Neobvyklá kombinace dřeva a betonu – to je nová Guggenheimova galerie
Ze všech kulturních a společenských prostor je současná umělecká galerie obvykle tou nejjednodušší a nejhomogennější. Co si při zmínce o umělecké galerii představíte vy? Nejčastější odpovědí nejspíše budou rozlehlé bílé místnosti, strohé a zcela prázdné – až na vystavená umělecká díla. Tento koncept „bílé krychle“ byl zpopularizován v polovině dvacátého století v New Yorku. Galerie, kteoru vám ukážeme dnes, je však pravým opakem.
Neutrální interiéry, jednoduché čisté linie a hladké bílé stěny mají poskytovat divákovi prostor, kde si bude moci vychutnat zážitek z vystaveného umění bez zbytečného rozptylování. Nová galerie IK LAB v Tulumu tento koncept ale převrátila vzhůru nohama, oprostila se od konvencí a nabídla prostor, který je sám o sobě uměleckým dílem.
Galerie v Mexiku
Pravnuk sběratelky umění Peggy Guggenheimové otevřel loni na jaře uměleckou galerii v eko-resortu v mexickém Tulumu, kde organicky tvarované betonové stěny a vlnící se podlahy poskytují vskutku neobvyklé pozadí uměleckým dílům. Najdeme ji v luxusním ekologicky šetrném letovisku zvaném Azulik nacházejícím se v oblíbeném prázdninovém městě Tulum na pobřeží poloostrova Yucatán v Mexiku.
Umělecká galerie v letovisku bez moderních technologií
Projekt se zrodil, když Santiago Rumney Guggenheim – potomek slavné rodiny Guggenheimů a tulumský rodák – navrhl, aby zakladatel, generální ředitel a designer místního eko-resortu Jorge Eduardo Neira Sterkel otevřel také uměleckou galerii. Ten ji pojal jako ztělesnění bohaté přírody a duchovního dědictví poloostrova Yucatán – tak trochu jako indiánskou chýši nebo ptačí hnízdo, které koresponduje s atmosférou a konceptem letoviska Azulik. To bylo vybudováno s vědomím, že technologie mají dopad na životní prostředí a naši schopnost dostat se do opravdového souladu s okolím, takže vily pro ubytování hostů jsou bez klimatizace, televize, Wi-Fi nebo elektrického světla. Sterkelův návrh IK LABu si klade za povinnost mít co nejmenší dopad na životní prostředí a následovat ekologický charakter této prázdninové destinace.
Guggenheimův projekt má za cíl pokračovat v odkazu jeho předků: jeho prababička Peggy byla legendární americkou obchodnicí s uměním a neteří Salomona R. Guggenheima – bohatého amerického podnikatele a filantropa, který stojí například za vznikem několika muzeí, včetně spirálové budovy Franka Lloyda Wrighta v New Yorku.
„Moje historie je s Tulumem hluboce spjatá a tento projekt je velmi blízký mému srdci,“ řekl ve svém prohlášení Santiago Rumney Guggenheim. „IK LAB je více než jen galerie, snaží se poskytnout tvůrčí prostředí a rámec pro ty nejlepší kreativní mozky světa, aby došlo k interakci s vizionářskou architekturou galerie a díky tomu se nechali inspirovat k novým možnostem a způsobům tvorby.“
Galerie z větví a betonu
Galerie se zvedá až do výšky korun stromů a je postavena z lokálních materiálů – betonu a dřeva. Její organické tvary mají daleko k tradičním bílým strohým místnostem, které si člověk nejčastěji vybaví při zmínce o umělecké galerii. Místy si můžete všimnout dokonce živých stromů, jak pronikají skrz betonovou konstrukci dovnitř a ven.
Velmi netradiční strukturu dávají nerovnému baldachýnu, který kryje výstavní prostor, větve použité na jeho stavbu. Menší větévky pak vyplňují prostor mezi nimi v diagonálním vzoru připomínajícím žilkování listů. Úzkými mezerami mezi větvičkami může pronikat denní světlo. Další světlo poskytují okrouhlá okna ve stěnách a stropě.
Bejuco – místní rostlina podobné vinné révě – tvoří vlnité vzory na podlaze a je přerušováno betonovými segmenty, které se náhle zvedají a zakřivují jako vlny narážející na pobřeží, čímž tvoří stěny. Bejuco oplétá také sloupy a zábradlí lávky. Jedna ze zdí je postavena jako lezecká stěna s otvory ve tvaru měsíce, které slouží jako stupně a úchyty. Řada nábytku v galerii, včetně stolu a sady židlí, je také vyrobena z betonu.
Před návštěvou si budete muset sundat boty a až pak vstoupit na zvlněnou podlahu, která se zvedá do vyvýšenému ochozu, který vede kolem celé galerie. Střídající se struktury pod vašimi chodidly umocňují zážitek z návštěvy.
Rekreační středisko Azulik je jednou z mnoha možností ubytování v Tulumu, který se v posledních letech stal populární prázdninovou destinací a byl inspirací pro výstavbu dalších designových staveb podél místní pláže. V naší galerii si můžete prohlédnout IK LAB i letovisko Azulik. Dýchne na vás nevšední atmosféra klidu a spojení s přírodou.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Hana Svobodová
Vydáno dne:
13.05.2019
Photocredit: IK LAB
Pergola, kterou vám budou sousedi závidět
Tato promyšlená pergola bez problému pojme 15 lidí, kteří pod ní mohou společně vařit, jíst a schovat se před deštěm. Více naleznete v této fotogalerii.
Dřevostavba pro/na ptáky
Tuto zajímavou dřevostavbu nápadně připomínající ptáka naleznete v Německu na pobřeží Baltu kousek od města Heiliganfen. Více v této fotogalerii
Zajímavé interiéry, které musíte vidět
Připravili jsme pro vás fotogalerii zajímavě řešených interiéru, kde je použité dřevo. Naleznete zde zajímavé tipy, vychytávky a inspiraci pro ten Váš.
Úchvatná indická dřevostavba Palmyra
Tato dřevostavba uprostřed kokosové plantáže měla být útočištěm před ruchem velkoměsta. Jak si s tím architekti poradili, se můžete přesvědčit v této galerii.
Hiroshige Ando: Muzeum postavené z místních a ručně vyráběných materiálů. Pojďte na prohlídku!
Hiroshige Ando Muzeum pochází z dílny architektů Kengo Kuma. Prohlédněte si tuto netradiční japonskou stavbu ve fotogalerii.
Knihovna Liyuan – čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou
Knihovna LiYuan. Pečlivě navržený prostor pro čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou.
Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet
Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Chystáte se stavět nový dům? Podívejte se, jaké máte možnosti pro jeho založení.
Dům z překližky a betonu – netradiční stavební konstrukce slouží už šedesát let
Netradičním spojením dřeva a betonu byl vytvořen sendvičový stavební systém pro výstavbu rodinných domů, který vznikl už v 50. letech minulého století. Prozkoumejte ho v dnešním článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: