Nemocnice pod korunami stromů: Místo sterilního lůžka dřevěná chata v lese
Léčivou moc přírody se vyplatí nepodceňovat, soudí lékaři medicínského institutu v norském Rikshospitalet. I když tenhle nemocniční komplex patří v Norsku mezi vůbec největší, není to žádná průmyslová fabrika na uzdravování. Základem praxe je tu velmi individuální péče, se kterou teď významně pomáhá stylově řešené ubytování OCR – Outdoor Care Retreat, tedy Jednotka venkovní péče. Pokud si tu pacienti zarezervují místo, nečeká na ně lůžko jako v klasické nemocnici, ale ubytování v elegantní dřevěné chatě usazené ve zdejším lesoparku. Protože příroda léčí.
Norská zdravotní péče se počítá mezi nejvyspělejší na celém světě. Komplex Rikshospitalet sice ošetří „jen“ kolem 280 000 pacientů ročně, takže jej jiné proslavené kliniky snadno strčí do kapsy. Přesto by jistě většina pacientů raději vybrala ke stonání a uzdravování severské nemocnice. Už proto, jak si tu považují svých pacientů. Prohlédněte si neobvyklé nemocniční zařízení v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Lůžková péče pojatá experimentálně
Zdejší doktoři si totiž dobře uvědomují, jak je pro nemocné zatěžující, že je někdo vyzvedne z jejich domovského prostředí a usadí je do sterilního, odlidštěného prostředí lůžkového oddělení. Říká se, že toto vytržení pak lidem komplikuje uzdravení. Tím, že se nachází mezi dalšími nemocnými a v neinspirativním prostředí, jen dál schází na duchu i na těle. A tak se tu rozhodli, že lůžkovou péči experimentálně pojmou trochu jinak. Vlastně hodně jinak.
Nemocnice pod korunami stromů
První myšlenka na zasazení kliniky do volné přírody tu byla realizována už ve 20. letech minulého století a díky tomu je celý Rikshospitalet, od chirurgie přes dětské oddělení až po psychiatrii, kompletně skrytý v zeleném listnatém lese. Ten teď zužitkovali architekti ze studia Snohetta, když v jeho odlehlejších koutech na několika místech vytvořili samostatné ubytovací jednotky. Speciální dřevostavby, které těží z harmonického a poklidného prostředí zalesněné krajiny a v plné míře využívají terapeutických vlastností přírody. Váš pokoj má tedy podobu moderní chaty s kompletním zázemím nacházející se mezi stromy. Nedostatku péče ani komfortu se tu bát nemusíte: Stačí jen cinknout a ošetřující personál za vámi velmi pohotově dorazí. V OCR chatách také neleží kritické případy, spíše pacienti, kteří podstupují zdlouhavou rekonvalescenci. A těm les vyloženě prospívá.
Mohlo by vás zajímat: Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!
Místo, kde se dobře stoná
„Příroda spontánně a samovolně pomáhá pacientům odpočívat,“ vysvětluje fakultní psycholožka Maren Ostvold Lindheim, z jejíhož popudu se tu začalo stavět. „Lidé se tu skutečně zrelaxují, osvěží. Celkově pak tato lesní terapie významně přispívá k jejich rychlejšímu uzdravení.“ Dřevěné chaty poskytují ubytovaným mnohem větší soukromí a nezávislost než strohé koridory klasických nemocnic. Mohou trávit mnohem více času se svými blízkými a celkově se necítí tolik omezováni okolím. Chaty OCR navíc pacienty motivují k aktivitě a organizování vlastního času: Pokud chtějí jít na léčbu nebo cvičení, musí si včas přivolat někoho z personálu. Takže se vlastně proaktivně musí starat o svou vlastní léčbu. „Pacienti se v tomto prostředí stávají s lékaři partnery ve vlastní léčbě.“
Pohodlí pro pacienty i jejich doprovod
Každá chata s bezbariérovým přístupem nabízí hlavní místnost s lůžkem a potřebným provozním zázemím a menší pokoj pro setkávání s návštěvami. Je tu také samostatná koupelna a oddělená toaleta. To vše na 35 metrech čtverečních. Nepravidelná konstrukce stavby disponuje světlou dřevěnou fasádou, která se formě dubových obkladů proniká i do interiéru. Chaty OCR jsou navrženy v několika modifikacích, z nichž první série slouží k ubytování dětských pacientů. Právě ti totiž odloučení od rodiny a nemocniční pobyt snáší hůře. Tady to ale nehrozí. Tomu odpovídá i veselejší a hravé provedení interiéru s polštáři, a přidruženým vedlejším pokojem pro pobyt zákonného zástupce. O osvětlení se stará překrásné kruhové okno vsazené do stropu.
Můžete odtud sledovat, jak si vítr hraje s korunami stromů, nebo z vnější terasy házet kamínky do vody, procházet se po lese. Stres z hospitalizace v takovém komfortu nejspíš nepocítíte. Za tenhle nápaditý nadstandard si přitom pacienti nic nepřiplácí, jde jen o to, zda se včas stihnou zarezervovat. Lékařská fakulta univerzity v Oslu nyní podrobuje tento model péče o pacienty sofistikovanému výzkumu. Rádi by měli jasno v tom, zda se tu pacienti skutečně uzdravují rychleji. A pokud se tato domněnka potvrdí, mohly by začít růst podobné lesní chatky i v areálech jiných nemocnic. Třeba někdy dorazí tahle sympatická novinka i k nám! Prohlédněte si, jak taková nemocnice v korunách stromů může vypadat, v naší fotogalerii.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
28.04.2019
Photocredit: Ivar Kvaal
Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt
Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.
CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem
Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.
5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku
Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.
Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma
Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.
Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!
Nevěřili byste, jaké benefity pro člověka přináší pobyt v prostředí ze dřeva. Pomůže s alergiemi, stresem nebo třeba učením.
55 kuriozit ze dřeva – neuvěříte, co všechno se z něj dá vyrobit
Dřevo jako prastarý materiál představuje výzvu pro mnohé tvůrce a umělce. Jak se s ním někteří popasovali se můžete podívat v následujícím článku s inspirativními fotografiemi.
Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?
Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.
Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.
Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.
Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: