HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V Indii byly testovány první filtry pitné vody vyrobené ze dřeva

Za velmi slibným a zajímavým objevem stojí tým vědců a odborníku z amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT), k životu totiž přivedli filtry pitné vody vyráběné ze dřeva. První prototypy se testovaly v Indii a zatím se jeví jako velmi levná a přírodní možnost filtrace vody, která by mohla znamenat velký pokrok zejména pro země třetího světa.


Výroba filtru ze dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Massachusetts Institute of Technology (MIT) Mechanical Engineering

Přirozená filtrační schopnost dřeva

Pro výrobu zmíněného filtru je využíváno dřevo nekvetoucích stromů, jako je například borovice nebo ginkgo. Jejich bělové dřevo, tedy jen určitá část stavby kmene, totiž obsahuje speciální pletiva zaručující kmenem stromu transport vody a živin od kořenů až k horním větvím. Odborné botanické označení pro tato pletiva cévnatých rostlin je dřevní cévní svazek nebo také xylém. Jednotlivé trubice xylému jsou pak propojeny velmi tenkými membránami, které fungují jako přírodní síta a filtrují vodu a mízu.

Fotogalerie:

i Foto: Massachusetts Institute of Technology (MIT) Mechanical Engineering , Krithika Ramchander, Rohit Karnik, Megha Hegde, Kendra Leith, N.R. Fuller, Sayo Studio

Co dokáže dřevěný filtr odfiltrovat

Odborníci z MIT dlouhodobě zkoumají tuto přirozenou filtrační schopnost bělového dřeva a jednoduché filtry z částí větví vyrobili už dříve, čímž potvrdili, že i tato opravdu levná technologie dokáže velmi účinně filtrovat bakterie.

Nicméně v poslední době vědci ve výzkumech ještě pokročili a teoretické znalosti se jim podařilo převést do reálných produktů. Při laboratorních testech vyrobili poprvé nové xylémové filtry, které dokážou odfiltrovat patogeny, jako jsou velmi nebezpečné bakterie E. coli i rotaviry. Dokázali, že filtr umí například velmi účinně odstranit bakterie z kontaminovaného pramene, vodovodu či klidně podzemních vod. Mimochodem, filtry by měly fungovat také na viry.

Navíc pokročili ještě dále a vyvinuli rovnou jednoduchou techniku k prodloužení doby použitelnosti filtrů, které mohou být nyní klidně skladovány v suché formě po dobu nejméně dvou let a neztratí svou účinnost.

Jak si vyrobit vlastní filtr ze dřeva?

Podrobný návod najdete popsaný v češtině v naší fotogalerii nebo v originálu v následujícím videu.

Testování dřevěných filtrů v praxi

Nejdůležitější je ale fakt, že filtry už prošly testováním v reálných podmínkách. Pomocí prozkoumaných technik vědci vyrobili xylémové filtry v Indii, zemi, která zaznamenala nejvyšší úmrtnost na choroby přenášené vodou na světě a kde je bezpečná a spolehlivá pitná voda nedostupná více než 160 milionům lidí, a dlouhodobě je testovali s místními obyvateli.

Na základě dvou let testování a zpětné vazby od více než 1000 potencionálních uživatelů pak tým vyvinul prototyp jednoduchého filtračního systému vybaveného vyměnitelnými xylémovými filtry, které čistí vodu rychlostí jeden litr za hodinu.

Veškeré výsledky už byly zveřejněny ve vědeckém časopise Nature Communications a ukazují, že xylémové filtry mají opravdu velký potenciál pro použití v komunitním prostředí. Nyní už je předmětem zkoumání zejména snaha zpřístupnit technologii ve velkém lidem v oblastech, kde jsou problémy s pitnou vodou každodenním tématem a její nedostatek je zde hlavní příčinou nemocí a úmrtí.

Využití v praxi

Výzkumný tým se nyní pokouší technologii dostat do co největšího povědomí. Jelikož použité materiály i výrobní procesy jsou snadno dostupné a jednoduché, vědci si od celé technologie hodně slibují. „Očekáváme, že v místech, kde bylo jedinou možností pít nefiltrovanou vodu, xylémové filtry zlepší zdraví a umožní dostat k lidem nezávadnou pitnou vodu,“ řekl Rohit Karnik, profesor strojního inženýrství a vedoucí oddělení pro vzdělávání na MIT.

Celý nápad je velmi zajímavý a staví před nás otázku, jak ještě bychom mohli dřevo využívat? Ukazuje se, že spousta jeho schopností nám ještě může být skryta.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
15.09.2021

Photocredit: Massachusetts Institute of Technology (MIT) Mechanical Engineering

1

Tepelná modifikace dřeva – co je to ThermoWood?
Tepelná modifikace dřeva je úprava vlastností dřeva působením vysokých vysokých teplot, který využívali již naši předkové a dnej jej znáte pod názvem ThermoWood.

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?
Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?

Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?
Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.

Změkčovače vody: 3 tipy, jak se zbavit tvrdé vody
Taky patříte mezi ty, které trápí tvrdá voda? Pojďte se podívat na 3 tipy, jak s tvrdou vodou zatočit. Koupíte změkčovač vody, nebo se pustíte do alternativních metod změkčení tvrdé vody?

Stromy umí udělat z pekla nový ráj. Jaký trik za tím stojí?
Stromy mají nevšední schopnost přežít i v jedem zamořené půdě. Toho si před časem povšimli finští výzkumníci. Jak se naučili tento zázrak využít?

Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!
Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!

Mokrá ochrana dřeva – pod vodou je dřevo nejlépe chráněno proti škůdcům
Věděli jste, že když bude dřevo ve vodě, tak mu to neublíží? Naopak, voda ho dostatečně ochrání před potencionálními škůdci. Více o tomto způsobu ochrany dřeva se dočtete v následujícím článku.