Betonovým stavbám odzvonilo. Nahradí je cihly z cukru
Tým odborníků dokázal v rámci výzkumu a vývoje nového materiálu potvrdit velmi blízké vlastnosti s konvenčním materiálem, jakým je např. cihla nebo beton. Na rozdíl od těchto produktů by však měl být výrazně cenově dostupnější. Navíc využití této „cukrové cihly“ povede k úsporám až 1,08 miliardy tun CO2. Cílem projektu bylo mimo jiné také prozkoumat udržitelná stavební řešení recyklací vedlejších biologických produktů z cukrové třtiny (bagasy), což následně snižuje emise uhlíku ve stavebnictví.
Cukrovou cihlu vytvořili studenti v rámci výuky
Koncept cihly vytvořené z cukrové třtiny vymysleli studenti v Anglii rámci jejich výuky (Master of Architecture, University of East London). „Hlavním cílem produktu je zpochybnit zavedenou mylnou představu, že biomateriály mají nízkou strukturální výkonnost, a vytvořit materiál s dostatečnou pevností, aby byl samonosný,“ říká Armor Gutierrez Rivas, profesor architektury. Výsledek výzkumu získal obdiv celého světa. Je cukrová třtina budoucností stavebnictví? Vyřeší globální problém v rámci produkce oxidu uhličitého (CO2)?
Cukrová třtina je novou alternativou betonu a cihly
Negativní dopad na životní prostředí vyžaduje efektivní a rychlé jednání. Cílem projektu bylo vytvořit produkt, jenž snižuje produkci CO2 a má minimální dopad na životní prostředí (oproti konvenčním stavebním materiálům, jako jsou např. beton a cihla).
Používání rychle rostoucích biologických produktů v kombinaci s minerálními pojivy je již ověřenou cestou v rámci výroby izolačních materiálů. Nově se však studenti UEL zaměřili na nosné konstrukce, aby eliminovali výrobu produktů na bázi fosilních paliv.
Fotogalerie:
Nahradí inovativní cukrová cihla i dřevo?
Cukrová třtina roste velice rychle (10–24 měsíců). V případě přeměny CO2 na biomasu je dokonce 50x účinnější než produkty z oboru lesnictví, což z ní činí materiál s vysokou prioritou pro dosažení čistých nulových emisí. Finální produkt:
- je lehčí než tradiční cihla,
- má zjednodušený dodavatelský řetězec (díky jednoduchému složení),
- vyniká svou velice nízkou uhlíkovou stopou,
- má dobré pevnostní vlastnosti, je kvalitní izolant a je odolný proti ohni.
Použití cihly z cukrové třtiny povede k úsporám 1,08 miliardy tun CO2
K výrobě cukrové cihly je potřeba jen 30 % celosvětové produkce bagasy. Na základě této skutečnosti by naše cukrová cihla mohla nahradit tradiční cihlářský průmysl, což by vedlo k úsporám 1,08 miliardy tun CO2 (tj. 3 % celosvětové produkce CO2).
Co je to bagasa?
Bagasa je odpadový produkt, který vzniká při výrobě cukru z cukrové třtiny. Jedná se o vláknitou hmotu, která zůstává po odstranění šťávy z třtinového kmene.
Na rozdíl od klasických cihel, nepotřebují ty cukrové maltu
K výstavbě obytných konstrukcí není zapotřebí přidávat maltu. Projekt využívá zámkový systém – sadu dílů, která umožňuje stavět větší konstrukce pomocí menších komponentů. Díky vzájemně působícím silám v konstrukci překonává tento systém tradiční monolitické sestavy. Podle Eleny Shilové, architektky projektu, by se „technologický pokrok neměl týkat pouze sklo-betonové drahé architektury.“
Kolik bude stát cukrová cihla?
Výzkum byl záměrně publikován bez patentu. Tým studentů a odborníků chtěl zveřejněním inovativní technologie povzbudit místní výrobce k přijetí materiálu a snížení spotřeby cementu. Jak uvádí Alan Chandler, spoluředitel Ústavu pro výzkum udržitelnosti v UEL:
„Došli jsme k závěru, že naše práce byla originální a mohli jsme tak podat patent. Kolektivně jsme se ale rozhodli, že to neuděláme. (...) Naše rozhodnutí nepatentovat bylo spíše etické než finanční.“
Pokud se tento nový produkt uchytí a bude oficiálně patentován, jeho cena bude záviset na mnoha parametrech (náklady na výrobu, konkurence v daném tržním segmentu, poptávka a nabídka, výzkum a vývoj, marketingové náklady apod.). Nicméně, pokud se jedná o recyklovaný materiál, bude jeho cena bezpochyby nízká – jak ostatně naznačují odborníci ve videu (viz níže).
Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?
Výroba cukrové cihly – stačí jen bagasa a minerální pojiva
Vedlejší produkty z monokultur (zbytky z produkce sójových bobů, kukuřičné klasy, sláma, slunečnicová semena, celulóza) jsou často určeny ke kompostování půdy, jako krmivo pro zvířata, nebo se dokonce přeměňují na energii, aby se snížilo množství odpadu a zmírnily se tak dopady na životní prostředí. Co kdyby tyto produkty našly efektivnější využití? V podstatě je totiž tento inovativní výrobek z cukrové třtiny vytvořen kombinací bagasy s minerálními pojivy.
Podle Bamdada Ayatiho, výzkumného pracovníka z Ústavu pro výzkum udržitelnosti UEL, je výrobní proces poměrně jednoduchý a podobá se konvenční výrobě betonových bloků. „Zahrnuje dávkování materiálů, míchání, odlévání a sušení/vytvrzování. (...) Stejně jako u jiných stavebních materiálů, jsou problémy s velkovýrobou spojeny s variabilitou surovin, pokud jde o obsah vlhkosti, velikost částic, nežádoucí nečistoty atd.“
Využití 600 milionů tun odpadu by mohlo být řešením pro ultranízkouhlíkové konstrukce
Recyklace biologického odpadu z cukrové třtiny by se mohla stát řešením pro ultranízkouhlíkové konstrukce. Výroba cukrové třtiny vytváří značné množství vedlejších produktů – cca 600 milionů tun odpadu z bagasových vláken z roční produkce 2 miliard tun cukrové třtiny. Tento vedlejší produkt má slibný potenciál nahradit energeticky náročné stavební systémy (beton, cihla) poskytnutím stavebních materiálů, které kombinují udržitelnost a strukturální účinnost.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
24.07.2023
Photocredit: Sugarcrete (se souhlasem)
Dřevo v konstrukci lehkého obvodového pláště
Význam dřeva ve stavebnictví neustále roste. Přečtěte si povídání o využití dřeva v konstrukci lehkých obvodových plášťů.
Cordwood aneb nevšední stavba z dřevěných polen a malty
Technologie, která se využívala především ve středověku, je zpět. Tento ekologický a nevšední konstrukční systém zvládnete využít i jednoduše svépomocí. Představujeme cordwood.
Čechům se nákup stavebních materiálů opět začíná vyplácet. Ceny listopad 2022
Vývoj cen některých stavebních materiálů se opět začíná vyplácet. Jaké jsou v listopadu 2022 ceny cihel, izolačních materiálů a dřeva?
Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?
Jak to vypadá s cenami stavebních materiálů ze startu roku 2023? Čeká nás zdražování? Přehled lednových cen a jejich aktuální vývoj najdete zde.
Ceny stavebních materiálů v roce 2023 – tento vývoj predikují odborníci
Stavební materiály v Česku přestanou tak rapidně zdražovat. O kolik se zpomalí narůst cen v roce 2023?
Systémy recyklovaného stavebnictví zachvátily Česko. Využívá je už 80 % firem
Stavební a demoliční odpady představují téměř polovinu všech odpadů produkovaných v České republice. Stavební společnosti jsou schopny recyklovat stále větší množství stavebního materiálu. Většině se podaří znovupoužít do stavebního procesu nejvýše 20 % odpadu.
Přidejte se k velkému jarnímu úklidu. Letošní zájem dobrovolníků je rekordní
Před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 6. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko již přes 3 600 nahlášených úklidů.
Mnoho Čechů stále věří již vyvráceným mýtům. Často tím přichází o peníze
Vyjádřili jsme se ke 13 komentářům, které nejvíce podporují zastaralé i nové mýty o dřevostavbách. Souhlasíte s názory většiny Čechů nebo máte na výstavbu dřevostaveb vlastní pohled?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: