Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.
Ačkoliv se lidé a jejich potřeby v průběhu století mění stejně jako stavební technologie, jedno by mělo pro architekta zůstat navždy neměnné. To, že příroda a krajina, do které má být stavba zasazená, byly a jsou základním faktorem při projektování domu. Dům citlivě usazený do krajiny by měl vypadat, jako by tam stál odjakživa. Nikde z ní nevyčnívat, nijak ji nerušit a naopak ji vhodně doplňovat. O spoustě staveb, které vyrostly v postkomunistických zemích, se to bohužel říct nedá. Naštěstí to ale neplatí o nádherném malém domku na břehu litevského jezera, který navštívíme v našem článku.
Základem je jednoduchost a tradice
Když majitelé pozemku uprostřed klidné přírody oslovili architekty ze studia Aketuri Architektai, jejich hlavním požadavkem bylo postavit jednoduchý domek, který poskytne celé rodině klidné útočiště ve dnech volna a bude zabezpečen i v období, kdy budou majitelé pryč a domek zůstane prázdný. Pozemek se nachází v řídce osídlené oblasti obklopený přírodou a v blízkosti jezera. Budoucí obyvatelé si nepřáli postavit žádnou okázalou stavbu, která by narušila poklidný ráz krajiny, naopak požadovali domek co nejvíce přizpůsobit tradičním venkovským obydlím a jejich rustikálnímu stylu.
Fotogalerie:
Venkovská usedlost jako z minulých století
Rekreační domek stojí na vyvýšené části pozemku a shlíží z ní na svoje okolí. Vypadá přesně jako archetypální usedlost, kterou tu lidé stavěli po staletí. Dokonale splyne se svým přírodním okolím. Rozvržení staveb na pozemku odpovídá typickým venkovským usedlostem. Hlavní dům stojí naproti menší stavbě, obě se nacházejí na jednoduchém pozemku. Menší stavba neslouží k bydlení, ale poskytuje dostatek prostoru pro skladování dřeva na zimu a různého vybavení, které nechtějí majitelé mít přímo v domě. V minulosti tyto přidružené stavby sloužily také jako stáje pro domácí zvířata. Na pozemku nechybí ani malá sauna, která se nachází přímo na břehu jezera, ke kterému vede dřevěné molo.
Rustikální materiály a důraz na detaily
Architekti navrhli dům s prvky lidové architektury. Jednoduchý obdélníkový tvar s velkými okny a strmou šikmou střechou. Lidovým stavitelstvím se nechali inspirovat především v oblasti rozsahu a uspořádání jak jednotlivých staveb, tak celého pozemku a výběru materiálů. Každý detail venkovských stavení byl adaptován a následně použit. Dřevěné obložení je dalším z rustikálních prvků, který zasazuje chatu do kontextu jejího okolí. Vybrána byla severská jedle, která je výrazně zrnitá a ladí s okolním lesním prostředím.
Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu
Čarovné okenice změní chatu v okamžiku
Když je dům neobsazený, vypadá jako jednolitá uzavřená kostka pokrytá dřevem. Nikde žádný otvor. To dodává chatě výraz robustnosti a zároveň bezpečnosti, je totiž po většinu roku prázdná. Vše se ale mění s příjezdem jejich obyvatel. Ti totiž můžou otevřít velké dřevěné okenice, které zakrývají všechny otvory, a dům rázem ožije. Odkryjou se velké skleněné dveře a okna na každé straně a z chaty se najednou stane velký otevřený prostor plný světla s krásným výhledem na nedaleké jezero. „Když se zabýváme projektem této povahy, detaily – nebo spíše jejich vizuální nepřítomnost – je to, co skutečně vytváří jeho odlišný charakter,“ uvedli architekti. „Jeden dobře provedený detail jako je v tomto případě okenice, dělá celý rozdíl. Uzavřený a bezpečný, když je prázdný. Otevřený a světlý, když přijedou obyvatelé. To je kouzlo tohoto domu,“ dodávají.
Pohodlí pro čtyřčlennou rodinu
Rekreační chata je navržena tak, aby přes velmi kompaktní půdorys poskytovala v interiéru dostatek pohodlí čtyřčlenné rodině a jejich hostům. V přízemí domu je obývací pokoj a jídelna, která je spojena zasklenými dveřmi s venkovní terasou. Krb, který je součástí centrální stěny, odděluje tyto prostory od ložnice, koupelny a šatny. V horním patře je další koupelna a tři ložnice. Dřevěné podlahy a bílé omítnuté stěny vytvářejí jasnou a neutrální paletu v celém objektu, což zdůrazňuje jeho jednoduchost.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
20.10.2018
Photocredit: Norbert Tukaj
Jak se žije v dřevostavbě: výhody a nevýhody po 9 letech užívání
Jaké má dřevostavba výhody a nevýhody? Rozhovor po 9 letech užívání.
Jak odhalit nedostatky otvorových výplní?
Pro ověření kvality zabudování otvorových výplní do dřevostaveb se mimo jiné používá vizuální kontrola a dvě diagnostické metody – měření vzduchotěsnosti a termografická analýza...
Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?
Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.
Video: Modulární chata připomínající hromadu klád
Na první pohled hromada klád. O co se však doopravdy jedná? Tahle modulární chata může být čímkoliv!
Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách
Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?
Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku
Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.
Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě
Sázka na jednoduchost a nenáročnost se v Litvě líbí. Dřevěná chatka Etno Hut zabere jen 14 metrů čtverečních a je důkazem toho, že ke štěstí stačí vlastně hrozně málo.
Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.
Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.
Nejkrásnější dřevěná mola z celého světa
Měli jste náročný den? Vyzkoušejte nenáročnou obrázkovou terapii! Tahle prohlídka starých přístavních mol vám jistě uklidní duši.
Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu
Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: