Konstrukční systémy dřevostaveb 3. díl - Způsoby přenosu zatížení
Lineární přenos zatížení
Lineární přenos zatížení je možný pouze u lineárních elementů. Ve většině případů se u dřevostaveb jedná o stěny, nebo výstužné stěny, které přenášejí zatížení ze střechy a stropů do základů. Výhoda lineárního přenosu zatížení je v redistribuci vnitřních sil, kdy dochází ke zmenšení výsledných sil působících na konstrukční prvky. Konstrukční prvky dřevostavby plní kromě toho i jiné funkce, např. slouží jako dělící stěny místnosti, nebo bytu, nebo jako konstrukční prvky např. pláště budovy. Ve vztahu k systému pak přejímají konstrukční prvky jak funkci nosnou, tak i funkci architektonickou. Promyšlený staticky lineární koncept se vyznačuje stěnami uspořádanými nad sebou. Konstrukční systémy dřevostaveb, srubové, hrázděné i rámové a také systémy masívní dřevostavby patří do kategorie lineárního přenosu zatížení.
Bodový přenos zatížení
Bodový přenos zatížení se vyznačuje lokalizací místa s koncentrací sil v jednom bodě. Typickým příkladem jsou skeletové dřevostavby. Zde je nosná funkce konstrukce jednoznačně vymezena. Dělící a dispozici utvářející konstrukce mají povětšinou doplňkový charakter. Sloupy uspořádané v rastru přenášejí zatížení do základů. Přenášení zatížení nosníky, průvlaky, překlady a vaznicemi zpravidla vyžaduje speciální řešení v oblasti spojů a styčníků. Protože zde dochází k velkým koncentrovaným namáháním, je nutné této problematice věnovat zvláštní pozornost.
Konstrukční principy dřevostaveb
Dřevěné prvky a elementy se používají jako nosné nebo nenosné prvky interiérových a exteriérových stěn, stropů a střešních konstrukcí dřevostaveb. Často jde o složené konstrukce s dřevěným rámem a plášťovacích materiálů na bázi dřeva nebo jiných velkoplošných materiálů, které se již během procesu prefabrikace připojují z jedné nebo více stran. U jiných systému, převážně masivních, tvoří deska z rostlého dřeva nebo deska z aglomerovaných materiálů nosnou desku ve vztahu horizontálním, či vertikálním. Jistým řešením jsou také systémy z modulů malého formátu, které mohou působit jako nosné i jako výplňové.
Malé moduly v rastrovém rozměru
Snadno manipulovatelné moduly v malém rastru. Vytváří konstrukční systém dřevostaveb jednoduchým skládáním vedle sebe a na sebe podle daných konstrukčních zásad. Takto postavené vnitřní a vnější stěny plní současně nosnou a výplňovou funkci. Půdorysný rozměr stavby musí respektovat (mnohonásobkem) rozměru rastru.
Dílce v rastrovém rozměru
Dílce se vyrábí ve výšce podlaží o šířce v rastrovém rozměru (se šířkou např. 600, 625, 1000, 1200, 1250 mm). Půdorysový rozměr stavby je mnohonásobkem rastrového rozměru.
Dílce v rozměru místnosti nebo půdorysu
Délka těchto dílců se vztahuje na celou šířku domu (omezením šířky elementu bývá spíše problematiky přepravy na staveniště, než výrobní možnosti). Výška dílců odpovídá výšce podlaží.
Prostorové (buňkové, též kontejnerové) systémy
Prostorové systémy se sestavují a kompletují ve výrobním závodě a představují nejvyšší stupeň prefabrikace dřevostaveb. Sestava bývá většinou včetně podlahy, stěn a stropů. Sestavené modulové buňky se jako celek přepravují na staveniště, kde se jen sesadí podle schématu na sebe a vedle sebe.
Bude Vás zajímat: Modulové dřevostavby do milionu
Tento článek uzavírá seriál o konstrukčních systémech dřevostaveb. Našli jste informace, které jste hledali? Pokud Vám stále některé odpovědi chybí, napište dotaz do Poradny nebo navrhněte vlastní téma článku.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Michal Šopík
Hlavní inženýr Vesper Frames s.r.o.
Vydáno dne:
14.12.2011
Konstrukční systémy dřevostaveb 1. díl - Rozměrová a modulová koordinace
Důležitou a často opomíjenou podmínkou dobře zvládnutého návrhového konceptu...
Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.
Metropol Parasol přinesl stín a novou architekturu
Lze skloubit slunečník s tržištěm a vykopávkami? Ve Španělsku ano!
Sruby a jejich budoucnost
Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?
Microllam, LVL, Ultralam - žádný rozdíl? Dýha, která unese strop i střechu
Chcete se konečně vyznat v názvosloví vrstveného dřeva? Jaké jsou hlavní přednosti materiálu na bázi dřeva s označením Microllam, LVL nebo Ultralam? Čtěte zde!
Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš
Střecha je jen tak dobrá, jaký má krov. Inspirujte se nejrůznějšími variacemi z celého světa. Mimochodem, víte, jak vypadá ten váš?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: