HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Ať už pěstujete zeleninu, bylinky nebo květiny, je to právě kompost, který jim dodá potřebné živiny. Navíc je škoda, aby posekaná tráva nebo zbytky z kuchyně končili jen tak v kontejneru nebo ve směsném odpadu. Založte na své zahradě kompost a kompostujte o sto šest. Jak na to?


kompost
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce

Kompost už dávno nemusí mít podobu nevzhledné hromady v rohu zahrady, za kterou se budete stydět. Naopak. Kompost a kompostéry mají své pevné místo i na městských nebo okrasných zahradách a umí být „sexy“, pokud jim dáte správný tvar.

Kompostéry na zahradu i balkon

Výběr kompostérů je dnes víc než široký. Z materiálů vede plast, pozink nebo dřevo. Tvary a velikosti jsou různé. Menší plastové komposty jsou určené na balkony nebo na malé zahrady či dvorky. Naopak rozměrnější kompostéry například ze dřeva nebo z pozinku najdou své pevné místo na venkovské zahradě.

Vyrábí se kompostéry jednokomorové nebo tříkomorové. Právě vícekomorové kompostéry jsou vhodné pro průběžné kompostování, protože zatímco v jedné komoře kompost zraje, do druhé se ukládá materiál. Pro celoroční kompostování jsou pak určené zateplené kompostéry.

Podívejte se na aktuální ceny kompostérů:

Klasický dřevěný kompostér ASKO Přírodní KOMPOSTÉR z borovice s máčenou zelenou impregnací o objemu 560litrů.

Kompostér JRK 800 HOBBY.

Dvojitý bubnový rotační kompostér LIFETIME DOUBLE Dvojitý rotační.

Stavba kompostéru svépomocí

Moderní kompostéry přináší celou řadu „vychytávek“, ale pro úspěšné kompostování nejsou úplně nutností. Vystačíte si i s docela primitivní konstrukcí. Pokud vám například zbyly staré trámy po rekonstrukci, využijte je k vytvoření kompostu, kdy je prostě jednoduše postavíte přes sebe. Kompostu můžete postavit také z palet nebo fošen.

Jak založit kompost

Když máte promyšleno, z čeho kompostér vyrobíte, je důležité dobře kompost začlenit do zahrady. Vhodné je odlehlé a stinné místo, optimálně pod větším stromem (například pod ořešákem). Vhodné je, aby na místo šlo po část dne slunce, protože kompost se musí zapařovat, ale neměl by být na místě, kde se zdržuje nadměrné množství vody.

Z místa, kam přijde kompost, odstraníme drny. Na dno kompostu nic nepokládejte, protože z půdy pod kompostem se do něho dostanou živé organismyžížaly, které podpoří rozklad kompostovaného zahradního nebo kuchyňského odpadu.

Co do kompostu patří?

  • Odřezky nebo zbytky zeleniny a ovoce.
  • Kávová sedlina a čajové zbytky.
  • Skořápky z vajec nebo z ořechů.
  • Posekaná tráva, listí a drobné větvičky.
  • Popel ze dřeva.
  • Piliny, kůra nebo hobliny.
  • Zbytky pečiva.
  • Lepenka, papírové kapesníky nebo ubrousky.
  • Trus býložravých hospodářských zvířat.
  • Peří, chlupy, vlasy.
  • Podestýlka domácích býložravých zvířat.

Co do kompostu nepatří?

  • Kosti, zbytky masa nebo kůže.
  • Rostlinné oleje a tuky.
  • Rostliny napadené chorobami.
  • Vykvetlý plevel.
  • Chemicky ošetřené materiály.
  • Exkrementy masožravých zvířat.

Starost o kompost a urychlování rozkladu

Vrstvy kompostovaného odpadu je vhodné proložit vrstvou zeminy a přidat také trochu vápna. Jednou za čas je vhodné kompost promíchat a přecházet. Vršek kompostu je dobré udržovat tak, aby veprostřed vznikl důlek a voda nestékala. Kompost by měl zůstat vzdušný, což podpoří tlení.

Tvorbu zeminy v kompostu urychlí různí pomocníci, jako jsou urychlovače. Volte je s rozumem a poraďte se raději se zkušeným zahradníkem. Práci s přehazováním kompostu usnadní překopávače nebo prosévačky kompostu, které jsou ale určené hlavně pro profesionální zpracování.

Našli jste informace, které jste hledali, nebo vám v hlavě stále ještě zůstávají nějaké otazníky? Napište nám do diskuse.

 

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.06.2016

Photocredit: Archiv redakce

6

Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady
Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde.

Jak založit rychle rostoucí živý plot?
Jak vybrat dřeviny pro živý plot a kde je vysadit? Povíme si v článku.

Vertikutátor – proč a jak provzdušnit váš trávník?
Kolik stojí a jak vybrat ten správný vertikutátor neboli provzdušňovač pro váš trávník? Poradí vám článek.

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?
Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Zakládání trávníku: Návod a několik rad, než se pustíte do práce
Jak správně založit trávník? Co promyslet, než se pustíte do práce? Máme pro vás návod krok po kroku.

Jak a kdy správně zalévat trávník?
Zalévání trávníku není velká věda, víte ale kdy je ten správný čas? Jaké je optimální množství vody a čím zalévat? Vše se dozvíte v našem článku.

Plevel v trávníku? Návod jak s ním zatočit
Pečujete o trávník, přesto z něj každou chvíli vykoukne plevel. Váš boj s ním je marný a plevel vzdoruje? Poradíme vám, jak se ho zbavit.

Kamení na zahradě v hlavní roli: Zužitkujte jej do posledního oblázku
Kámen je nepostradatelnou součástí zahrady. Přinášíme tipy, jak ho zajímavě a jednoduše zužitkovat a vytvořit si na zahradě originální a užitečné kamenné stavby.

Zahradní pergola svépomocí + návod
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Bydlení podle Feng Shui: harmonická zahrada je živoucím místem, které respektuje okolní přírodu
Zařiďte si zahradu podle Feng Shui, a získáte tak svůj kousek přírody a neutuchající zdroj radosti a klidu. Inspirujte se v našem článku.