Stavba americké venkovské chaty svépomocí – krok za krokem
V USA se hojně staví menší dřevostavby, které pak slouží jako rekreačních chaty. Jednu takovou jsme si vybrali a zachytili její výstavbu od základů až po její dokončení. Jedná se o menší rámovou dřevostavbu realizovanou svépomocí přímo na staveništi. Tyto venkovské chaty mají svůj nezaměnitelný vzhled díky typické americké dřevěné fasádě.
Příprava staveniště
Na stavebním pozemku proběhlo vytyčení polohy stavby zkušeným geodetem. Následně se provedla skrývka zeminy (odebrání vrchní vrstvy půdy v několika centimetrech), která se složila na hromadu vedle budoucí stavby. Tato odebraná zemina bude po dokončení stavby sloužit ke zpětnému vyrovnání terénu v bezprostředním okolí stavby. Jako první stavební operace bylo zhotoveno bednění z desek pro budoucí roznášecí betonové pasy. Tím bylo také stanoveno umístění budoucích stěn chaty, které budou na těchto pasech vystavěny.
Fotogalerie:
Základy stavby chaty a protiradonové opatření
Po betonáži a částečném vytvrzení roznášecích pasů se na tuto konstrukci umístily velkoformátové dřevěné desky, které slouží jako bednění základových pasů. Tyto desky bylo potřeba ztužit a zafixovat jak vodorovně, tak svisle. Následně se do připraveného otvoru vložila betonářská výztuž a bednění se zalilo betonovou směsí. V určitých místech jsou v těchto nadzemních pasech zhotoveny otvory pro přívod odvod a vzduchu. Takového řešení základů bylo zvoleno s ohledem na radon, který se nachází v podloží stavby. Díky větrané mezeře se radon nedostane do prostoru domu a je přirozeně proudícím vzduchem skrz otvory odváděn do exteriéru. Mezi nadzemní betonové pasy byla rozprostřena vrstva kameniva.
Založení a hrubá konstrukce podlahy
Na vybetonované nadzemní základové pasy se nakotvily ocelové tyče, které se spojily se základovým dřevěným prahem. Pro dřevěný základový práh je vhodné zvolit například modřínové hranoly, případně jinou odolnější dřevinu. Při osazení je dřevěný zakládací práh v případě nerovností nutné vypodložit do absolutní roviny. To pak zajistí rovinnost stěn v horizontální rovině jejich délky. Mezi vybetonované základové pasy byla zhotovena hrubá betonová podlaha. V dalším kroku bylo potřeba na místo stavby navozit materiál pro stavbu chaty. V tomto případě se jedná hlavně o materiály pro nosnou konstrukci (stavební hranoly), tepelnou izolací a opláštění (OSB desky). Jako první bylo nutné udělat podlahový rošt z dřevěných hranolů, které se rozmístily podle projektu v pravidelných vzdálenostech. Záklop podlahového roštu je zhotoven z velkoformátových desek.
Výstavba stěn
Stěny chaty byly vyrobeny přímo na stavebním pozemku. Tomuto stylu výstavby se říká staveništní montáž a konkrétně v Severní Americe je to nejrozšířenější způsob výstavby dřevostaveb. Při skládání jednotlivých stěn se postupovalo podle výrobní dokumentace, která musí zohledňovat spočítanou statiku chaty. Hlavně je nutné dodržet a nepodcenit navrhnutou dimenzi překladů nad okny a dveřmi a také počet dřevěných sloupků, které tento překlad vynáší. U štítových stěn byla rovnou připravena kapsa pro osazení vrcholové vaznice budoucí střechy. V naší fotogalerii se můžete podívat, jak taková rámová konstrukce stěny vypadá. Po vytvoření rámu stěny se její venkovní strana opláštila OSB deskami, které se připevnily nastřelovacími hřebíky. Jednotlivé stěny po jejich vztyčení je nutné v rozích dostatečně spojit vruty.
Konstrukce střechy a terasy
V rámci konstrukce střechy se do připravených kapes štítových stěn osadila vrcholová vaznice z BSH profilu. Následně se do této vaznice a do zesílené pásnice obvodových stěn připevnily jednotlivé krokve. Spojení bylo řešeno přes ocelové třmeny u vaznice a ocelovými plechy u obvodových stěn. Později se umístila pojistná hydroizolace na krokve a stavba střechy pokračovala až po krytinu, na kterou byl v tomto případě použit šedý plech včetně lemování okrajů střechy. Další konstrukcí, kterou bylo potřeba nachystat, byla venkovní dřevěná terasa, která je založena obdobně jako podlahový dřevěný rošt. Na venkovní betonový základ se přikotvil dřevěný práh, který pak nese samotnou konstrukci terasových hranolů.
Dřevěná fasáda a vnitřní práce
Na opláštění stěn z OSB desek se umístila kontaktní folie a pokračovalo se dřevěnou fasádou z vodorovných prken umístěných mírně pod úhlem. Fasádní prkna jsou natřena šedou pigmentovou barvou. Orámování oken a rohové lišty jsou v barvě bílé. Světle šedou barvou jsou také natřeny palubky tvořící přesah střechy. Z vnitřní strany chaty proběhlo její zateplení pomocí minerální izolace. Předstěny obvodových stěn a zešikmené plochy střechy jsou konstruovány z ocelových profilů opláštěných protipožárním sádrokartonem. Vrcholová vaznice zůstane z části zapuštěná do interiéru a je řešena jako pohledová.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Marek Kuchař
Vydáno dne:
20.11.2021
Photocredit: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)
Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte
Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.
Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení
Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma.
Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?
Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?
Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník
Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.
Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?
Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?
Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům
Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?
Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí
Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.
Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích
Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.
Video: Nízkonákladovou DIY chatu postavili dva kamarádi za jeden den
DIY chata v lese byla sestavená za pouhý jeden den. Na realizaci se podíleli dva šikovní kutilové a odvedli opravdu skvělou práci. Podívejte se na krátký video návod v článku.
Montáž dřevostavby: Rodinný dům s provětrávanou dřevěnou fasádou – postup krok za krokem
Rodinný dům jako dřevostavba s fasádou z dřevěného obkladu je fenomén dnešní doby nejen u nás, ale i v zahraničí. V tomto článku jsme se podívali blíže na montáž dřevostavby krok po kroku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: