Navštivte s námi výjimečný valašský vyřezávaný betlém v Horní Lidči
Snad každý z nás má Vánoce spojeny kromě jiného i s betlémem neboli jesličkami a nedovede si bez nich tyto svátky představit. Možná jste si ty své sami vyrobili, koupili, nebo podědili po babičce? Nebo se na ně chodíte s dětmi dívat do blízkého kostela? V některých místech je tradicí i živý betlém, kde jsou jednotlivé postavy zpodobňovány živými lidmi. Ať už je to u vás jakkoli, my vás v tomto adventním čase také do jednoho betléma zavedeme. A jaký jiný by mohl být než dřevěný?
Ve valašské obci Horní Lideč si v nové budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný dřevěný mechanický betlém. Na jeho tvorbě se podílelo 15 řezbářů z Česka i Slovenska a mnoho dalších osob. Betlém je pojatý poměrně netradičně, je totiž zasazen do reálií turisticky zajímavého území Zlínského a Trenčínského kraje. K tomu zobrazuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a tradiční stará řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlém je rozhodně jeden z nejpozoruhodnějších u nás, a pokud budete mít cestu kolem, stojí za to si udělat zastávku a zajít sem na návštěvu. Malou ochutnávku pro vás ale máme i ve fotogalerii.
Betlém s palmami a velbloudy? Ale kdeže.
Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m2, z toho betlém samotný zabírá plochu 50 m2. Najdete v něm 230 figur a více než stovku vyřezávaných staveb. Ty ale nejsou ledajaké, ani nemají ambice přiblížit nám starověký Betlém – čtyřicet z nich jsou dřevořezby těch nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, jako je Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Pustevny, Trenčínský hrad, zámek Bojnice a další. Projekt byl realizován ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku, proto v betlému najdete známé stavby a památky nejen z Česka, ale i Slovenska. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem je 75 pohyblivých figurek, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Můžete vidět, jak kůň orá pole, vesničané řežou dřevo, hrnčíř točí na kruhu keramiku, krajem prochází procesí poutníků…
Nevšední zážitek dotváří i film
Součástí expozice betlému je také multimediální projekce. V průběhu filmu, který byl natočen právě pro tento účel, jsou osvětlovány jednotlivé monumenty a scény betlému, o kterých se v dané chvíli ve filmu hovoří. Podmanivá hudba a průvodní slovo dotvářejí výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Na vytvoření působivého prostoru a navození atmosféry, která přinese návštěvníkovi hluboký duchovní i umělecký zážitek, byl při stavbě betlému kladen největší důraz. Tím je nový betlém v Horní Lidči charakteristický a mimořádný. Důkazem budiž i získané ocenění časopisu COT Business a ocenění Centrály cestovního ruchu Východní Moravy jako významný počin cestovního ruchu.
Jak vznikla tradice jesliček?
Všichni pravděpodobně víme, co betlém zpodobňuje, jaké jsou hlavní postavy, které můžeme u jesliček spatřit. O něco záludnější je však otázka, kde se vlastně tato tradice vzala? Pro její vznik měla význam událost z roku 1223. Tehdy trávil František z Assisi Vánoce na panství italského šlechtice Giovanniho di Velita. Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách, a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si tedy jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a nachystal v ní výjev narození Páně.
První jesličky a první půlnoční mše
Sem pak pozval v noci 24. prosince vesničany z širokého okolí. Když nastala půlnoc, rozezněly se všude zvony a kopec se rozzářil mnoha světly, jak si příchozí svítili na cestu pochodněmi. Když vystoupali až k jeskyni, uviděli jesličky, oslíka a telátko. U nich sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které jediné vypráví podrobněji o Kristově narození. Podle tradice byla tato událost nejen prvním „betlémem“, ale je považována i za první půlnoční mši.
A jak se betlémy dostaly až do našich domovů?
Činem sv. Františka byl položen základ této vánoční tradice. Františkáni a především jezuité pak šířili zvyk jesliček po celé Evropě. Ke zlidovění betlémů však ještě vedla dlouhá cesta. Až v 15. století sochař Quido Mazzoni vymodeloval a vypálil z hlíny figurky, které spíše připomínaly obraz z dobového života: matka s dítětem na klíně byla podána jako sličná žena z lidu, i postavy žen a mužů, klanějících se dítěti, byly lidové typy, oblečené do dobového kroje.
Dřevěné vyřezávané betlémy se stavěly v kostelích a koledníci je nosili na koledu. Když byly v kostelích přechodně zakázány, lidé je stavěli doma a v některých krajích se rodinné betlémy pravidelně vystavují a také hodnotí. Od 19. století se betlémy s dřevěnými figurkami po domácku vyřezávaly v horských krajích a prodávaly na trzích a od roku 1860 se barevné papírové betlémy tiskly a vystřihovaly. V českých zemích byly oblíbené papírové jesličky Mikoláše Alše a později Josefa Lady.
Do lidového prostředí se betlémy dostaly s reformami Josefa II. na konci 18. století. Josef II. nařídil uzavření některých církevních objektů a betlémy, do té doby stavěné v kostelích, odtud byly vykázány. Tehdy přišlo o zdroj obživy mnoho malířů a pozlačovačů, kteří dosud pracovali hlavně pro církev. Hledali proto jiný způsob, jak by se mohli uživit, a začali tedy s betlémy.
Podívejte se ve videu na ukázku z překrásného betléma v Horní Lidči:
Slavné české betlémy
- Největší betlém na světě vytvořil řezbář Jiří Halouzka v Jiříkově u Rýmařova, má přes 240 dřevěných soch (stále jich přibývá) v životní velikosti a váží 20 tun. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde získal titul Největší betlém na světě. Byl oceněn i Asociací betlémářů v Římě. Rod Halouzků drží několik Guinessových rekordů za své řezbářské umění.
- Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě, který je takto zapsán i v Guinnessově knize rekordů. Jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, jej vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.
- Mohelnický betlém – na ploše 6×7 metrů se nachází kromě jesliček řada dalších figur i staveb, včetně přesných kopií hradů Bouzov a Karlštejn či samotného kostela sv. Tomáše Becketa v Mohelnici, kde betlém stojí. Dílo vytvořil mezi lety 1958 a 1988 Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu. Autor sám je v betlémě vyobrazen jako chasník s pytlem mouky na zádech stojící před křížlickým mlýnem. V jeho práci pokračuje jeho syn František, který se podílel i na výrobě dřevěného betléma v Horní Lidči.
- Ve sbírkách Třebechovického muzea betlémů jich můžete spatřit více než 400 – historických i ze současnosti – zhotovených z rozličných materiálů a pocházejících z celé České republiky.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Hana Svobodová
Vydáno dne:
18.12.2019
Photocredit: Betlém Horní Lideč
Fotogalerie: adventní věnce, inspirace a návod na výrobu
Adventní věnce jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Vyrobte si i vy adventní věnec podle našeho návodu.
13 tipů na originální vánoční dárky ze dřeva
Inspirujte se na letošní Vánoce dřevem. Podívejte se na 13 netradičních vánočních dárků, které si zvládnete i sami vyrobit.
Vánoční stromeček: 3 tipy, jak vybrat vánoční stromek i se stojánkem
Borovice, jedle, nebo smrk? Víte, jak vánoční stromeček vybrat a jaké existují druhy stojanů na vánoční stromek? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší vánoční stromeček i jaké jsou barvy letošních Vánoc.
Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet)
Zapomeňte chvíli na nákupy a zajděte se podívat na vánoční betlém. Žádný betlém ve své vesnici nebo městě nemáte? Dáme vám tipy, kde najdete ty nejhezčí betlémy.
Video: Řezbářské bohatství z Krušných hor
Nenechejte si ujít video o výrobě unikátních vyřezávaných stromků z dřevěných hoblin z oblasti Krušných hor! Jsou překrásnou inspirací nejen na Vánoce.
Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?
Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?
Pomozte českým lesům – Darujte stromečky pod stromeček
Trápí vás situace v českých lesích, ale nevíte, jak pomoci? Podpořte obnovu českých lesů o letošních Vánocích tím, že přispějete na zasazení nových stromků. Dárkový certifikát můžete darovat i svým blízkým. Jak na to?
Deset tisíc tipů na dárky pod jednou střechou přinesou Stříbrné vánoční dny
Nevíte, čím obdarovat své příbuzné na Vánoce? Až deset tisíc tipů na dárky pod jednou střechou přinese tradiční předvánoční veletrh Stříbrné vánoční dny.
Češi na vánočním stromku šetřit nehodlají, v průměru za něj utratí 500–1000 Kč
Na plantáží jsou stromečky zpravidla dražší, ale cena odpovídá kvalitě. Češi ale na vánočním stromečku šetřit nehodlají.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: