodné. Hodí se totiž spíše na náročnější aplikace, pro standardní skladby naproti tomu méně.
- Dalším řešením může být také kotvení kontralatí přes izolaci pomocí dlouhých vrutů různých typů a provedení.
Kotvení pomocí dlouhých vrutů
Systémové řešení kotvení pomocí vhodného typu vrutů je varianta, která by měla být zvážena, ať už se jedná o kotvení nadkrokevní izolace či provětrávané fasády. S evolucí spojovacích prostředků dochází k zefektivnění, zjednodušení a zrychlení celé práce na stavbě. Na moderní typy vrutů se můžete podívat v galerii.
Zatížení působící na střechu či fasádu a přenesené na kontralať můžeme zjednodušeně pojmenovat jako:
- tahové,
- tlakové,
- smykové.
Aplikace vrutů závisí na typu izolace
O tom, jakým způsobem bude vrut aplikován, rozhoduje především typ dané izolace. Ta může být buď měkká nebo tuhá.
- Měkká izolace – k její deformaci o 10 % je zapotřebí tlak méně než 0,05 N/mm2, nejčastěji se jedná o minerální a čedičovou vatu nebo některé typy dřevovláknitých, konopných a slaměných izolací. Používají se zde především tahové a tlakové vruty.
- Tuhá izolace – k její deformaci o 10 % je zapotřebí tlak více než 0,05 N/mm2, nejčastěji se jedná o PUR, PIR, EPS nebo některé typy dřevovláknitých izolací. Používají se tahové a smykové vruty.
Na aplikaci vrutů při měkké izolaci a tuhé izolaci se můžete podívat v galerii.
Rozteče vrutů
Důležité je stanovit správné rozteče vrutů. Rozteč je technický pojem, který znamená opakující se stejnou míru buď na přímce nebo kružnici, jež určuje vzdálenost zubů, vrutů, šroubů apod. Minimální rozteče vrutů jsou stanoveny na základě zadání. Je však třeba si dát pozor na to, že se rozteče, ale také minimální odstupové vzdálenosti a dodatečná doporučení, mohou u jednotlivých výrobců vrutů různit.
O roztečích vrutů i správném výběru vrutů pro nadkrokevní izolace a provětrávané fasády si můžete přečíst v příštím článku.
Kotvení pomocí vrutů je jednoduché a rychlé. Klíčové je pohlídat si rozteč
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
01.11.2023
Photocredit: Ondřej M. (se souhlasem) a Martin Pettitt (Flickr CC 2.0)
Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí
Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí.
Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality. Lidé si neuvědomují míru rizika
Výběr toho správného vrutu dokáže ušetřit spoustu práce a času. I přesto řešíme spojovací materiál často až na poslední chvíli.
Odpovědi na komentáře k článku: Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality
Rozhodli jsme se zareagovat na komentáře k našemu článku o dvojí kvalitě vrutů. Jak je to s ní doopravdy a může o tom psát i žena?
Většina řemeslníků používá vruty špatně. Nedomýšlí přitom důsledky
Vruty do dřeva můžete vybírat ze široké škály, s výběrem ale musíte být obezřetní. Ne každý vrut totiž lze použít pro všechny materiály a konstrukce.
Evropská unie stanovila, jak mají vypadat vruty na českém trhu
Nejdříve rum a pomazánkové máslo, teď má Evropská unie starost také o to, jak vypadají vruty prodávané na českém trhu.
Dřevěné tesařské spoje – jak spojit trámy na pergole nebo osedlat krokev? Poraďte si i bez hřebíků a vrutů
Ujasněte si, jak mají být tradiční tesařské spoje správně provedené, kam v dřevěné konstrukci přesně patří, a ušetřete tak peníze za drahou práci tesařů.
Kotvení pomocí vrutů je jednoduché a rychlé. Klíčové je pohlídat si rozteč
Moderní způsob kotvení nadkrokevní izolace či provětrávaných fasád spočívá v použití vrutů. Je však třeba dát si pozor na jejich správnou délku nebo rozteče.
Výstavba dřevostaveb vyžaduje precizní řemeslnou práci. Na jejich stavbě se podílí i společnost Würth
Výstavba dřevostaveb má svá specifika. Vyžaduje velkou přesnost, správnou volbu materiálů i jejich precizní zpracování, protože i nepatrná odchylka může mít výrazný dopad na celkovou stabilitu a estetiku konstrukce.
Stačí vám obyčejný vrut? Tesařský mistr nás naučil, jaký typ na co použít
Pro každý materiál nebo konstrukci existuje vrut s ideálním typem závitu, hlavy nebo pohonu. Důležitý je správný výběr těchto prvků a jejich kombinace.
Michal z Vysočiny sáhl po méně používané izolaci. Teplota okamžitě stoupla o 16 °C
Pan Michal se rozhodl sáhnout po méně běžném způsobu izolace, který má celou řadu výhod, přitom je však stále neprávem opomíjený.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: