S kotlem na uhlí se jeho maminka trápila. Rozhodl se proto investovat veškeré úspory do radikální změny
K velkým změnám vedlo pana majitele novostavby spoustu aspektů. Jedním z nich však bylo bydlení jeho maminky ve starším zděném domě, který už roky vyžadoval větší rekonstrukci. Hlavním problémem bylo vytápění, neboť velké tepelné ztráty obálky budovy se velmi podepsaly na výpisu složenek. Nemluvě o samotné obsluze kotle na uhlí, kterou jeho maminka zvládala s přibývajícím věkem čím dál hůře. Věděl, že musí zakročit, a způsobů, jak investovat své úspory, se nabízelo mnoho. Radikální krok, který učinil, však jeho maminku velmi překvapil.
Bylo na čase
Rodina se rozhodla postavit nový dům poté, co jim nevyhovovalo bydlení v pronajatém domě – paní majitelka měla po operaci kotníku problém s chůzí po schodech, její manžel musel daleko dojíždět za prací a syn už domů jezdil jen na víkendy. Zároveň bylo potřeba vyřešit bydlení pro matku pana majitele, jelikož žila ve starším domě a platila spoustu peněz za vytápění. Od počátku chtěli bydlet v moderním a praktickém domě, který by byl natolik velký, že by tam mohli ubytovat i maminku. Zvolili proto úspornou dřevostavbu, která umožňovala rychlou realizaci. Poměrně rychle se tak mohli zbavit vysokých splátek za vytápění.
Původní dům našel nové využití
Poté, co si maminku pana majitele přestěhovali k sobě do nového domu, přemýšleli nad novým využitím původního domu. Rozhodli se ho neprodat a namísto toho ho využívat jako úložný prostor. Jelikož je stavení hned vedle nového domu, mají uvnitř věci, které nevyužívají denně – například mrazák, sekačku, brambory, jablka, marmelády a další potraviny. Mají pro něj tedy stále praktické využití. Do budoucna plánují manželé opravit střechu a průčelí, aby v něm mohli ubytovat rodinu, když k nim přijede na návštěvu.
Splátky jen narůstaly
Hlavním důvodem pro stavbu nového domu byly vysoké splátky za vytápění, jak jsme již zmiňovali. V původním domě se topilo kotlem na uhlí, což znamenalo nejen vysoké náklady, ale také hodně práce s obsluhou. Jak asi mohly být tyto částky vysoké, když se rodina rozhodla raději investovat do nového domu? To se můžeme jen domnívat. Pokud by vás topení uhlím zajímalo více, přečtěte si související článek níže. Nicméně v původním domě byl jistě starý kotel na uhlí, na aktuální ceny moderních a účinných kotlů se můžete podívat například zde.
Kolik zaplatíte za 1 kWh tepla v 2025? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Vsadili na jistotu
Nad novým vytápěcím systémem manželé uvažovali poměrně dlouhou dobu, než se konečně rozhodli. Vsadili na osvědčenou kombinaci v podobě tepelného čerpadla vzduch–voda, které vytápí celý dům prostřednictvím teplovodního podlahového topení. Tento systém je běžně využíván v novostavbách především kvůli efektivnímu vytápění a ohřevu vody.
Kotle na uhlí jsou sice levnější na pořízení, ale náročnější na provoz a údržbu. Oproti tomu jsou moderní tepelná čerpadla komfortnější z hlediska údržby a nevyžadují manuální obsluhu. Tento přechod na efektivnější systém vytápění rodině ušetřil nejen práci, ale i peníze na provoz. Na aktuální ceny těch nejprodávanějších tepelných čerpadel se můžete podívat zde.
Dům o velikosti paláce
V otázce nákladů na vytápění manželé zatím neznají přesnou částku za uplynulou topnou sezónu, nicméně jsou přesvědčeni o tom, že finanční náklady (včetně topení, ohřevu vody, vaření a provozu všech spotřebičů) budou podstatně nižší. Tepelným čerpadlem vytápí celý dům čili dvě bytové jednotky (jedna patří rodině a druhá mamince pana majitele) o celkové ploše 200 m2.
Ulehčili si práci
Příjemnou změnou, kterou však dokázali vypozorovat za uplynulé topné období oproti finančním ziskům (příp. ztrátám), je usnadnění fyzické práce. Obsluha kotle na uhlí byla pracnější a nároky na údržbu byly vysoké. Kotel na uhlí vyžaduje pravidelné přikládání a manipulaci s těžkým a prašným palivem. Údržba je složitější, protože se musí často čistit od popela a sazí. Pro někoho může být i regulace teploty méně pohodlná, což vede většinou k přetápění prostoru. Nemluvě o palivu, které je nutné skladovat, a jak jistě všichni víme, úložného prostoru není nazbyt.
Tepelné čerpadlo se nehodí do každého domu
Při porovnání nákladů na vytápění hraje zásadní roli nejen samotný zdroj tepla, ale i konstrukce, stáří a zateplení domu. Spousta rodin i jedinců je unesena výhodami, které jim pořízení tepleného čerpadla slibuje. Nicméně pokud by např. manželé, o nichž je dnešní příběh, pořídili to stejné tepelné čerpadlo do původního domu maminky pana majitele, náklady na vytápění by byly pravděpodobně ještě vyšší. Toto původní stavení totiž nebylo dobře zaizolované.
A v tom byl ten problém
Starší původní dům byl zděný s nižší energetickou účinností a měl tak velké tepelné ztráty. I proto se majitelé plácli přes kapsu při placení za vytápění. U těchto starších domů, pokud nejsou zateplené, bývá problémem i nízká těsnost oken a dveří, což také zvyšuje únik tepla. Novostavby, jako je např. dřevostavba manželského páru, jsou navrženy s ohledem na nízkou energetickou náročnost – mají kvalitní izolaci stěn, podlahy i střechy a těsná okna. Zateplení zkrátka hraje klíčovou roli v tom, kolik energie dům potřebuje k udržení tepla – dobře zateplený dům může snížit spotřebu energie až o 50–70 % oproti nezateplenému domu.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.02.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?
Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.
Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.
Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – hádka prodejců zamotala hlavy zákazníkům
Prodejci tepelných čerpadel a plynových kotlů jsou známí tím, že si sem tam vjedou do vlasů. Jaké jsou nejčastější argumenty obou stran? A zakládají se na pravdě?
Jak nastavit plynový kotel před zimou? Topenář upozorňuje na zbytečné přeplácení za vytápění
Pořizovací náklady jsou nízké a cena za 1 kWh plynu vychází přibližně na 1,5 Kč. Bohužel však stále mnoho domácností neví, jak správně nastavit plynový kotel před zimou, a zbytečně kvůli tomu prodělává desítky tisíc. Připravili jsme proto rozhovor s kvalifikovaným topenářem, který se zabývá vytápěcími systémy pro běžné domácnosti.
Tepelné čerpadlo nebo kamna? Ani jedno. Češi nejčastěji topí úplně jinak
U českých domácností vítězí plynový kotel. A to i přesto, že má mnoho lidí obavy ohledně jeho možného zákazu i budoucích cen plynu.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: