Z bambusu je možné vytvořit krásné domy i bohatě zdobené interiéry
Bambusové stavby se vyskytují prakticky po celém světě. Největší zastoupení mají v oblastech jižní Asie a Jižní Ameriky. Bambusové dřevo lze použít pro stavbu stěn, stropů a také konstrukci krovu. Mezi jednotlivé bambusové sloupky tvořící nosnou konstrukci stěn je možné jako výplň umístit různé materiály. Bambus lze také použít na pohledové prvky stavby z exteriéru a interiéru, na které se můžete podívat v následujícím článku.
Lokalita bambusových staveb
Bambusové stavby se vyskytují v menším zastoupení téměř po celém světě. Velký výskyt těchto staveb však najdeme na území jižní Asie či jižní části amerického kontinentu. Bambus už není materiálem jen na stavbu chýší, v kterých přebývají domorodci, jak si možná někteří lidí myslí. Tak jako u nás je základní surovinou pro stavbu dřevostaveb smrk, tak zde je to právě bambus. Z této suroviny se v těchto lokalitách staví rodinné domy nebo například mosty. V lokalitách jako je Japonsko, střední Amerika nebo území jižního Pacifiku se bambus hojně používá pro interiérové a exteriérové prvky domu nebo také pro výrobu nábytku.
Základy pro bambusový dům
Podle charakteru stavby a jejího umístění volíme způsob založení rodinného domu. V lokalitách typických pro bambusové stavby je založení vždy individuální záležitostí. Zakládat stavby je možné na dřevěné kůly do vody, betonové a dřevěné patky nebo na základové betonové desky. Na takto připravenou podkladovou konstrukci navážeme se založením samotných stěn stavby z bambusu.
Mohlo by vás zajímat: Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.
Založení a stěny bambusových staveb
Bambusové stavby se řadí mezi zástupce skeletových staveb. Nosná konstrukce domu je sestavena z bambusových kmenů. Konce kmenů je nutné kotvit k základové konstrukci, a tím zajistit stabilitu budoucích stěn stavby. Při založení staveb na základové betonové patky se použijí ocelové roznášecí patky, které se kotví do betonu. Do těchto patek se vloží a přikotví bambusové kmeny. Tím vznikne nosná konstrukce stěn domu. Další možností založení stěn je přes zakládací dřevěný hranol, který se osadí v místech pod budoucí stěnu domu. K tomuto hranolu se připevní bambusový sloupek. Před osazením bambusového dřeva do stavby je nutné všechny prvky ošetřit ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu a houbám.
Výplň stěn
Výplňový materiál, který se vkládá mezi nosnou konstrukci kmenů bambusu, se odvíjí od typu realizovaných staveb. Menší chaty se oplášťují například jen pomocí bambusových lamel. U větších staveb se používají jako výplň úzké cihly, které nemají nosnou funkci. Další možností je vložení bambusových kmenů, které tvoří výplň, a pohledově pak stavba vypadá jako „bambusový srub“. Často se také mezi nosné sloupky umístí pletivo a nahazuje se na něj hliněná omítka, která se pak natře finální barvou. Nosné bambusové kmeny je možné úplně zapustit do skladby stěny nebo je opatřit vhodnou lazurou a nechat je jako pohledový prvek stavby.
Strop a střecha
Stropní nosníky v podání bambusových kmenů se osazují v potřebných vzdálenostech na vrchní pásnice stěn. Spojení probíhá různými spojovacími prostředky. Na horní část bambusových nosníků se umístí desky na bázi dřeva, které tvoří záklop stropu a současně pochozí plochu pro stavbu navazujícího patra. Konstrukci krovu je možné řešit také celou z bambusových prvků. Na horní pásnici stěny se umístí bambusová pozednice a pomocí dalších tyčových prvků se osadí v požadovaných vzdálenostech bambusové krokve. Záklop střechy se dělá ze stejného materiálu jako záklop stropu. Střechy se zde staví většinou sedlové či pultové s malým spádem. Jako střešní krytina se dá použít opět bambus. Bambusový kmen se rozřízne po délce na polovinu a vzniknou dvě půlkruhové části. Ty se pak osadí na krokve a vzájemně se překládají. Pohledově vznikne vlnová krytina.
Venkovní pohledové prvky stavby
Po zhotovení hrubé stavby využití bambusu na stavbě zdaleka nekončí. Z venkovních částí lze bambus použít na konstrukci balkonu, kterou vhodně doplní bambusové zábradlí natřené ochranným nátěrem zvýrazňující kresbu bambusového „dřeva“. Dalším zpestřením stavby je použití bambusových okenních rámů a křídel. Rodinné domy mají poměrně velké přesahy střechy kvůli účinnému stínění před sluncem. Přesahující krokve jsou často řešeny jako pohledové. Využití bambusu z venkovní strany domu je také možné na tyčové prvky umístěné před okny, které tvoří další variantu stínění domu.
Využití bambusu v interiéru
Zařídit si interiér s pohledovými částmi pomocí bambusů není nijak složité. Rámy oken a křídel je možné doplnit o bambusový nábytek. Využití bambus najde také na přiznané stropní nosníky, vnitřní schodiště se zábradlím nebo různé dekorace. To vše se dá ještě sladit s masivní bambusovou podlahou, která bývá řešena formou bambusových lamel umístěných v podlahových dílcích. Dekorů je celá řada a je z čeho vybírat.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Marek Kuchař
Vydáno dne:
17.06.2019
Photocredit: Carolina Zuluaga
Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku
Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to
Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.
Video: Fascinující domy z bambusu
Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.
Fotogalerie: Bydlení v ráji – luxusní vily z bambusu
V galerii si můžete prohlédnout fotografie z prohlídky bambusových luxusních staveb na ostrově Bali. Tyto stavby vynikají svojí originalitou a fascinující velkolepostí.
V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?
Izolaci slaměného domu pořídíte za 30 000 Kč
Chcete si postavit dům z alternativních materiálů? Zkuste slámu. Ušetříte s ní spoustu peněz za vytápění. V čem jsou její další výhody a co si určitě pohlídat?
Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.
Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!
Bambusový pavilon Tchaj-wanu připomíná, že harmonie prostředí posiluje osobní růst
Návrat k přírodním materiálům znamená vydat se na cestu k poznání hluboké harmonice. Podívejte se na tento unikátní bambusový pavilon, který je toho důkazem.
Slaměné domy – stavění, jak ho neznáte
Domy ze slámy nejsou zapomenutá historie. Naopak jich u nás pořád přibývá. Co je vlastně takový „slamák“? A jak vypadá? To se dozvíte v tomto článku.
Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu
Na jednom vietnamském ostrůvku vyrostlo výjimečné rekreační středisko. Co je na něm vlastně tak zvláštního?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: