Bydlení podle Feng Shui: jednoduché zásady, které změní váš život k lepšímu
Vstupte s námi do úžasného světa zvaného Feng Shui. V sérii článků vám poradíme, jak vybrat pozemek, jak rozvrhnout jednotlivé místnosti domu a jak je vybavit podle učení Feng Shui. A pravděpodobně zjistíte, že tato stará čínská nauka nemá nic společného se šarlatánstvím, jak je někdy neprávem vnímána a označována, ale naopak nachází velké uplatnění v tradiční i moderní architektuře.
Hlavní zásady Feng Shui se týkají všech aspektů bydlení
Samotné Feng Shui je učení natolik obsáhlé, že jeho dokonalé pochopení vyžaduje letité studium. My se v našich článcích zaměříme na hlavní zásady, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu našeho bydlení a života. Podíváme se na výběr pozemku s ohledem na světové strany, geopatogenní zóny a členitost, půdorys a rozvržení domu a vybavení jednotlivých místností. Řekneme si také něco o Feng Shui jako takovém, abychom pochopili základní principy tohoto učení, a vysvětlíme si některé pojmy, se kterými se ve Feng Shui setkáme.
Fotogalerie:
Slovníček pojmů aneb ať se v tom neztratíme
S Feng Shui se pojí několik pojmů, kterým je dobré rozumět. Následující slovníček nám pomůže se v těchto pojmech zorientovat.
- Čchi – životní síla nebo také kosmická energie či primární substance. Její množství a kvalita má vliv na naše zdraví a vitalitu. Důležité je nechat ji volně proudit a neblokovat. Ekvivalentem je třeba indická prána.
- Jin jang – dvě protikladné složky, ze kterých je složená čchi. Představují temnotu a světlo, mužskou a ženskou energii, sever a jih. Jsou na sobě závislé, jedna nemůže existovat bez druhé. Každá věc obsahuje obě tyto energie v různém poměru.
- Pa-Kua (Bagua) – univerzální systém, který rozděluje prostor (ať už dům či byt, nebo třeba pracovní stůl) na 9 sektorů – 8 světových stran a střed. Každý sektor je nositelem jiné energie a je vhodný pro jiné činnosti.
- Ming Tang – vstup do domu či bytu, kterému Feng Shui přikládá velký význam. Říká se mu také „ústa čchi“.
- Luopan – čínský geomagnetický kompas, který Feng Shui používá pro zjištění světových stran.
Vítr a voda jako nejdůležitější elementy života
Feng Shui je tradiční, 6 000 let stará čínská nauka vycházející mimo jiné z prastaré filozofie Tao. Zabývá se vztahem člověka a jeho životního prostoru. V doslovném překladu tato dvě slůvka znamenají „vítr“ a „voda“ – dva elementy, které nelze uchopit a které jsou pro člověka velmi důležité. Voda je zdrojem zemské energie pro život, vítr je zdrojem energie z nebes. Stejně tak ale oba tyto elementy dokáží škodit v podobě povodní, divoké vody, vichřice apod. Cílem Feng Shui je udržet tyto dvě energie v rovnováze a harmonii, a tím zlepšit náš život, zdraví a vztahy.
Feng Shui je živé učení, které se v čase vyvíjí
V době, kdy Feng Shui vzniklo, žili lidé v přirozeném souladu s přírodou a díky rozvinutější intuici dokázali vycítit a pochopit spoustu přírodních jevů. Bylo to koneckonců podstatné pro jejich přežití. Aby mohli pěstovat plodiny a chovat zvířata, potřebovali porozumět zákonitostem přírody, času, ročních období i delších časových intervalů. Feng Shui tak zdaleka není o jakési mystice či snad šarlatánství, jak se někdy mylně předpokládá, ale je spíše o využití zdravého selského rozumu a uplatnění přírodních zákonitostí v běžném životě. Neznamená to ale, že by učení zůstalo celá tisíciletí neměnné. Feng Shui se vyvíjí, stejně jako se vyvíjejí lidé, a v průběhu času jej ovlivnilo několik směrů. Mezi ty hlavní patří šamanismus, taoismus, konfucianismus a buddhismus, souvislost najdeme i s tradiční čínskou medicínou.
Během vývoje Feng Shui vzniklo více než sto různých škol, mezi kterými často docházelo ke střetům o podobě učení. Z tohoto množství se do dnešního dne vyprofilovalo sedm škol, které získaly největší uznání, a podle kterých dnes praktikují a učí všichni odborníci na Feng Shui.
Jednotlivé školy se zaměřují na různé aspekty učení
Mezi hlavní a nejznámější školy patří škola tvaru (nebo také formy) a škola kompasu. Škola tvaru se zaměřuje hlavně na pozemek pro stavbu domu, tvar a půdorys domu a umístění domu s ohledem na světové strany. Škola kompasu pak řeší uspořádání jednotlivých místností a nábytku v domě či bytě opět vzhledem ke světovým stranám. Dalšími známými školami je systém Pa-Kua a škola pěti prvků.
Pilíře Feng Shui a pět živlů
Celé učení stojí na čtyřech pilířích – energie čchi, živlový pentagram, schéma Pa-Kua a čas.
Čchi – životní energie, která tvoří základ veškerého života. Primární substance, bytí jako takové. Čchi je základním principem tradiční čínské kultury, setkáte se s ním ve všech čínských naukách, jako je například tradiční čínská medicína, Taj-či, Čchi-kung a dalších. Překládá se jako „proud energie“ nebo „dech“.
Živlový pentagram – univerzální systém založený na existenci pěti živlů (voda, dřevo, oheň, země a kov), které se navzájem ovlivňují, posilují a zeslabují. Z těchto živlů je podle učení Feng Shui složen celý svět, a pokud chceme dosáhnout harmonie, je dobré, aby byly v daném prostoru zastoupeny všechny prvky. Každý živel zastupuje jinou světovou stranu, patří k němu jiné barvy, materiály a tvary. Pokud tak při zařizování domu postupujete podle tohoto systému, bude se vám více dařit, budete spokojenější, úspěšnější a zdravější.
- Voda – patří k severu, zimě a noci, barva je modrá až černá, tvar vlny. Voda představuje plynulost, emoce, hloubku, moudrost a nápaditost. Vodní element se hodí do koupelny a ložnice, pozor by si ale měli dát lidé se sklonem k depresím a úzkostem, ti by to s vodou neměli přehánět. Energii vody v sobě nesou zrcadla a veškeré prosklené plochy, obrazy s vodní tématikou, mušle, křišťál, skleněné předměty a samozřejmě akvária a fontány.
- Dřevo – patří k východu a jihovýchodu, jaru a ránu, barva je zelená, tvar obdélníku. Dřevo představuje svobodu, kreativitu, originalitu, soucit, rozhodnost, přizpůsobivost a zvědavost. Element dřeva je ideální do obývacích pokojů a pracovny, pokud se od vás vyžaduje kreativita. Jelikož dřevo snižuje chuť k jídlu, není tento prvek vhodný do jídelny. Zároveň by s ním měli šetřil lidé se sklonem k vzteku. Energii dřeva v sobě nese cokoliv ze dřeva, živé rostliny, ratan, proutí, přírodní dekorace a obrazy s motivy lesa, stromů a trávy.
- Oheň – patří k jihu, létu a poledni, barva je červená, oranžová, žlutá a růžová, tvar trojúhelníku. Oheň představuje aktivitu, radost, lásku, krásu, růst a srdečnost. Element ohně se hodí do kuchyně, která bývá energetickým centrem celého domu. Musí se s ním však nakládat opatrně, u náchylnějších jedinců může probouzet agresivitu. Energii ohně v sobě nesou svíčky, krby, jasná světla, barevné vitráže a obrazy s motivy slunce a pouště.
- Země – patří k jihozápadu a severovýchodu, babímu létu a odpoledni, barva je tmavě žlutá, okrová, bordó a všechny odstíny hnědé, tvar čtverce. Země představuje stabilitu, realitu, zodpovědnost, skromnost, přemýšlivost, starostlivost, empatii a nerozhodnost. Zemský element je vhodný pro střed domu pro celkovou harmonizaci, do dětských pokojů a velmi se hodí i do vyšších pater, které potřebují přidat stabilitu. Přehánět by to se zemí neměli lidé, kteří mají nedostatek pohybu a mají sklony ke stagnaci. Energii země v sobě nesou kameny, keramika, hlína, kamenina a obrazy s motivy krajiny, hor, kamenů a písku.
- Kov – patří k západu a severozápadu, podzimu a pozdnímu odpoledni až večeru, barva je bílá, šedá, fialová a všechny barvy kovu jako zlatá, stříbrná, bronzová a měděná, tvar kruhu a oválu. Kov představuje řád, pravidla, koncentraci, pevnost, formálnost, čistotu a strohost. Element kovu je vhodný do ložnice, koupelny, neobytných místností, jako jsou spížky, komory a šatny, a také do pracovny, pokud se při práci potřebujete soustředit a není vyžadována kreativita. Ideální je také pro meditační prostory a bankovní domy. Energii kovu v sobě nesou všechny kovové předměty, kovové rámy obrazů, hodiny, kovové zvonkohry a obrazy s portréty či orientální kresby.
Podívejte se do fotogalerie, kde najdete nějaké ukázky použití jednotlivých elementů v interiéru.
Pa-Kua – ucelený systém, který rozděluje každý prostor na devět sektorů, osm dle světových stran a střed, kdy každý sektor je vhodný pro jiné činnosti. Systém dokáže analyzovat již existující prostor a poznat, které části vykazují nerovnováhu, a mohou tak způsobovat problémy či dokonce nemoci. Význam jednotlivých sektorů je následující:
- Východ – důvěra, sebedůvěra, ambice, energie, nadšení, nové myšlenky, rodina
- Jihovýchod – rozkvět, tvořivost, citlivost, představivost, vytrvalost, nové nápady
- Jih – vášeň, komunikace, vyjádření, společenskost, citovost, rychlé myšlení
- Jihozápad – ženství, péče, partnerství, intimita, praktičnost, realismus, usazení se
- Západ – romantika, hravost, spokojenost, zaměření na výsledek, finance
- Severozápad – sebeovládání, zodpovědnost, kontrola, organizovanost, důstojnost
- Sever – sexualita, nezávislost, duchovnost, objektivita, plynutí
- Severovýchod – motivace, bystrost, informovanost, konkurenceschopnost
- Střed – moc, střed pozornosti, změny, příležitosti
Čas – faktor času hraje ve Feng Shui velkou roli. Vše kolem nás je v neustálém pohybu a vše podléhá změně. Zároveň celý život lidí i naší planety probíhá v daných časových cyklech a každý cyklus má svou vlastní energii. Ať už je to třeba cyklus dne nebo cyklus roku, kdy každá část dne, respektive roční období souvisí s jinou světovou stranou a jiným živlem. Delšími časovými cykly se pak zabývá např. tradiční čínská astrologie.
O čem tedy je Feng Shui? Velmi zjednodušeně lze říci, že ve Feng Shui jde především o nacházení harmonie mezi lidmi a přírodou prostřednictvím jejich obydlí. To vše za použití pěti živlů, znalostí světových stran, proudění energie a času.
Zaujalo vás učení Feng Shui? Podívejte se také, jak podle tohoto pradávného učení vybrat pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
14.06.2020
Photocredit: Kayla Kozlowski
Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností
Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.
Dřevostavba podle Feng Šuej
Prohlédněte si dřevostavbu pečlivě navrženou dle principů Feng Šuej.
Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma
Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.
Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!
Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.
Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!
Nevěřili byste, jaké benefity pro člověka přináší pobyt v prostředí ze dřeva. Pomůže s alergiemi, stresem nebo třeba učením.
Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?
Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.
Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel
Dokonale napodobený styl staré čínské palácové dřevostavby, která dnes slouží jako moderní hotel. Prozkoumejte s námi tuto netradiční kombinaci.
Zuzana: Odstěhovali jsme se do dřevostavby za Prahu. Náš syn se díky tomu uzdravil
Postavili si dům nedaleko Prahy. Hotovo bylo za 4 měsíce a díky kvalitnímu vnitřnímu prostředí a čerstvému vzduchu se zlepšilo zdraví jejich malému synovi. Příjemným bonusem pak byl fakt, že dodrželi přesný rozpočet. Co by ale udělali jinak?
Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost
Pouze na zdravém pozemku můžete vybudovat zdravý a šťastný domov. Jak takový pozemek poznat, vám poradíme v našem článku.
Bydlení podle Feng Shui: jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii
Jaký tvar by měl mít váš dům, kde by měl být obývák a jaká část domu je nejdůležitější? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: