Nový glamping v ČR byste nenašli. Kde je schovaný? S redakcí jsme byli uvnitř
(Ne)objevený glamping v ČR se liší v mnoha ohledech. Rodina z Podkrkonoší vybudovala nový dům na stromě, který stojí pár kroků od označených turistických tras. Poté, co si majitelé splnili tento sen, stanovili si mnohem větší poslání, jenž poznamená všechny návštěvníky onoho místa. Co tento glamping má, že ty ostatní za ním jen pokulhávají? Rodinný projekt dosahuje markantních rozměrů.
Co je to vlastně glamping?
Glamping je způsob, jak můžete pocítit tu pravou nespoutanou přírodu, aniž byste museli obětovat vaše pohodlí. Díky tomuto modernímu stylu kempování je možné více prozkoumat nezkrotnou přírodu a pohodlným způsobem cestovat klidně i po celém světě. Jednoduše řečeno, glamping je luxusní způsob klasického kempování. Jedno úžasné české glampingové místo jsme pro vás navštívili a zeptali se majitelů na mnoho otázek.
Fotogalerie:
Pane Míro, odhalíte našim čtenářům lokalitu treehousu?
Náš treehouse je vybudován v lesní roklině kousek od vrcholu kopce Zvičina, jenž se nachází v Podkrkonoší nedaleko Dvora Králové nad Labem. Na konkrétní místo na mapě však ukázat nemůžeme. Jedná se o rodinný projekt, za kterým stojím já, moje žena Kris a její otec Kája. Pevně se opíráme i o další členy rodiny, přátele a kamarády.
Umístění treehousu v roklině je nezvyklé. Jaké to má výhody?
Výhodou konstrukce našeho stromového domečku je to, že není v přímém kontaktu se stromy, které tak mají prostor pro růst a pohyb. Každý rok zveme arboristu na prořez usychajících větví a kontrolu vazby.
Podle čeho jste vybírali místo glampingu?
Lokalita byla vybrána na základě umístění v našem regionu, který dobře známe a kde žijeme. Důležitým faktorem rovněž bylo, aby místo bylo nejen klidné, skoro by se dalo říci až „zašité“, ale zároveň relativně snadno dostupné a dobře obslužné.
Potvrzeno redakcí
Úžasné výhledy do kraje, ať už severně na Krkonoše nebo jižně do Polabské nížiny, společně s přítomností dobytka na pastvinách, divoké zvěře a množství pramenů dodávají místu nepopsatelnou atmosféru a energii.
Co bylo cílem stavby domu na stromě?
Cílem glampingového projektu je dosažení co možná největší soběstačnosti. Víte, ona si dnes spousta lidí řekne, že je to jednoduché. Odstěhují se do lesa nebo na samotu s myšlenkou, že budou soběstační a všechno si vypěstují sami.
Opak bývá často pravdou a rozčarování z toho, jak moc času, úsilí, dovedností, péče, odhodlání a hlavně práce to stojí, bývá často veliké.
Budovali jste tedy stavbu s myšlenkou trvalé udržitelnosti?
Ano. Celý projekt se zakládá na principech permakultury, jež by se také dala označit jako jistá koncepce přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí. Tyto principy obecně usilují o trvalou udržitelnost – regeneraci přírodních zdrojů, včetně těch lidských.
Jsme přesvědčeni o tom, že ukazovat cestu k soběstačnosti prostřednictvím permakulturního způsobu života široké veřejnosti je bezpochyby cesta správným směrem.
Slavný ekolog zveřejnil inovativní systém, díky němuž došel k energetické úspoře
Proč jste se pustili do stavby treehousu? Co bylo tím hnacím motorem?
Pro mě je to splněný sen. Během svého dosavadního života jsem měl to štěstí hodně cestovat na různá místa a když se nyní ohlédnu zpět, tak je to vlastně přirozené vyústění mého dosavadního počínání. Návrat do Česka byl spojen s tím, že jsem našel svou životní partnerku, poznal její rodinu, která se stala i mou. Nyní máme v plánu pokračovat v plnění si našich společných snů.
Z jakého materiálu je treehouse postavený?
Stěny treehousu jsou konstrukčně řešeny roštem ze střešních latí. Rošt byl doplněn dvojitými okny, která mají pro zajímavost rám z ráfku od bicyklu. Tato okna byla vyvázaná drátem a ten pak vypleten dřevěnými proutky.
Nakonec se vše z obou stran natáhlo odlehčenou, lehce izolační hliněnou omítkou složenou z jílu, písku, liaporu, slaměné řezanky a dřevěných hoblin. Pro jistotu bylo zvoleno dokončení filcovanou, jemnou hliněnou omítkou, ve které byla zapracovaná perlinka.
- Převážně bylo použito modřínové a smrkové suché řezivo o délkách 4 m.
- Na vodou exponovaná místa a podlahu se použil modřín.
- Dřevo v interiéru i exteriéru bylo ošetřeno převážně lazurou.
- Na základ postavený na 10 zemních vrutech byl použit asfaltový nátěr.
Seznam konkrétních stavebních materiálů, které byly použity:
- Odolné modřínové řezivo – aktuální cenu naleznete zde.
- Smrkové suché řezivo – srovnání cen.
- Konkrétní lazuru na dřevo použili tuto.
- Nejčastěji používaný asfaltový nátěr – porovnejte si aktuální cenu.
Stavěli jste dům na stromě svépomocí?
Celý projekt realizoval náš kamarád, tudíž Filipovou mocí a svépomocí. Pamatuji si, že při stavbě pronesl tuto větu: „Připadal jsem si jako osadník, který právě připlul do nové země a staví ráj na zemi. Po několika měsících zjistíte, že se vám v lese zbystří smysly a začínáte si se sebou víc povídat.“
Proč svépomocí? Proč jste nepřizvali firmu?
Na začátku jsme jednu firmu na zhotovení treehousu kontaktovali a cena za realizaci nezatepleného stromového domečku z prken byla kolem 2 milionů bez DPH. Pakliže je však člověk šikovný, má čas na to si vše postavit sám, a navíc využije přírodní a recyklované materiály, může značně ušetřit.
Dokázal byste popsat skladbu střechy a podlah treehousu?
Skladba střechy směrem z interiéru:
- smrkové palubky,
- parobrzda,
- geotextilie,
- slaměná izolace,
- dřevěný záklop,
- kontaktní difuzní fólie,
- silná zahradní nopová fólie,
- zásyp směsí listí a jehličí.
Ukázku na najdete ve fotogalerii na této fotce.
Skladba podlahy směrem z interiéru:
- hoblovaná modřínová prkna,
- kontaktní difuzní fólie,
- slaměná izolace,
- geotextilie,
- prkna.
Ukázku na najdete ve fotogalerii zde.
Vypořádávali jste se s nějakými komplikacemi?
Prakticky po celou dobu stavby byly aplikovány metody improvizace dle hesla „dvakrát měř, hlavně to neřeš“. Pokud bychom se měli zmínit o komplikacích, pak to byly většinou snadno řešitelné záležitosti jako třeba poloha umístění nádrže na vodu kvůli nedostatečnému tlaku nebo třeba v zimě zapadlé auto.
Jak velký je váš glampingový treehouse?
Samotný treehouse má bez teras plochu cca 16 m2. S terasami a schodištěm necelých 30 m2. V lese jsou i lázně, které mají zhruba 20 m2.
Pojďme se přesunout dovnitř. Co tu máme?
Hned po vstupu vás zaujme panoramatické okno s výhledem na terasu a do okolního lesa. Uvnitř najdete plně vybavenou kuchyň, která je navíc doplněná o venkovní samoobslužný bar, taková podzemní lednice na kladku. Malý gauč s výhledem, který snad nikdy neomrzí, zároveň slouží jako přistýlka. Maximální kapacita se tak dá navýšit na 4 osoby. Tím nejlepším je však terasa s výhledem do rokliny a na přírodní lázně.
Jak řešíte úložné prostory?
Pod King Size postelí je prostoru spousta. Místo je i pod kuchyňskou linkou. Úložný prostor pro náhradní plynové lahve je i v podlaze spodní terasy.
Domek na stromě je off-grid. Jak máte tedy vyřešený systém vytápění a chlazení?
O chlazení se dokonale postará mikroklima v lesní roklině. I během parného léta je v lese chládek. Vysoko v korunách stromů navíc příjemně fouká. Topení je řešeno plynovým přímotopem. V lázních používáme pro ohřev vody ve sprše a dřezu plynový průtokový ohřívač a v kádi se topí dřevem. Elektřinu získáváme pomocí fotovoltaiky.
Za jak dlouho jste měli hotovo?
Pozemek byl koupen v červnu roku 2019. Do zimy se postavil treehouse bez interiérů. Na jaře se v chumelenicích, za popíjení horkého čaje s rumem, začaly stavět lázně, permakulturní zahrádka, grilovací terasa, schodiště a další detaily. Treehouse byl kompletně hotový do roka.
Představte si, že jste na začátku. Co byste udělali jinak?
Začali bychom mnohem dříve. Ale, jak již bylo zmíněno, stejně jako v přírodě, všechno chce svůj čas.
Na co jste v rámci treehousu nejvíce hrdí?
Popravdě, i když to možná bude znít jako obrovské klišé, jsme velice hrdí na to, že se můžeme podílet a seberealizovat na projektu, který nám jako rodině umožňuje být spolu. Snad jsme i trochu hrdí na to, že jsme si za cíl našeho počínání vybrali cestu k soběstačnosti v souznění s přírodou, což je spojeno s prakticky každodenní, tvrdou, teamovou prací.
Čím jste unikátní? Čím se vaše glampingové místo liší od těch ostatních?
Po vstupu do lesa budete chtít jen těžko uvěřit, že se tam mohou nacházet přírodní stavby, které vám poskytnou luxus standardního bydlení.
Pocit integrace s přírodou je umocněn tím, že na místě nepotkáte ani živáčka, neuslyšíte jediný zvuk civilizace. Z našeho pohledu jsou právě to ingredience jedinečnosti našeho místa. Díky lesní zahrádce, přírodnímu stavitelství a dalším detailům se snažíme pozvat návštěvníky k hlubšímu vnímání lidské činnosti v souznění s okolní přírodou.
Co vás žene dopředu? Co vás na provozování treehousu baví?
Provozování treehousu nám dává smysl. Mít možnost trávit alespoň část každého dne v lese a společně pracovat na rozvíjení projektu nás nabíjí energií.
Chystáte se na další podobné projekty?
Nejenže se na ně chystáme. My je aktuálně realizujeme. Na pozemku nedaleko od treehousu pracujeme na rekonstrukci plechové maringotky se starou plechovou U-rampou. Ve své podstatě se jedná o recyklaci. Snažíme se vnuknout nový život starým věcem a spojit moderní způsob života mladých lidí s integrací do vesnického způsobu života včetně pěstování ovoce a zeleniny i chovu domácí zvěře.
Mockrát děkujeme Mírovi a Kájovi za příjemné přivítání v jejich nádherném treehousu a za rozhovor, který nám poskytli. Ať se vaší rodině daří v plnění tak velkolepého snu.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
08.06.2023
Photocredit: Přemek Vida (se souhlasem)
Domek v korunách stromů nadchne milovníky dokonalých výhledů
Máte rádi nekonečné výhledy a nebojíte se výšek? Potom je domek v korunách stromů to pravé pro vás. Nakoukněte s námi dovnitř.
Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny
Mít tajný skrytý domek na stromě, do kterého se dá dostat jen po žebříku, to je sen nejednoho kluka. Jak to ale vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?
Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny
Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.
Luxusní camping je hitem sezóny – tipy na nejlepší místa
Glamping je nová verze kempování v luxusním stylu a zároveň v co největším sepětí s okolní krajinou. Víte, kam za ním v Česku i Evropě vyrazit?
Video: Tento obrovský treehouse v lese rozhodně nepřehlédnete
Viděli jste už někdy větší treehouse? Tato stavba dozajista upoutá vaši pozornost svojí velkolepostí. Kolik místností je uvnitř a kde se dům na stromě nachází?
Navštivte toto úžasné místo na Vysočině, které je světu ukryté v korunách stromů
Nevíte, kam na Vysočině? Toto kouzelné místo v korunách stromů musíte navštívit i vy. Výlet na příští týden je tedy naplánovaný. Nahlédněte do fotogalerie, na co se můžete těšit.
Glamping aneb revoluce v kempování – 12 způsobů, jak zažít dovolenou pod stanem trochu jinak
Rádi byste odletěli na pěknou luxusní dovolenou, ale vaši přátelé by jeli raději pod stan? Co takhle spojit tyto dvě myšlenky? Glamping je moderní verzí kempování.
Treehouse s koupacím sudem na Vysočině inspirovaný stromovým barem na Filipínách
Navštívili jste už někdy treehouse? Pokud ne, neváhejte se podívat na krásný stromový dům na Vysočině v naší fotogalerii. Můžete si ho i pronajmout a strávit v něm třeba romantický víkend.
Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí
Úžasný tiny house s koupacím sudem na Vysočině je téměř hotový, chybí už jen ohrada s alpakami. Podívejte se na fotky z výstavby tiny housu i úžasný finální výsledek.
Treehouse se soukromými lázněmi v korunách stromů. Překonat musíte jen 18metrový visutý most
Tento treehouse se řadí na seznam těch nejkrásnějších glampingových míst světa. Proč? Podívejte se na fotografie jednoho nádherného baldachýnového domu na stromě s lázněmi a možná pochopíte.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: