HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba 5patrové betonové školy prokoukla díky zelené fasádě a oživila celou komunitu

Pět pater betonu, uprostřed velkoměstského slumu? Ještě štěstí, že takhle si někteří architekti smysluplnou a udržitelnou stavbu nepředstavují. Rozpracovanou stavbu školy s pomocí zelené fasády a bambusu přetvořili na užitečný prostor, který se stane smaragdově zeleným útesem.


škola v kambodži
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: COOKFOX Architects (se souhlasem)

S jistou nadsázkou by se chtělo říct: „Rozmohl se nám tu takový nešvar…“ Stavební projekty, které cílí na nějakou formu rozvojové nebo humanitární pomoci, poslední dobou spíš odpovídají přání zadavatelů a investorů, rozmarům a líbivosti architektů, než těm, komu mají být nakonec určeny. Výjimky z pravidla se samozřejmě najdou, ale zrovna mnoho jich není. A projekt z dílny architektů Cookfox, zasazený do hlavního kambodžského města Phnom Penhu, mezi nimi září. Byť tedy asi nepatří k těm úplně nejvzhlednějším. Jak to? Do zaběhlého konceptu: „Postavíme jim tam školu, aby se jim vedlo lépe,“ vnáší tradice místní stavební praxe, principy udržitelnosti/soběstačnosti a také lokální materiál.

Fotogalerie:

i Foto: COOKFOX Architects (se souhlasem), Cookfox Architects

Beton a slum? Tak se pohoda nedělá…

S výstavbou takzvané Akademie Neesona Crippse, veřejné školy, se tu začalo už v roce 2012. A zprvu to nevypadalo, že by stavba spolufinancovaná kambodžským Dětským fondem něčím překvapila. Pětipatrová betonová škola, která vyrůstala uprostřed pestrobarevné směsi nahloučených domků ve slumu, působila jako pěst na oko. Dočasné umrtvení projektu, ke kterému došlo v důsledku ekonomické krize, dobré věci ale paradoxně pomohlo. Po znovu nastartování stavebních prací se totiž díla chopili architekti ze studia Cookfox a rozhodli se ho pojmout jinak. Ne jako instantní a potřebnou stavbu, kterou si odškrtnete ze seznamu, ale dílo, které odráží místní identitu.

Dům s dírami uvnitř

Jedním z prvních nečekaných kroků bylo zastavení růstu budovy do výšky a uchování nezastavěných prostor uvnitř profilu stavby. Ano, části třetího, čtvrtého a pátého patra někde chybí. Proč? Místo zastavěných místností tu vznikl prostor pro venkovní učebny, zahrady a park, přímo zakomponovaný do jádra budovy. Druhým bodem na programu změn byla změna stavebního materiálu. Místo výplňového, ale poněkud surového betonu, nastoupila pálená hlína a jíl. Materiály lokálně dostupné a hojně využívané. Protože i v tropickém klimatu Kambodže dobře dýchají a zajišťují příjemné vnitřní klima.

To ostatně oživila i převislá zeleň pronikající do interiéru. Akademie tak nebude šedivým betonovým útesem, ale spíše zelenou horou mezi domy. A nebude také „jen tak obyčejnou školou“, ale celo-komunitním prostorem. Bezpečným místem, kde děti mohou trávit svůj volný čas. Hrou, sportem, vzděláváním. Jejich rodiče tu také najdou místo pro zasedání a porady anebo pro pořádání večerních kurzů. Místo jednorázové a jednoúčelové stavby tak vzniklo místo, ze kterého budou mít prospěch obyvatelé celé čtvrti.

Zelený ostrov uprostřed města

Akademie není ve svém principu dřevostavbou, kostra je betonová. Je spíše kombinací přístupů. Ale stěží by mohla zajistit to, co má přinášet, kdyby tu nebylo dřevo hojně zastoupeno. Na první pohled je to patrné na fasádě, která je doslova poseta dutými stvoly bambusu. Proč? Fungují jako předsazená markýza, poskytující zástin a ochlazující interiér. Současně je pak tento vnější dřevěný krunýř určený k tomu, aby se po něm vinula a pnula zeleň, prorůstající z polootevřeného interiéru. Vytváří hrazení, ploty, zábradlí, předěly a zvelebuje i interiér. Dřevěné prvky polidšťují celé místo, vnáší kus přírody do velkoměsta, kde je při rozloze zastavěné plochy 680 kilometrů čtverečních jen minimum parků.

„Škola naznačuje lepší budoucnost, která se odvíjí od bohaté historie Kambodže,“ říkají architekti. Do stavby jsou zapracovány prvky, které jsou typické pro malé venkovské stavby, ale v patřičně zvětšeném měřítku. „Dnes to složitě nazýváme biofilním designem, ale ve skutečnosti to celé vychází jen ze zkušeností předchozích generací.“ V tropech se nedá stavět „rychle a na zakázku“, když nebudete respektovat místní kulturní zvyklosti a klimatické zákonitosti. Velkokapacitní budovy, třeba zrovna právě vzdělávací instituce, nebudou v tropech nikdy dobře fungovat, pokud z jejich designu vyřadíte zeleň a dřevo. Akademie z Phnom Penhu jde v tomhle ohledu dál, a kombinací chytrých udržitelných prvků vytváří skutečnou kvalitu.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.05.2022

Photocredit: COOKFOX Architects (se souhlasem)

3

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností
Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

V některých školách naměřili nebezpečné množství oxidu uhličitého
Vysoká koncentrace oxidu uhličitého v interiéru způsobuje únavu, otupělost a dokonce zdravotní problémy. V tříleté studii se prokázalo, že toto je na většině českých škol velký problém.

Berlínská škola vyměnila beton za dřevo – vytvořila příjemný a bezpečný prostor pro vzdělávání
Prohlédněte si berlínskou základní školu, která se k modernímu vzdělávání postavila čelem. Pro své žáky zbudovala překrásné prostředí, ve kterém bude radost se učit.

Moderní školka ze dřeva má multifunkční stěny z překližky a kreativní hřiště
Prohlédněte si úžasnou moderní školku postavenou ze dřeva, která respektuje okolní prostředí a zároveň poskytuje dětem dokonalé místo ke hrám a prozkoumávání.

Montessori hračky a pomůcky – jak je používat a podle čeho vybírat
Slyšeli jste už o Montessori školce? Zajímají vás Montessori hračky a pomůcky pro vaše děti? Přečtěte si, jaká jsou důležitá kritéria pro jejich výběr.

Malý pozemek a velké plány? Stavte do výšky. Patrové domy 4+kk od 3,7 milionů
Nejoblíbenější patrové domy na klíč s dispozicí 4+kk již od 3,7 milionů. Vyberte si mezi nimi svého favorita.

Nejoblíbenější patrové domy 5+1, ceny květen 2023
Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších českých moderních patrových domů s dispozicí 5+kk a 5+1. Zjistěte jejich aktuální ceny, nahlédněte do fotogalerie a projděte si různá půdorysná řešení.

Biofilií trpí cca 15 % české populace. Většina to ani netuší
Více než polovina domů trpí syndromem nemocných budov, což negativně ovlivňuje zdraví a pohodu lidí, kteří tráví v budovách většinu svého času. Jak to řešit?