HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Je to pasivní dřevostavba? 6. díl aneb mají vaše okna správné U?

V dalším dílu seriálu o pasivních dřevostavbách se podíváme blíže na jejich okna. Ta mohou totiž být nejen zdrojem světla v interiéru, ale současně největším zdrojem tepelných ztrát v zimě nebo příčinou přehřívání v létě. Otázka Centra pasivního domu tedy zní:

Jaká okna jsou ve vašem domě použita a jakou Uw hodnotu dosahují?

Odpověď najdete v tomto článku.


pasivní dům desatero kvality
i Foto: © Dřevostavitel

Tento článek je již šestým dílem tohoto seriálu. Chcete-li začít od začátku, první díl: Máte výhled na jih? Najdete zde, nebo v sekci Na co si dát pozor.

Myšlenka ideálního fungování pasivního domu je částečně založena na co největších tepelných ziscích. Je to logické. Čím více tepla přijde do domu přirozenou cestou a zadarmo ze slunce, tím méně je ho nutné do domu dodávat tepelným zdrojem. Energii, kterou dům získává ze slunce, se říká pasivní solární zisky.

Základem je správný návrh okna do pasivního domu

Důsledná optimalizace a správné technické provedení oken dokážou zabezpečit, aby okna byla v celoroční bilanci zisková a ne ztrátová, jak tomu bývá v běžné výstavbě. Proto je nutné optimalizovat velikost a umístění prosklených ploch a následně volit vhodné stínící prvky.

TIP: Platí jednoduchá zásada, že velikost prosklení je rozumná do 40 % jižní fasády. Běžně stačí k přirozenému osvětlení prostor plocha otvorů o velikosti 1/6 až 1/4 podlahové plochy místnosti.

Co je důležité při volbě oken a dveří pro pasivní domy?

  • izolovaný rám okna a nízká pohledová výška
  • vysoká těsnost oken ve funkční spáře
  • kvalitní zasklení s výplní inertním plynem
  • dostatečná hodnota propustnosti slunečního záření g
  • správné osazení okna do konstrukce a utěsnění při montáži
  • možnost stínění proti nadměrnému přehřívání v létě

Jak tedy vypadá okno pro pasivní dřevostavbu/dům?

Oproti běžným rámům spíše hledejte zateplené rámy okna, které jsou širší a nižší než je obvyklý standard. Ty zabezpečí lepší tepelnou ochranu a maximum solárních zisků díky menšímu podílu rámu.

Základem budou okna s trojsklem, což by dnes již měl být snad standard i u domů, které nesledují přísná kritéria pasivního domu.

Co do materiálu rámu okna, z hlediska tepelně-izolačního i funkčního nelze preferovat dřevo, plast ani hliník. Všechny tři možnosti mají svá specifika a je třeba vybírat v kontextu konkrétní stavby a jejího rozpočtu.

Čtěte dále: Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit

Které okno je tedy pro pasivní dřevostavbu správné? Odpoví vám „účko“

Kromě obecných výše uvedených vlastností, nejdůležitějším parametrem pro hodnocení kvality okna pro pasivní dům je součinitel prostupu tepla U (dříve označovaný jako k). Je to hodnota pro celé okno – tedy zasklení včetně rámu. Výrobce by ho měl vždy uvádět. Požadavky technické normy na tento parametr jsou neustále zpřísňovány, ale doporučená hodnota pro pasivní domy je ještě výrazně nižší.

Hodnota UW = 0,8 W/(m².K) je požadavkem také pro certifikaci oken v Passivhaus Institutu v Darmstadtu pro klimatické podmínky Střední Evropy. Je i kritériem komfortu, aby okna vytvářela minimální teplotní rozdíl oproti vnitřnímu vzduchu.

Důležité je, že certifikovaná okna jsou hodnocena se stejným zasklením s para-metrem Ug = 0,7 W/(m².K), což umožňuje porovnat kvalitu rámu. Okna s vynikající zasklením a nevhodným rámem sice mohou splňovat hodnotu celého okna, ale po osazení do konstrukce vzniká v místě styku značný tepelný most, který výrazně zhorší výsledný součinitel prostupu tepla osazeného okna. Proto je také požadovaná hodnota zabudovaného okna nižší než 0,85 W/(m².K). Naprostá většina neizolovaných rámů tento požadavek po zabudování do konstrukce nesplňuje.

Správná odpověď na otázku:

Jaká okna jsou ve vašem domě použita a jakou Uw hodnotu dosahují? tedy zní:

  • Použili jsme okna s trojskly a zatepleným rámem
  • Deklarované UW je menší než 0,8 W/(m².K)

 

Více informací o oknech a dveřích do pasivních domů nebo blíže k jejich zasklení najdete v infolistech Centra pasivního domu.

Máte nějaké další dotazy k probíranému tématu? Napište nám do diskuse nebo se s konkrétním problémem obraťte přímo do Poradny.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK


nezisková organizace

Vydáno dne:
07.10.2015

2

Soutěž o nejlepší energeticky šetrný dům Česka
Do letošního ročníku se přihlásilo 53 originálních energeticky šetrných staveb. Odborná porota z nich vybrala třináctku nejlepších.

Pozvánka na Mezinárodní konferenci Centra pasivního domu 2018
Zajímáte se o pasivní domy? Zúčastněte se i vy 13. ročníku Mezinárodní konference Centra pasivního domu 2018 s podtitulem INOVACE PRO NULOVÉ BUDOVY.

Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!
Jak ušetřit při výběru oken? V článku se dozvíte, kam okna umístit, jaké vybrat zasklení i na co si dát pozor, aby vám vaše okna přinesla tepelné zisky.

Otevřené pasivní domy v červnu 2019
V červnu (7.–9. 6.) se otevřou zájemcům o pasivní domy některé stavby v rámci Dny pasivních domů 2019. Přijďte je navštívit a na vlastní kůži pocítit jejich tepelný komfort v letních dnech.

Jak mít více světla a přitom se vyhnout přehřívání? Majitel dřevostavby má řešení
Majitel vyřešil přehřívání svého domu. Dřevostavba pohlcuje teplo a odráží světlo.

Český vědec, kterého obdivuje Bill Gates, poukazuje na způsob až 30% snížení energií bez předražených technologií
Václav Smil je uznávaný český vědec, který napsal o energetice a přírodních zdrojích přes 40 publikací. V nich poukazuje na způsoby úspory energií.

Stavět z cihly odmítli a ušetřili tak 1,5 milionu a roční nájem k tomu
Tomáš a Jaroslava toužili po rodinném životě v novém domě se zahradou a přírodou na dosah ruky. Co je přimělo vyměnit cihlový dům za dřevostavbu? A proč se záměrně vyhnuli typovému projektu?