HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Klasické bazénové filtraci nejspíš odzvonilo. Výrazně čistější vody dosáhl zeolit, navíc snížil zápach chlóru a je levný

Jarní teploty naznačují, že sezóna koupání v zahradních bazénech opět pomalu klepe na dveře. Problém, se kterým se každoročně potýkají statisíce majitelů bazénů, je rovnováha čistoty a zdravotní nezávadnosti vody. Napumpovat bazén chlórem dovede každý, nicméně dosáhnout skutečně křišťálově čisté vody i bez nutnosti využití chemie, to už stojí trochu úsilí. Značným průlomem v tomto směru je využití tzv. zeolitu, který v čistícím řetězci vody zajistí zvýšení čisticího efektu i více než pětinásobně. To se pak odrazí na čistotě a kvalitě vody. A nejen to, tato metoda eliminuje do značné míry i nepříjemný zápach chlóru, který se z vody může uvolňovat.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Je libo žabinec nebo chlórovou lázeň?

Asi každý, kdo někdy provozoval zahradní bazén musel řešit nekonečné dilema mezi kvetoucí vodou, která chytá různé odstíny zelené a chemickým ošetřením, které naopak může způsobovat podráždění pokožky. Někteří majitelé experimentují se slanou vodou, jiní testují různé druhy pískové bazénové filtrace. Zásadním průlomem v tomto směru se však ukazuje využití právě zeolitu, materiálu, pomocí kterého se povedlo dosáhnout několikanásobně čistější vody a to bez znatelného zvýšení provozních nákladů. Do budoucna lze proto očekávat plný přechod na tuto technologii.

Propustnost filtru rozhoduje o všem

Podstatou zvýšeného čistícího efektu využitím zeolitu místo klasické pískové bazénové filtrace je rozdílná velikost částic nečistoty, které dovede filtr zachytit. Zatímco u klasické pískové filtrace se jedná o částice přibližně o velikosti mezi dvaceti a třiceti mikrony, filtrace na bázi zeolitu odchytí částice už od velikosti kolem pěti mikronů. Tedy více než pětkrát menší. Tento fakt se následně zásadním způsobem odráží do kvality a čistoty přečištěné vody, která je vypouštěna zpět do bazénu. Vliv má nejen estetický ale zejména zdravotní. Zeolit tak dokáže nahradit i některé profesionální a drahé bazénové filtrace, viz např. zde.

Odstranění chlóru? Ne tak docela

Určitý obsah chloru ve vodě pomáhá eliminovat vznik biologických složek, které následně mají vliv na tzv. kažení vody. Využití chlóru tedy, jako takového, není do určité míry problematické. Proto se také chlór přidává do pitné vody a je běžnou součástí veřejných bazénů. Toliko známý chlórový zápach, který pak známe a který může způsobovat podráždění očí pak ale není příčinou samotného chlóru, ale jeho uvolněním díky obsahu amoniaku ve vodě. Jak se do vody dostane amoniak? Dobrá otázka. Typicky se do vody dostane z potu, moči a nebo zbytků opalovacích krémů. Což jsou tekutiny, jejíchž uvolnění do bazénu nejspíš nikdy stoprocentně nejde předejít. Struktura zeolitu v čistícím řetězci je schopna molekuly amoniaku z vody vyvázat a tím omezit i uvolňování nepříjemného chlorového zápachu. Bazénové filtrace, do kterých lze zeolit využít najdete např. zde.

Odkud se vůbec vzal?

Zeolit je hornina sopečného původu. Díky způsobu svého vzniku a faktu, že nepodlehla zásadní erozi, disponuje velmi porézní a jemnou strukturou, která dokáže fungovat jako přirozený filtr. Díky přírodní podstatě tohoto materiálu nehrozí žádné negativní zdravotní dopady, které by mohly být rizikem v případě využití chemických alternativ. Navíc, a to je podstatné, pořízení tohoto materiálu a jeho zařazení do bazénové filtrace je díky jeho podstatě poměrně lacinou záležitostí.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
20.04.2025

Photocredit: Shutterstock

2