Dřevostavby v České republice pokračují v trendu kontinuálního růstu
Z posledních statistik vyplývá, že se české stavebnictví jako celek v roce 2017 meziročně vzrostlo o 3,3 %. Znamená to, že tempo růstu počtu dokončených rodinných domů – dřevostaveb – je u nás 2,5krát vyšší než u domů postavených tradičními technologiemi. S podrobnými čísly vás seznámí Ing. Vratislav Blaha, CSc., předseda Asociace dodavatelů montovaných domů.
Z posledních statistik vyplývá, že se české stavebnictví jako celek v roce 2017 meziročně vzrostlo o 3,3 %. Obdobného výsledku bylo dosaženo i v oblasti výstavby rodinných domů. V roce 2017 jich bylo v ČR dokončeno celkem 14 548, což bylo meziročně o 533 domů, resp. o 3,8 % více než v roce 2016.
Pro obor dřevostaveb je potěšující to, že výstavba rodinných domů s nosnou konstrukcí na bázi dřeva zaznamenala meziroční růst 7,25 %, zatímco u domů postavených z tradičních materiálů (cihly, tvárnice a cihelné bloky) byl zaznamenán meziroční nárůst (pouze) kolem tří procent (měřeno podle indexu počtu dokončených rodinných domů 2017/2016).
Z výše uvedených hodnot vyplývá, že dynamika (tempo) růstu počtu dokončených rodinných domů – dřevostaveb – je u nás 2,5krát vyšší než u domů postavených tradičními technologiemi.
Podle dostupných údajů bylo v roce 1 999 v České republice dokončeno pouze 92 ks rodinných domů na bázi dřeva a v roce 2017 jich bylo již 2 159. To znamená, že podíl dřevostaveb z celkového počtu dokončených rodinných domů u nás dosahuje již téměř patnácti procent a neustále meziročně kontinuálně roste.
Statistiky dokončených domů podle druhu nosné konstrukce, které zpracovává ČSÚ, byly až do roku 2014 poměrně nepřesné, protože stavební úřady evidovaly při kolaudaci staveb pro statistické účely do formuláře Stav 7-99 pouze čtyři možnosti nosných konstrukcí a to:
a) zděnou (cihly tvárnice),
b) montovanou (panely),
c) dřevěnou,
d) ostatní.
Od počátku roku 2015 bylo Českým statistickým úřadem na základě žádosti ADMD zavedeno nové a přesnější statistické sledování nosných konstrukcí staveb, kde se všechny stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí ještě podrobněji sledují do podskupin podle typu nosné konstrukce nebo způsobu montáže a to:
Ve vývoji počtu realizovaných dřevostaveb na našem trhu byl doposud rekordní rok 2017, kdy bylo dokončeno a zkolaudováno celkem 2 159 ks domů s dřevěnou nosnou konstrukcí, což bylo oproti roku 2016 o 146 ks domů, resp. o 7,25 % více. Je potěšitelné, že tempo růstu dokončených dřevostaveb bylo v roce 2017 téměř 2,5 x rychlejší než u domů realizovaných jinými technologiemi.
Z tabulky dále vyplývá, že nejvíce dřevostaveb bylo postaveno technologií lehkého rámového skeletu, a to panelovou montáží (1 075 domů). To svědčí o tom, že s růstem poptávky po dřevostavbách rostou i výrobní kapacity větších výrobců, kteří realizují svou produkci v krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů, kde také dosahují kromě výborné kvality i lepší efektivitu práce a vyšší produktivitu výroby.
Roste také počet domů realizovaných tzv. staveništní montáží, což zase svědčí o růstu počtu menších stavebních nebo tesařských firem, které s dřevostavbami teprve začínají. U malých firem je ale třeba si dát pozor na dodržování normami požadované kvality (statika, akustika, certifikace stěn a stropů na požární odolnost apod.). Na druhou stranu v roce 2017 meziročně mírně poklesly počty dokončených srubů a roubenek a staveb realizovaných technologií panelů z masivního dřeva (masivní dřevěné panely).
Jsem přesvědčen, že k pozitivnímu vývoji počtu dřevostaveb realizovaných v ČR přispívají zejména tyto faktory:
a) Zlepšující se politická a ekonomická situace v ČR, kdy u zájemců o výstavbu nového domu, kteří v minulých několika letech byli v nejistotě ze své budoucnosti a odkládali zahájení výstavby na pozdější dobu, jejich rozhodnutí dozrálo a rozhodli se stavět.
b) Výhodné podmínky financování, kdy většina bank nabízí úrokové sazby u hypotečních úvěrů kolem nebo mírně nad 2,0% p.a.
c) Rostoucí počet spokojených lidí, kteří již ve své nové dřevostavbě bydlí a předávají své pozitivní zkušenosti dál.
d) Rostoucí poptávka, která znamená zvyšující se počet firem, které dřevostavby staví.
e) Příznivé ceny domů, které jsou srovnatelné a mnohdy i nižší než u zděných domů.
f) Pozitivní vnímání výhod dřevostaveb oproti zděným domům - výborná kvalita (zejména u panelové montáže), vynikající tepelně izolační vlastnosti, rychlost výstavby, zdravé ekologické bydlení, apod.
g) Rozsáhlé komunikační a osvětové aktivity Asociace dodavatelů montovaných domů na podporu kvalitních dřevostaveb, kdy certifikované firmy sdružené do ADMD nabízí investorům nejenom výbornou kvalitu, ale i jistotu a spokojenost s bydlením.
Věřím, že trend růstu postavených dřevostaveb a jejich podílu na trhu rodinných domů v ČR bude pokračovat a během několika let se u nás podíl dřevostaveb v oblasti rodinných domů zvýší na úroveň Německa nebo Švýcarska, tj. kolem 20% podílu na trhu rodinných domů.
Do budoucna se dá v České republice očekávat další kvantitativní a kvalitativní rozvoj výstavbynejenom rodinných domů, ale také objektů ze dřeva (vícepodlažní bytové domy, administrativní budovy, penziony, hotely, stavby občanské vybavenosti, např. mateřské školky apod.).
K důvěře investorů v dřevostavby přispívá i institut smírčího orgánu (ombudsmana) pro dřevostavby, který byl zřízen jako jedna z aktivit ADMD v roce 2015 a na nějž se mohou investoři, v případě stížností, reklamací nebo sporů se zhotoviteli domů, obrátit. Více informací o činnosti Asociace dodavatelů montovaných domů a jejího smírčího orgánu je uvedeno na webu www.admd.cz.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vratislav Blaha CSc.
Vydáno dne:
08.06.2018
Photocredit: Shutterstock
Jak rychle se staví dřevostavba?
Čas jsou peníze a kratší výstavba dřevostavby vám ušetří oboje.
Ombudsman pro dřevostavby: Pomůže, když se dva perou
Kdo postavil dřevostavbu správně a kdo špatně? Ombudsman pomůže spor vyřešit k oboustranné spokojenosti. Povíme si, jak to dělá.
Tempo růstu výstavby dřevostaveb je třikrát rychlejší než u zděných domů
Dřevostaveb bylo v Česku za rok 2016 postaveno přesně 2013 ks. Jak se tato čísla počítají a jaké faktory napomáhají rostoucímu trendu dřevěných staveb?
Kolik, kde a jakých dřevostaveb se v roce 2016 postavilo (detailní statistiky)
Jak si vedou dřevostavby a jejich cena na trhu? Podívejte se na statistické údaje, které dokazují, že dřevostavby jsou stále na vzestupu.
Ruský byznys se dřevem je na vzestupu. Co za tím stojí?
Ruský dřevozpracující průmysl chytá druhý dech a podle vládního plánu mám být třetina nových domů ze dřeva. Má plán šanci?
Aktuální vývoj českého stavebnictví – letos nastane pokles o 1,9 %
Přečtěte si o aktuálním vývoji českého stavebnictví. Jaké společnosti očekávají náhlý procentuální pokles na trhu?
Vyplatí se v roce 2023 stavět? Predikce, úplatky a očekávání odborníků
Jak vypadají čísla kvartální analýzy českého stavebnictví pro rok 2022? Prohlédněte si přehledné grafy a přečtěte si užitečné informace.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: