Hochbeet záhon dosahuje o 30 % lepší úrody a zcela eliminuje slimáky i hlodavce. Dá se vyrobit za pár stovek
S nadcházející zahrádkářskou sezónou si mnoho lidí klade otázku, jak správně připravit svůj záhon, aby dosáhl co nejlepší sklizně a kvality plodin. A současně také, aby o sklizeň nepřišel vlivem různých škůdců, proti kterým je rok od roku těžší se bránit. Velmi zajímavým řešením může být systém tzv. hochbeet záhonu, který ačkoli není u nás moc často k vidění, dokáže poměrně značně zvýšit úrodu a jako vedlejší efekt i předcházet škůdcům. Vytvořit jej je přitom poměrně snadné.

Invaze škůdců je za dveřmi
Stále se opakující příběhy zahrádkářů při boji se škůdci často nemají jednoduché řešení. U běžných plodin se nejčastěji jedná o nájezdy slimáků či hlodavců. Bolehlav mnohdy ale lidem způsobují také různé druhy půdních škůdců ve formě larev a v neposlední řadě také všudypřítomný plevel. Všechny tyto nezvané hosty lze poměrně úspěšně eliminovat i bez použití chemie, vytvořením tzv. hochbeet záhonu. Zatímco z hlediska slimáků a hlodavců dosahuje takřka dokonalých výsledků, z hlediska plevele lze hovořit o nadpolovičním úbytku těchto nežádoucích rostlin. Zcela eliminovat plevel se tedy nepovede, ale srazíme jeho množství minimálně na polovinu, což asi každý uzná, že není málo.
V čem nám takový záhon nejlépe pomůže?
Plodiny, které v takovém záhonu nejlépe prospívají patří mezi ty, které jsou právě v Česku velmi oblíbené. Malé rozšíření hochbeet záhonů je proto poměrně překvapivé. V první řadě se v tomto typu záhonu výrazně lépe daří rajčatům, jejichž úroda se na základě zkušeností zahrádkářů zvýší přibližně o třetinu. Navíc získají lepší kvalitu a chuť plodů. Záhon velmi dobře funguje také na pěstování paprik, či salátů. Někteří zahrádkáři hlásí dobré výsledky také při zasazení mrkve, ředkviček či cibule.
Jdeme si ho postavit
Hochbeet záhon si můžeme buď postavit sami, nebo si jeho základ můžeme pořídit v některém z obchodů se zahrádkářskými potřebami a dodělat podle potřeb (viz varianty a ceny zde). V základu potřebujeme dřevěná prkna, spojovací materiál, pletivo a měděný pásek. Základní sestavení záhonu je poměrně jednoduché. Vytvoříme konstrukci z prken obdélníkového nebo čtvercového tvaru s tím, že rohy spojíme buď úhelníky nebo přivrutováním hranolů. Minimální výška konstrukce by měla být 30 cm, doporučuje se však i 50, či 60 centimetrů, pro větší komfort. Jakmile máme hotovou dřevěnou konstrukci, můžeme se pustit do instalace systému ochrany proti škůdcům.
Neprojde ani myš
Na jednu stranu konstrukce, tedy na spodní část velkého obdélníkového či čtvercového truhlíku, nainstalujeme pletivo a to takové, jehož velikost ok je přibližně kolem jednoho centimetru. Cílem je, aby jím nemohl prolézt škůdce, ale současně aby jím prošly živiny a žížaly. Použít lze například tzv. králíkářské pletivo, které je běžně dostupné v hobby marketech. Pletivo natáhneme tak, aby přesahovalo konstrukci o pár centimetrů, zahneme jej a přichytíme hřebíky nebo sponkovačkou. Důležité je zkontrolovat, že pletivo je napnuté a že někde nevznikl otvor, kterým by mohli škůdci prolézt. Nyní máme hotovou spodní část záhonu, jdeme na horní.
Slimáci raději utečou k sousedovi
Ochranu proti slimákům u hochbeet záhonu vyřešíme velmi chytře pomocí měděných pásků. Upevníme je ve dvou místech. První tah vedeme přímo na horním okraji truhlíku, druhý tah pak přibližně deset centimetru pod ním. Můžeme použít samolepící měděnou pásku, jejíž instalace je jednoduchá, avšak může se časem odlepovat. Vystačíme si však i s klasickou, kterou je potřeba uchytit pomocí hřebíků a nebo sponkovačky. Jak ukazuje zkušenost, měděná páska velmi dobře chrání před vstupem slimáků. Vlhká pokožka slimáků totiž při kontaktu s měděným páskem spustí elektrochemickou reakci, při které dojde k mírnému brnění, které je slimákům velmi nepříjemné. Výsledkem je, že slimák místo opustí a jde si hledat potravu někam jinam.
Kdo není kutil, může zajít do prodejny
V případě, že se na stavbu záhonu necítíme, případně na to nemáme materiál, či prostor, je možno poohlédnout se po klasickém vyvýšeném záhonu (vhodné varianty a jejich ceny najdete například zde) a pouze si doplnit potřebné chybějící prvky, jako je ochrana pletivem proti hlodavcům, případně instalace pásky proti slimákům. Zásadní je, že při pořízení profesionálně zhotoveného základu pro tento záhon můžeme dosáhnout značně lepších estetických výsledků i kvality. Za to si však samozřejmě přiměřeně připlatíme (jak lze vidět například v nabídce luxusnějších typů záhonů zde).
P.S. Řešíte zahradu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Josef Chalupa
Redaktor
Vydáno dne:
26.04.2025
Photocredit: Canva CC
Zdroj: Gartenbau, Naturgarten

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: