Dešťovka ke splachování a praní se zaplatí hned první rok. Instalaci bez zásahu do rozvodů přitom zvládne i laik
Život je plný paradoxů. Vodu, která nám padá z nebes, posíláme do kanalizace a platíme za to. A pak si vodu kupujeme a také za to platíme. Je to sice zaběhlý způsob hospodaření s vodou a je stále nejrozšířenější, hodně domácností jej ale už opustilo. Dešťovou vodu, která nám dopadne na střechu, je možné jímat a využít v domácnosti. Úspora, kterou tak získáme, nám zaplatí celý systém pro dešťovou vodu už první rok. Další roky již jen šetříme. Úspora peněz se počítá, ale ten dobrý pocit ze svobody od plateb vodáren za vodné a stočné, ten se penězi vyvážit ani nedá. Vše jsme důkladně spočítali, včetně jednoduchého systému, který zvládneme nainstalovat svépomocí.

Držet ústa a krok
Platby vodárnám za dodávky pitné vody rostou každým rokem. Stejně tak platby za stočné, neboli plochu naší střechy, kterou odvádíme do kanalizace, nejsou zanedbatelné. Celé je to přitom paradoxní. Na jednu stranu vodu potřebujeme a tak si ji kupujeme, jinou vodu ale zase nechceme, a tak platíme za to, že si ji od nás vodárny milostivě vezmou. Je to jednoduchý a zaběhlý způsob, který se tu uchytil z dob minulých. Ty však již pominuly a mnoho domácností začíná objevovat kouzlo soběstačnosti ve formě využití dešťové vody jako alternativy.
Co platilo včera, už neplatí nyní
Důvodem, proč mnoho domácností stále zůstává u původního konceptu, kdy kupují pitnou vodu, kterou využívají i v situacích, kde vůbec není potřeba, je jednoduchý. Panuje zažitá obava z toho, že instalace systému na dešťovku je složitá a cenově nákladná. To ještě před nějakou dobou platilo, dnes už to ale není tak docela pravda. Systém, který zajistí domácnosti možnost využívat splachování toalety a praní v pračce čistě na dešťovou vodu, lze pořídit již v ceně od cca 7 tisíc korun a nainstalovat si jej doma svépomocí. Žádné velké stavební zásahy nejsou nutné.
Jdeme si to prvně spočítat
Máme-li domácnost s toaletou a pračkou, výpočet je poměrně jednoduchý. Jedno spláchnutí toalety je asi 6 litrů s tím, že denně může každá osoba udělat nějakých 5 spláchnutí. Pokud v domácnosti žijí 4 osoby, pak je to 4 × 30, tedy 120 litrů. Ročně pak 43800 litrů, jinými slovy 43,8 kubíků. Při ceně kolem 130 korun za kubík, nás splachování toalet stojí přibližně 5,5 tisíce korun. To není zrovna málo, že?
Praní zadarmo, ve vyšší kvalitě a bez vodního kamene
Druhá část našeho výpočtu je pračka, která místo vody z řádu využije vodu dešťovou. Jeden cyklus pračky je přibližně 50 litrů vody. Pokud pereme pětkrát týdně, znamená to 250 litrů týdně, tedy 13 tisíc litrů ročně. Jinými slovy 13 kubíků, tedy 1690 korun. To podstatné zde je ale ještě trochu jinde. Zaprvé při využití dešťovky k praní prádla je výrazně vyšší účinnost praní a tedy menší potřeba využívat prací prášek. To má pozitivní dopad na trvanlivost oblečení, které se tak méně ničí. A za druhé díky využití vody, která v sobě nemá minerály nám v podstatě vůbec pračku nezanáší vodní kámen. Pračka díky tomu může sloužit desítky let bez problémů a nutnosti odstraňování kamene.
Ušetřili jsme, ale za jakou cenu?
K zřízení systému potřebujeme nádrž, čerpadlo, filtr, hadice a ventily. Náklady na pořízení těchto komponent se celkově mohou pohybovat někde mezi 8 a 17 tisíci korunami, podle toho, jak náročný systém si sestavíme. Ukázkový rozpočet najdete v tabulkách níže, přesné ceny jednotlivých komponent pak zde.
První rok zaplaceno, druhý rok máme vodu zdarma
Náklady na pořízení systému se tedy potkávají s roční úsporou, kterou tímto systémem získáme. Znamená to, že pořízení systému na dešťovku k našemu domu se nám vrátí během jednoho roku. Od druhého roku provozu dál už se jedná o čistou úsporu řádově někde kolem sedmi tisíc každý rok. To jsou ušetřené peníze. K tomu získáváme určitou nezávislost na vodárnách a k nezaplacení ten skvělý pocit, že jim nemusíme platit za stočné, což je považováno za jeden z nejvíce paradoxních poplatků v historii.
Ale co když nebude dost srážek?
Aktuální data ukazují, že srážek na vykrytí provozu čtyřčlenné domácnosti, která využívá dešťovku pro praní a splachování je dostatek. Ve chvíli, kdy naprší, získáváme dostatek vody na následující týdny či měsíce provozu. Kolik srážek průměrně za rok napadá na střechu rodinného domu najdete v následujících tabulkách. Pro případy, kdy by byl vody nedostatek pak existují dvě řešení, buď instalace inteligentního systému, který dokáže v případě nedostatku brát vodu přímo z vodovodního řádu a nebo jednoduše nouzové doplnění nádrže na dešťovku vodou z řádu. Jinými slovy, vezmeme hadici a nádrž dopustíme vodou z kohoutku. Praxe však ukazuje, že takové případy jsou velmi ojedinělé.
Realizace systému domovní dešťovky svépomocí
Systém, který jsme si již představili, sestává z nádrže, čerpadla, hadic a ventilů. Lze jej snadno doma realizovat svépomocí a to bez nutnosti bourat současné rozvody. Nádrž lze umístit ve sklepě, případně technické místnosti. Přesto je prostorově ideální umístění venku, kdy je zakopána do země do nezámrzné hloubky. Z ní vyvedeme hadici s tlakovým čerpadlem do domu přímo k toaletám a pračce. Podstatné je, aby pračka i toalety byly v dostupné vzdálenosti od nádrže. Vodu je nutné vést přes filtrovací sadu, aby nám nedocházelo k zanášení pračky nebo protékání napouštěcího systému toalety kvůli nečistotám blokujícím uzavření přítoku. Napojení hadice na přívodní systém pračky i WC však není nijak složité. Je nicméně potřeba uzavřít zpětný ventil, aby se nám dešťovka nemohla dostat zpět do řádu s pitnou vodou. V tomto může pomoci instalatér, řešení však zvládneme i sami pomocí komponent běžně dostupných v obchodech.
P.S. Zajímáte se o možnosti využití dešťovky v domácnosti? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
25.04.2025
Photocredit: Josef V. (se souhlasem)
Zdroj: Rainwater club, Save the rain

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: