Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo
Robustní stolní kotoučová pila (cirkulárka) by se měla skrývat v každé dobré domácí dílně. Je to přece multifunkční nástroj, se kterým nařežete jak dřevo na zimu, tak si pěkně přiříznete prkýnka na plot nebo terasu. Proč byste měli prehistorickou cirkulárku vyměnit za sofistikovanější stroje, se dozvíte v tomto článku.
Cirkulárka na dřevo je dobrý, ale nebezpečný pomocník
Každý z nás si pod nespisovným výrazem „cirkulárka“ představí pilu, které má velký kotouč a stůl ve kterém je kotouč umístěn. Často si představíte i po domácku dělané kousky, které měly z hlavně z hlediska bezpečnosti práce velké mezery. Úrazy způsobené nebezpečnou cirkulárkou, nebo neukázněností lidí, kteří na ní řežou, jsou stále časté, přestože moderní kotoučové pily jsou již bezpečné. Pořád jsou totiž na různých bazarech k zakoupení staré cirkulárky a lidé si je i stále sami vyrábí.
Cirkulárka ve své původní podobě (pilového kotouče a stolu, ze kterého je kotouč do necelé poloviny jeho výšky vysunut) má řadu podob a využití. Jedná se vlastně o předchůdce stolních kotoučových pil, které pracují stále na stejném principu (cirkulujícím lilovém kotouči) ale jejich možnosti využití jsou daleko širší a řezání s nimi bezpečnější a přesnější.
Proč jsou cirkulárky stále tak oblíbené a zároveň nebezpečné?
Klasická stolní cirkulárka totiž nabízí neskutečnou škálu využití. Když nasadíte pořádný kotouč a stroj má dostatečný výkon, v klidu nařežete během dne pár pěkných kubíků dřeva do kotle. Když pak potřebujete seříznout laťky na plot nebo desku na polici, tak přece nebudete vyměňovat ten velký kotouč s pořádnými zuby za menší, protože je to spousta práce a vy to přece v rukách udržíte. Navíc vám, jak se u pořádné cirkulárky sluší a patří, nepřekáží žádné kryty a podobné „voloviny“.
Doufám, že jste pochopili a ironický tón předchozího odstavce a řekli jsme si alespoň základně, proč je cirkulárka tak nebezpečným nástrojem.
Na tomto videu naleznete "povedený kousek" po domácku vyrobené cirkulárky poháněné motorem od traktoru. Netuším kolik může stát pořezání kubíku dřeva, když vám cirkulárku pohání ne zrovna úsporný motor, ale proti gustu...
Pro obě zmíněné funkce, jak na palivové dřevo, tak na přesnější zařezávání, existují daleko bezpečnější varianty kotoučových pil.
Cirkulárka s kolébkou pro řezání palivového dříví – bezpečnější varianta
U klasické cirkulárky jste tlačili vlastní silou řezané dřevo rotujícímu kotouči. Z řezaného dřeva na klasické cirkulárce může kdykoli odlétnou nějaký kousek dřeva přímo proti vám. Pokud se vám smýkne na řezaném poleně ruka, může vám skončit v dráze pořádně roztočeného kotouče. V případě, že tlačíte dřevo do cirkulárky opravdu velkou silou, může vám dokonce podjet noha a můžete se směrem k roztočenému kotouči poroučet celým tělem.
Proto byly vyvinuty cirkulárky, které jsou učené přímo na řezání palivového dřeva. Ty již nevypadají jako stolní kotoučové pily, ale jsou to prakticky okružní pily s kolébkou. Samotný kotouč je zapouzdřený v pohyblivém krytu shora nebo ze stran. Pohyb dřeva do cirkulárky probíhá pomocí kolébky, ne tedy tlačením po stole. Jakmile se dřevo pomocí kolébky přiblíží k pilovému kotouči cirkulárky, teprve tehdy se začne samotný kotouč odhalovat. Princip řezání palivového dřeva na cirkulárce s kolébkou je pěkně ukázán v následujícím videu.
Cenové srovnání cirkulárky s kolébkou:
Tyto cirkulárky (okružní pily) s kolébkou lze pořídit za cenu cca 9 tis. Kč. Dejte si však pozor, jaký průměr daná pila umožňuje řezat. U levnějších modelů je průměr řezaného palivového dřeva stanoven na maximálně 15 cm. Také tomu odpovídá příkon těchto okružních pil, který se pohybuje okolo 2,5 kW.
U modelů cirkulárek s kolébkou v cenové hladině od cca 16 tis. Kč si nařežete už i špalky o průměru 25 cm a u řezání vám bude pomáhat příkon kolébkové cirkulárky okolo 5 kW.
Aktuální cenové srovnání kolébkových cirkulárek najdete zde.
Pro rovné řezy nahraďte cirkulárku novou stolní kotoučovou pilou
V případě, že plánujete kutit a budete řezat dlouhé podélné řezy, bez stolní kotoučové pily se neobejdete. Ale opravdu zapomeňte na staré cirkulárky s pofidérně nastavovaným a určovaným „rovným řezem“ pomocí nejrůznějších latí nebo jiného provizorního vedení řezaného materiálu.
Dnes vám už i ty nelevnější modely stolních pil dokáží zajistit rovné a bezpečné seříznutí velkoplošného materiálu. Snadno si vyměníte kotouč, nastavíte výšku pilového kotouče a seřídíte snadno vedení řezu a pilový kotouč budete mít alespoň nějak chráněný.
Jak se stolní kotoučová pila správně používá, vám v následujícím videu ukáže velice šikovná dáma. :)
Nejlevnější hobby modely stolních kotoučových pil začínají na ceně cca 3,5 tis. Kč. Profi formátovací pily jsou samostatnou kapitolou, kterou v tomto článku otevírat nebudeme.
V případě, že nebudete rovné a dlouhé řezy provádět příliš často, možná si vystačíte i s ruční okružní pilou (aktuální ceny okružních pil naleznete zde). Pokud víte, že budete řezat spíše kratší řezy (jako např. terasová prkna, plotovky atd.) tak sáhněte nejlépe po pokosové pile (cenové srovnání zde).
Doporučení na závěr: Než koupíte starou cirkulárku…
Než si tedy koupíte na bazaru starou a nebezpečnou cirkulárku (cena se pohybuje v rozmezí 4-6 tis.), tak v případě, že ji chcete hlavně na palivové dřevo, pořiďte si cirkulárku s kolébkou. Je to investice do bezpečnosti bezpečnosti nejen vás ale i vašich blízkých. V případě, že chcete řezat rovné řezy, podívejte se na nové stolní pily nebo sáhněte to ruční okružní pile, případně „pokosce“.
P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Ondřej Soukup
Vydáno dne:
28.12.2016
Photocredit: Shutterstock
Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?
Čím si nařežete dřevo na zimu? Která je ta pravá motorová pila pro vás, kolik stojí a jaké má vlastnosti?
Okružní pila neboli mafl: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde
Okružní pila na dřevo nastupuje u jemnější práce se dřevem a tam kde je řetězová pila těžkopádná a nepřesná. Jakou okružní pilu vybrat a na co si dát pozor se dočtete zde.
Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?
Přímočará pila je univerzální pomocník nejen do dílny. Jaké jsou na trhu přímočaré pily a podle čeho je vybírat poradí tento článek.
Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?
Toužíte-li po velké přesnosti při řezání úhlů, pořiďte si pokosovou pilu. Jaké parametry pokosová pila musí splnit a a na co si dát při výběru pozor se dozvíte zde.
Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu
Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.
Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo
Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.
Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?
Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?
Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete
Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: