Dostavba jaderné elektrárny cenu elektřiny českým domácnostem naopak zvýší
Energie produkovaná jadernými elektrárnami se v poslední době stala jakýmsi svatým grálem. Ekologický aspekt, ale i cena vyprodukované energie, se jeví na první pohled mimořádně dobře. Ve chvíli, kdy je již elektrárna v provozu, hrají jednoznačně argumenty ve prospěch této technologie. Jak to ale bude, pokud se v tuto chvíli rozhodneme o dostavbu dalších bloků k již existujícím elektrárnám? Jak ukazuje analýza, na cenu elektřiny to bude mít vliv spíše opačný, než všichni čekáme. A to zdražení.
Když nesvítí a nefouká
Častým argumentem pro výstavbu jaderných elektráren je jejich schopnost generovat elektrickou energii trvale bez přerušení. Zde se však již v samém základu jedná o naprosté nepochopení směřování současné energetiky. Přechod na obnovitelné zdroje, typicky ve formě fotovoltaických elektráren již započal a jen stěží se lze domnívat, že se jej povede někomu zastavit. Vývoj bude podobný jako při přechodu od hotovosti k platebním kartám. Netřeba nic přikazovat ani zakazovat, trh nakonec rozhodne sám. Je nepopiratelným faktem, že například zmíněná fotovoltaika má za sebou ne zrovna tržně čistý vývoj. Faktem ale zůstává, že v tuto chvíli již na mnoha instalacích lidem dává smysl. Situace se navíc nadále zlepšuje.
Zdvojená výroba
Tím se dostáváme k mlžení, do kterého se snaží Česko nasměrovat energetická lobby. A to nutnost zdvojení výroby elektrické energie. Odmítání faktu, že bychom mohli přejít na levnější zdroje, vede současné velké hráče na poli energetiky k proklamacím, že každý MW generovaný pomocí obnovitelných zdrojů bude muset být zálohován souběžně běžícím zdrojem jiného typu výroby. Nejedná se však o nic jiného než manipulaci s cílem udržet si trhy. Právě tímto principem je často obhajována idea dostavby dalších bloků jaderné elektrárny, které by garantovaly souběh více zdrojů elektřiny. Přinese to lidem očekávaný užitek ve formě poklesu ceny elektřiny? Bohužel to bude přesně naopak.
Náklady rozpočítané do složenek
Dostavba jaderné elektrárny má dva zásadní aspekty, které se opakují s dokonalou jistotou. Tím prvním je, že očekávaná cena neplatí, tedy výsledné náklady na dostavbu budou výrazně vyšší, než se původně počítalo. Tím druhým aspektem pak je nedodržení plánovaného termínu dostavby. Oba tyto aspekty vedou k jednomu. Vyšší náklady na stavbu musí někdo zaplatit. V tomto případě dojde k jejich rozložení do ceny energie, kterou zaplatí domácnosti. Samotné zpoždění dostavby nového bloku pak oddaluje využitelnost a vzhledem k rychlému rozvoji na poli energetiky, snižuje pravděpodobnost, že bude v toliko daleké budoucnosti ještě potřeba.
Ale jak jinak to řešit?
Řešení současné situace není zas tak složité. Rozmach alternativních a ideálně decentralizovaných zdrojů pro výrobu elektrické energie je enormní. Stejným způsobem probíhá posun ve výrobě kvalitních bateriových úložišť, stejně jako ve schopnosti jejich recyklace. Výsledek je takový, že již v dnešní době lze postavit funkční systém sdílené energetiky, která má dvojité zálohování. První na úrovni bateriového úložiště a druhé na úrovni obyčejné fosilní elektrárny, která se umí rychle nastartovat a rychle vypnout v případě, kdy by nestačily ani bateriové zdroje. V tuto chvíli umíme touto technologií pokrýt menší ostrovní systémy, v brzké budoucnosti to bude celá ČR. Dokazují to zkušenosti ze západu, kde taková infrastruktura již poměrně dobře funguje. A jak tomu bude za 11 let, kdy se mají dostavit další dva bloky Dukovan? Při současném rozvoji je takřka jisté, že v té době bude již k nepotřebě. Proč se tedy vlastně staví?
Jádro se lidem líbí
Jaderná energetika je oblíbená díky své čistotě a popularitě ve formě levně vyprodukované energie. Fakticky to ale není až tak růžové, jak se na první pohled zdá. Provoz jaderné elektrárny jak technologicky, tak personálně, není zrovna levnou záležitostí. Co je však největším nákladem, je již zmíněná výstavba. Růst zdrojů elektřiny ve formě decentralizovaných obnovitelných zdrojů je vedle toho nákladově úplně jinde a okamžitě reaguje na vývoj. Změny v cenách a efektivitě fotovoltaiky se promítnou do výsledku v horizontu několika měsíců. Změny na poli jaderné energetiky se nepromítnou nijak, pokud nyní podepíšeme smlouvu o budoucí výstavbě, která by měla být dokončena za 11 let, což, jak již nyní ze zkušenosti víme, nejspíš nebude dodrženo.
Energii potřebujeme teď a ne za 11 let
Ať už se v tuto chvíli upíšeme k enormním investicím do budoucí výstavby jaderné elektrárny, pravdou zůstává, že elektřinu potřebujeme teď a ne za 11 let. Tak jako tak tedy budeme muset do té doby zajistit energetickou stabilitu. Ve chvíli, kdy se konečně nové bloky Dukovan dostaví, budeme je sice mít, ale nebudou k ničemu, neboť energetický mix musel být do té doby udržován ve funkční podobě a respektovat pravidla trvalé udržitelnosti. Při jednoduchém zamyšlení tak dojdeme k závěru, že celý koncept dostavby jaderných bloků nedává žádný logický smysl. Pokud tedy hledáme smysl v přínosu pro domácnosti. Chtěli-li bychom hledat smysl v ekonomickém zisku lobbystických skupin, pak jej zde zcela jistě najdeme.
Je jádro opravdu špatné?
Že elektrárna může bouchnout? Ekologické uložení vyhořelého paliva? Ohledně jaderné energetiky se již delší dobu objevují různé negativní konotace. Ty zde jsou a ví se o nich. Jedná se však o zástupné problémy. Výroba energie z jádra je bezesporu dobrým způsobem. Elektrárny, které jsou v tuto chvíli postaveny tedy dokáží generovat poměrně levně a ekologicky energii a jejich vypnutí tak, jak tomu došlo například v Německu, by bylo naprostým nesmyslem. Na druhou stranu to ale neznamená, že se jedná o technologii budoucnosti. Výstavba nových elektráren tohoto typu v dlouhodobém horizontu tedy nedává žádný smysl a jediné, co způsobí, bude zdražení elektřiny českým domácnostem.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
23.01.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: