Co potřebujete znát pro výpočet a návrh schodiště
V tomto článku vám představíme základní typy schodišť a dozvíte základní požadované hodnoty podchodných a průchodných výšek a šířek jednotlivých schodišť. Řekneme si pravidla pro výpočty a návrh schodiště a zábradlí pro rodinné i bytové domy. Proč můžete navrhnout a umístit dřevěné schodiště pouze do rodinného domu nebo do rekreačního objektu? Čtěte dále…
Bezpečnost schodiště, aneb dřevěné schodiště jen do rodinných domů
Normy zajišťují bezpečnost schodiště při jeho běžném užívání, schodiště ale musí být bezpečné i při požáru. Základní normou pro návrh a výpočet schodiště je ČSN 73 4130 Schodiště a šikmé rampy - Základní požadavky, účinná od 1. 4. 2010.
Fotogalerie:
To znamená, že jednak konstrukce schodů i konstrukce obklopující schodiště musí být odolná proti ohni a současně musí být učiněna taková opatření pro odchod osob v případě požáru, aby byla budova vyprázdněna v předepsaném čase.
Z tohoto důvodu se dříve schodiště rozdělovaly z hlediska požární bezpečnosti na: ohnivzdorné schodiště (betonové), nespalné schodiště (ocelové, kamenné), polospalné (omítnuté dřevěné), spalné (dřevěné).
Dobré vědět: Polospalná a spalná schodiště norma povoluje jen v rodinných domech a rekreačních objektech!
Základní rozdělení schodišť dle různých kritérií:
- umístění – vnitřní a vnější,
- účelu – hlavní a pomocné,
- tvaru – přímá zakřivená, smíšená,
- počtu ramen – jednoramenná, dvouramenná, …
- materiálu – kamenná, cihelná, betonová, dřevěná, ocelová, …
- statických požadavků – do 3kN/m2, do 4kN/m2, do 5kN/m2,
- konstrukčního řešení – pažená, podezděná, desková, schodnicová, vřetenová, visutá, zavěšená a podobně.
Hledáte inspiraci pro návrh schodiště? Pokračujte na článek, který představuje nápadité tradiční i netradiční řešení schodiště.
Schodiště do rodinného domu – dřevěné i jiné, hlavně interiérové
V rodinných domech se nejčastěji využívají schodiště vnitřní, ať již dřevěná nebo z jiných materiálů, mnozí výrobci také používají označení interiérové schodiště. Avšak ni v tomto případě není schod jako schod!
Vnitřní schodiště mohou být:
- hlavní – tvoří komunikační centrum budovy, jsou umístěny poblíž vchodu
- vedlejší – umožňují rychlejší spojení mezi jednotlivými podlažími rozlehlejší budovy
- vyrovnávací – spojují úrovně menších výškových rozdílů např. úroveň vstupu a zvýšeného 1. podlaží
- pomocné – slouží pro obsluhu a kontrolu různých zařízení (např. kotle) nebo jako nouzové spojení. Nejčastěji se používají jednoduché ocelové schody (často i skládací), které nemusí vyhovět všem požadavkům.
Základní rozměry pro výpočet schodiště
Šířka schodiště, tedy průchodná šířka: U rodinných domů a bytových staveb s maximálně dvěma byty – 900 mm (u výškových bytových staveb 1250 mm, ve veřejných budovách se šířka počítá podle požadované doby vyprázdnění – tam kde se míjí dvě osoby 1250 mm, kde tři osoby 1875 mm).
Podchodná výška h1: min 2100 mm, h1 = 1500 + 750/cosα
Průchodná výška h2: h2 = 750 + 1500*cosα, min. 1900 mm kromě schodišť do podkroví
Schodišťové stupně: min š. = 210 mm, min. šířka stupnice 250mm, 2h + b = 630 mm
Současně platí, že v jednom rameni u schodiště v rodinném domě může být maximálně 18 stupňů, u ostatních staveb je max. 16 stupňů.
U každého schodiště musí být zábradlí, nebo madlo
Schodišťová ramena a podesty musí mít na volných stranách zábradlí (tato podmínka neplatí třeba u schodišť do 5 stupňů a u sklonu do 1:4). Přímá schodišťová ramena s šířkou do 1050 mm musí mít madlo na jedné straně, ramena širší musí mít madlo po obou stranách. Rameno širší než 2750 mm se doporučuje rozdělit mezilehlým zábradlím s madlem.
Osazení zábradlí může být shora nebo zboku a do průchodné šířky může zasahovat max. 50 mm, madla max. 100 mm. Madlo musí mít průřez vhodný pro uchopení rukou shora, konce dutých madel musí být uzavřeny. Mezery v zábradlí mezi tyčemi, tabulovými prvky apod. nesmějí být větší než 120 mm, s volným přístupem dětí pak min. 80 mm.
Bude Vás zajímat: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další
Nejmenší výšky zábradlí: 900 mm u rodinných domů (tzn. snížená výška, pokud je hloubka volného prostoru nejvýše 3 m, 1000 mm u bytových domů (pokud je hloubka volného prostoru nejvýše 12m), 1100 mm (pokud je hloubka volného prostoru nejvýše 30 m), 1200 mm – zvláštní výška - u výškových budov, rozhleden (hloubka volného prostoru více než 30 m).
Schodiště jsou velmi obsáhlým tématem, kterému se budeme dále ještě věnovat. V tomto příspěvku jste našli základní informace, které jsou k navržení a výpočtu schodiště potřeba.
Máte pro další čtenáře nějaké tipy a triky na schodiště? Budeme rádi, pokud se o ně s námi v diskusi podělíte.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Ondřej Soukup
Vydáno dne:
10.11.2014
Photocredit: Shutterstock
Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci
Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra
Video: Dům ve tvaru písmene „A“, který vám rozšíří obzory
Proč se omezovat jen na klasické tvary domů? Podívejte se na kreativní přístup keramičky a bytové designerky z Los Angeles, která si vytvořila útulný a netradiční domov do tvaru písmene „A“.
Fotonávod krok za krokem: Jak svépomocí obložit betonové schody dřevem
Chcete si nechat obložit betonové schodiště dřevem a nevíte, jakého truhláře oslovit? S naším foto návodem si se vším poradíte sami.
Nerezové zábradlí ke schodišti, nebo raději dřevěné?
Typ zábradlí u vašeho schodiště bude mít velký vliv na celkovou estetiku interiéru. Jak vybrat to správné? Inspirovat se můžete v našem článku.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Chystáte se stavět nový dům? Podívejte se, jaké máte možnosti pro jeho založení.
Moderní schodiště točité, vetknuté i zavěšené – více než 40 typů pro inspiraci
Schodiště je krásným prvkem každého patrového domu. Pokud váháte nad volbou stylu a designu, jste na správném místě. Nabízíme vám širokou škálu inspirace a nápadů.
Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu
Schodiště ve srubu může mít spoustu podob a některé z nich by vás pravděpodobně ani nenapadly. Prohlédněte si zajímavé realizace v galerii.
Venkovní zahradní schody – originální nápady a nejvhodnější materiály
Je pro vás důležitý celkový design a funkčnost venkovních schodů? Váháte nad tím, jaký materiál pro venkovní schodiště zvolit? Dřevo, kov, beton nebo kámen? Poradíme vám.
Dřevěné schodiště svépomocí – cena, výpočet a postup výroby od zkušeného kutila Honzy
Inspirujte se realizací krásného dřevěného jednoramenného schodiště, které při rekonstrukci podkroví sám vyrobil pan Honza. Jaké byly celkové náklady?
Kam umístit osvětlení schodiště? Posuňte bezpečí i luxus domu o level výš
Chcete vybrat osvětlení schodiště? Váháte, pro jaký typ se rozhodnout a které faktory zvažovat při výběru? Nechte se inspirovat v článku a fotogalerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: