HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek

Nový Zéland je jednou z nejkrásnějších zemí na světě a Novozélanďané jsou si toho dobře vědomi. Divoká nedotčená příroda je jejich největším bohatstvím a oni se ji snaží co nejvíce chránit. Přestože jejich domy vyrůstají na naše poměry často v úplné divočině, vždy se snaží co nejméně zasahovat do okolí jak při samotné stavbě, tak i při dalším fungování domu.


Ekologický minidomek stojí mezi přístavem a buší
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: PAC studio

S novým domem přichází i nový životní styl

Každý, kdo v minulých letech chtěl koupit v Aucklandu svůj první dům a neměl v kapse aspoň milion dolarů (cca 15 milionů Kč), byl postaven před jasnou volbu: buď to vzdát, nebo se odstěhovat mimo město. Ti, co zvolili to druhé, často zjistili, že jejich nový životní styl je podstatně lepší než ten, který nechali za zády – stejně jako majitel skromného domku v oblasti Pahi. „Pracoval jsem 6 dní v týdnu a brzy jsem zjistil, že musím změnit svůj životní styl,“ říká. „Změnil jsem způsob stravování, začal cvičit jógu a nakonec se odstěhoval z města do přírody.“

Fotogalerie:

i Foto: PAC studio

Kouzelný pozemek byl inspirací pro skromný domek

Všechno začalo velmi krásným pozemkem u přístavu Kaipara, blízko přímořské vesničky Pahi, který majitel objevil úplnou náhodou, když oblast navštívil jako turista. Jeho parcela je jedna z devíti, které byly nabídnuty k prodeji po vykácení části buše. Místo je velmi skryté a zajišťuje soukromí. Cesta, která k němu vede, je dlouhá, klikatá a lemovaná vysokými keři. Parcela je navíc mírně svažitá a stojí na kopci. Majiteli tak poskytuje fantastický výhled. „Je to tak krásné místo,“ říká majitel. „Je sevřené mezi buší a oceánem – máte blízké sousedy, ale zároveň se cítíte opravdu v soukromí.“

Nízký rozpočet nezabránil stavbě domku podle přání

Majitel si přál skromný domek za maximální cenu 400 000 novozélandských dolarů (což je v přepočtu necelých 6 milionů čekých korun). Chtěl postavit dům, který nebude jenom nějaké provizorium ukazující na životní styl mladšího muže žijícího „single“, ale také nebude vypadat jako typický předměstský dům přenesený na venkov. Výsledkem je skromný dřevěný dům s velmi jednoduchým půdorysem a velkými okny na obě strany jak do buše, tak na daleký oceán. Protože je obýván celoročně, je postaven tak, aby v létě působil vzdušně a v zimě poskytoval útulné útočiště před vichřicemi a ošklivým počasím.

Plno kompromisů pro udržení nízké ceny

Než stavba vyrostla, musel majitel udělat plno kompromisů. Původně si přál tři pokoje, ale ukázalo se, že už by byl dům moc velký a rozpočet by na něj nestačil. Také pozemek se musel upravit pouze minimálně, i když se původně plánovalo jeho srovnání. Nakonec je dům lehce vestavěn do svahu. Architekti hledali co nejefektivnější půdorys, celá konstrukce domu je přísně racionální a založena na malých detailech. Pokoje jsou dělány tak, aby se daly použít standardní rozměry desek, a byl tak minimalizován odpad. Všechno je navrženo tak, aby to bylo ekonomicky co nejvýhodnější, stálo co nejméně peněz, ale zároveň nebyl zanedbán ani ekologický aspekt.

Mohlo by vás zajímat: Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Velká okna až k podlaze jsou jedním z mála luxusnějších prvků

Přesto všechno je konečný výsledek na hony vzdálený obyčejnému předměstskému domku. Naopak vypadá elegantně vesnicky. Má jednoduchý exteriér z černě mořeného dřeva a zelenou vlnitou střechu. Po několika schodech se vystoupí do interiéru, který je striktně rozdělen na soukromou a společenskou část. Vše je uděláno tak, aby soukromá část nebyla ze společenské vůbec vidět. Všechny místnosti mají velká okna až k podlaze, což je opticky zvětšuje a zároveň dává dostatek denního světla. Majitel si oblíbil především okno v obývacím pokoji, které mu za ranního cvičení jógy poskytuje uklidňující relaxační pohled na vlnící se oceán.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
06.08.2020

Photocredit: PAC studio

3

Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?
Zajímají vás ekologické stavby a domy? Podle čeho se měří míra ekologie

Dřevostavba inspirovaná Finskem stojí v podhůří Beskyd
Pan Radek přivezl zkušenosti ze zahraničí do kraje, kde vyrůstal. Prohlédněte si jeho srub.

Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení
Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?
Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny
Mít tajný skrytý domek na stromě, do kterého se dá dostat jen po žebříku, to je sen nejednoho kluka. Jak to ale vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?

Dům, kterým příroda doslova prorůstá
Navštivte s námi dům, který je tak srostlý s přírodou, že z dálky není téměř vidět – dokonale propojený s přírodou, dřevěný a s výhledem na hory.

Luxusní vila, ve které se ničím zbytečně neplýtvá
Moderní kalifornská vila vypadá jako luxusní sídlo, byla ale postavena z recyklovaných materiálů a funguje přísně ekologicky.

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet
I s malým rozpočtem se dají stavět krásné a prostorné domy. Potřebujete k tomu jenom vizi, tvořivost a vhodný pozemek.

Eko-chata na 37 metrech čtverečních je jednoduchá a nízkorozpočtová
Byť je lesní chata o rozloze 37 m2 daleko od rušných měst, podařilo se autorům snížit rozpočet na těžkou techniku. Jakým způsobem?

Chlapecké vzpomínky na dětství pomohly postavit nádherný dům na útesu
Neobvyklý půlkruhový tvar přízemního dřevěného domku okamžitě zaujme každého kolemjdoucího. Proč majitel zvolil právě tento tvar?